Forum Żywienie w chorobie

Dieta w celiakii

~nadia54

~nadia54

Czy celiakia to to samo co nietolerancja glutenu? Czy rzeczywiscie chorzy na celiakie musza koniecznie wykluczyc ze swojej diety wszelkie produkty z glutenem?

Dr Krystyna Pogoń

Dr Krystyna Pogoń

Odpowiedź eksperta

Dzień dobry,
Celikia to nie to samo co szeroko rozumiana nietolerancja glutenu. Celiakia (nazywana inaczej chorobą trzewną) to choroba autoimmunologiczna, w której pod wpływem obecności glutenu w diecie dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych i co za tym idzie poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz dużego dyskomfortu dla pacjenta. Jedyną skuteczną metodą na życie w dobrej kondycji jest całkowite wykluczenie glutenu z diety (w pewnych szczególnych przypadkach nawet śladowe ilości mogą być niebezpieczne dla osoby chorej). Stąd też osoby chore na celiakię powinny bezwględnie przestrzegać diety bezglutenowej bazującej na specjalnych, certyfikowanych produktach bez glutenu.

122426 dr-krystyna-pogon Kobieta, 35 lat, Kraków
~Smitte

~Smitte

Zastosowanie diety bezglutenowej – zarówno w przypadku celiakii, jak i alergii na gluten – jest podstawą leczenia i przynosi dość szybką poprawę. Stwierdzono, że nieprzestrzeganie diety bezglutenowej może prowadzić do powikłań we wszystkich organach w organizmie chorego. Dlatego też polecam wziąć to bardzo poważnie do serca, szczególnie że dieta ta nie jest wcale tak bardzo problematyczna jak sie moze wydawać. Produkty bezglutenowe, jak na przykład makarony możesz kupić tutaj:
https://bezgluten.pl/sklep/113-makarony-bezglutenowe

Coraz więcej ich pojawia się również w sklepach stacjonarnych.