Skocz do zawartości
Forum

Jak powinna wyglądać dieta po radioterapii?


Gość Marcjanna_Krk

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marcjanna_Krk

Mam pytanie odnośnie diety u pacjentów onkologicznych - mój tata przeszedł kilka tygodni radioterapię. Obecnie czuje się dobrze, może jeść już wszystko i czekamy tylko na wyniki badań. Nie wiem jednak, czy powinniśmy ograniczać jakieś produkty w jego diecie albo coś do niej włączyć?

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
Jeżeli pacjent obecnie czuje się dobrze i nie odczuwa negatywnych skutków spożycia jakichś wybranych potraw czy też nie ma dolegliwości, które możnaby łagodzić dietą to nie ma konieczności stosowania żadnego specjalnego modelu żywienia. Niemniej jednak choroba nowotworowa to wyraźny znak, że należy zadbać o to, aby dieta była szczególnie zgodna z zasadami zdrowego żywienia i należy koniecznie zwrócić uwagę na wysoką podaż warzyw i owoców w codziennym jadłospisie (są źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które wspomagają organizm w walce ze zmianami nowotworowymi) oraz bezwględnie wykluczyć produkty przetworzone będących źródłem cukru, soli, tłusczy nasyconych czy składników o działaniu kancerogennym (np. wędliny, dania grillowane). Zależnie od przebiegu rekonwalescencji i dalszego leczenia konieczne mogą być modyfikacje żywienia dostosowane do potrzeb pacjenta, ale na podstawie przekazanych przez Panią informacji nie jestem w stanie ich określić.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...