Skocz do zawartości
Forum

Wegetarianka po operacji


Gość julkaz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
Tydzień temu przeszłam operację wymiany stawu kolanowego. Dostałam wypis i zalecenia, że powinnam zdrowo się odżywiać, tzn. produkty bogate w wapń, potas i żelazo, bo mam lekką anemię. Jestem wegetarianką, nie jem też ryb. Czy same warzywa wystarczą? Dodam, że nie zrezygnuję z wegetarianizmu, bo po prostu nie lubię smaku mięsa.

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
Mięso i ryby nie są niezbędne w diecie w celu dostarczenia wapnia i potasu - składniki te znajdzie Pani w nabiale i surowcach pochodzenia roślinnego. Niestety problematyczna może być podaż żelaza, gdyż nawet jeżeli w surowcach roślinnych je znajdujemy to jego wykorzystanie przez organizm jest niwielkie - najlepiej przyswajalne jest żelazo hemowe z mięsa i taką właśnie dietę zaleca się w przypadku anemii. Jeżeli jednak nie planuje Pani rezygnować z mięsa pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem - na podstawie obecnie stwierdzonego zaawansowania anemii zapisze odpowiednią suplementację diety specjalnym preparatem zawierającym żelazo. Przy niewielim niedoborze może Pani także zadbać o odpowiedni bilans żelaza w diecie wegetariańskiej w stopniu zapewniającym wyjście z anemii - wtedy przydatna będzie konsultacja z dietetykiem specjalizującym się w takich dietach, który pomoże dobrać odpowiednie źródła żelaza i witamin z grupy B jednocześnie dbając o takie połączenia tych produktów aby zwiększyć wykorzystanie żelaza niehemowego. Jeżeli to Pani dotychczasowa dieta przyczyniła się do niedoboru żelza tym bardziej polecam taką konsultację - żeby pomogła Pani tak się odżywiać aby Pani bezmięsna dieta była całkowicie pełnowartościowa (co jak najbardziej jest możliwe, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić). Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...