Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...

Lek. dent. Elżbieta Grzesiak

Ekspert
 • Zawartość

  0
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

  nigdy

Reputacja

0 Neutralna

Personal Information

 • Płeć
  Kobieta
 • Miasto
  Warszawa
 1. Warto wybrać się na kontrolę do stomatologa. W okresie ciąży nie zaleca się wykonywania rtg, jednak zawsze, nawet w poważniejszych stanach, kobieta w ciąży uzyska pomoc. Lepiej wyleczyć to, co można, gdyż dopiero ząb nieleczony może być niebezpieczny dla Twojego przyszłego dziecka.
 2. Najlepiej jest stosować płyny dwa razy dziennie, jednak jeśli są łagodne bez ostrych substancji takich jak np. alkohol nie ma przeciwwskazań, by stosować częściej.
 3. Warto wykonać ponowne rtg i ocenić sąsiednią okolicę, jednak jeśli boli na nagryzanie twardych pokarmów raczej będzie potrzebne leczenie kanałowe.
 4. W okresie ciąży leczymy zęby normalnie jak poza tym okresem, jednak warto zapamiętać, iż małe ubytki mie stanowią problemu, a przy większych, gdzie potrzebne jest rtg, odraczamy w czasie takie leczenie. W okresie ciąży ze względu na duże rozpulchnienie dziąseł, unikać lepiej zabiegów protetycznych , bo dziąsła takie mogą krwawić i utrudniać widoczność pola operacyjnego. Jeśli nie ma przeciwwskazań ogólnych, można stosować miejscowe znieczulenie.
 5. Najlepiej po każdej kawie i herbacie myć zęby, jednak nie zawsze to możliwe, więc warto może rozważyć picie tych napojów przez słomkę i stosowanie lekko wybielających past które usuną osady i przebarwienia.
 6. Biżuteria nazębna nie niszczy struktury zęba, zakładanie biżuterii na ząb nie jest bolesne. Dentysta oczyści zęby, nałoży specjalny klej, którym doczepi ozdobę. Należy jednak pamiętać, iż ząb na który zakłada się biżuterię musi być zdrowy.
 7. Gdy nie masz możliwości umycia zębów, dobrym sposobem jest żucie gumy (lecz nie dłużej niż 15 minut), która dobrze oczyści zęby z pokarmu i odświeży oddech. Jeśli masz możliwość przepłukania jamy ustnej płynem do płukania, warto również to uczynić.
 8. Chipsy, podobnie jak czekoladę, zaliczamy do produktów kariogennych, czyli takich, które powodują próchnicę. Najlepiej po ich zjedzeniu szybko umyć zęby lub wprowadzić (tak jak w Szwecji) jeden dzień, kiedy możemy jeść słodycze i chipsy - jest to wtedy bezpieczniejsze dla zębów.
 9. Braki pojedynczych zębów można uzupełnić protetycznie - w grę wchodzi most porcelanowy lub implant. Warto zgłosić się do stomatologa, żeby dokładnie obejrzał, jak to wygląda i czy struktura kostna nie uległa uszkodzeniu. Specjalista wykona także rtg i doradzi, co będzie lepsze w Twoim przypadku.
 10. Bezcukrowa guma do żucia jest zdrowa, zapobiega w pewien sposób próchnicy. Ucisk będzie niebezpieczny, gdy będziemy żuć gumę dłużej niż 15 minut.
 11. Chodzi o to, by dziecko nie połykało fluoru, który jest zawarty w pastach (pasty dla dzieci mają ograniczoną jego ilość). Może na początek niech dziecko próbuje samo myć zęby szczoteczką, a później już razem z pastą.
 12. Warto rozważyć leczenie ortodontyczne, jeśli zęby są bardzo ściśnięte. Należy używać nici oraz szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Można też rozważyć zakup irygatora, który pod ciśnieniem oczyści dobrze trudno dostępne miejsca.
 13. Jeśli dziąsła krwawią Ci również podczas mycia zębów, jest to objaw stanu zapalnego dziąseł, a jednocześnie wstęp do chorób periodontologicznych. Nitkowanie zębów należy przeprowadzać w prawidłowy sposób, by nie uszkodzić przyczepu nabłonkowego dziąsła, nitkę prowadzić po powierzchni zęba, a nie bezpośrednio do przestrzeni międzyzębowej.
 14. W takim przypadku zalecam konsultację u chirurga jak i ortodonty. Dobrze byłoby próbować sprowadzić ząb stały do łuku zębowego, a przedtem usunąć mleczny.
 15. Marka pasty nie ma znaczenia, jednak zawsze warto wybrać taką która zawiera odpowiednią zawartość fluoru, dobre pasty są ziołowe. Ważna jest natomiast technika mycia zębów - warto stosować tzw. technikę wymiatania od strony dziąsła w stronę zęba.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...