Skocz do zawartości
Forum

Dieta na cholesterol


Gość agnieszkaf

Rekomendowane odpowiedzi

Gość agnieszkaf

Witam. Mam wysoki cholesterol. Znalazłam ostatnio kilka przepisów na dietę niskocholesterolową. Jest to dobra profilaktyka chorób serca, tj. choroba niedokrwienna serca, zawał, miażdżyca, udar mózgu. Na śniadanie wypijam świeżo wyciśnięty sok z owoców. Jem kanapki z ciemnego chleba i chudego białego sera. Jeżeli jestem jeszcze głodna dogryzam warzywami, np. marchewką. Na obiad przeważnie gotuję zupę na warzywach. Do wody wrzucam marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę, czosnek, liść kapusty. Doprawiam liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Wsypuję też zioła suszone. Następnie, w zależności od tego jaką chcę zupę, dodaję pomidory, koncentrat pomidorowy lub ogórki. Ewentualnie zabielam zupę jogurtem naturalnym. Pod koniec dodaję trochę soli, pietruszkę zieloną lub koper.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Mnie również lekarz zalecił podobna dietę, ponieważ od lat mam problem z podwyższonym cholesterolem. Jedyna rzeczą, jakiej nie mogę wyeliminować jej sól kuchenna. Co prawda udało mi się ograniczyć ilość produktów spożywczych będących jej obfitym źródłem, jak np. wędliny, koncentraty, żółte sery, konserwy, ale nie mogę się powstrzymać przed dosalaniem na pomidorów czy ogórkach na kanapce.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
Polecam jedzenie czosnku, odrobinę do każdej potrawy i picie dużej ilości płynów (koniecznie!), najlepiej wysokozmineralizowanej wody.
Znam też fajny przepis na zupę orkiszową.
Składniki tej zupy to:
1 litr wody
1 łyżka oliwy
4 łyżki mąki orkiszowej
cebula
pokrojony kurczak z bulionu
zmielony czosnek, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, warzywa, natka pietruszki.
Cebulę podsmażamy chwilę na oliwie z oliwek, następnie dodajemy wodę i mąkę orkiszową. Po zagotowaniu dodajemy resztę składników i gotujemy przez kilka minut. Dodajemy przyprawy i kurczaka.
Zupa jest pyszna i zdrowa:) Polecam

Odnośnik do komentarza

Aby obniżyć poziom złego cholesterolu i jednocześnie podwyższyć poziom tego dobrego polecam ryby morskie, tj.: makrela, tuńczyk czy dorsz. Ryby morskie zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają w walce z cholesterolem. Ryby należy jeść do trzech razy w tygodniu. Najlepiej zastąpić nimi tłuste mięso wołowe lub wieprzowe. Poza tym zdecyduj się raczej na gotowanie, duszenie lub ewentualnie grillowanie potraw a unikaj smażenia. Powodzenia w walce z cholesterolem. Zdrówka życzę! :)

Odnośnik do komentarza

Witam,
Właśnie odebrałam wyniki badań i trochę się przestraszyłam. Jeżeli chodzi o ALT i AST spodziewałam się, że będą powyżej normy, ponieważ od nastoletniego wieku miałam problemy z wątrobą( przechodziłam mononukleozę i wyniki enzymów wątrobowych były wtedy tragiczne) ale nie sądziłam, że cholesterol będzie tak wysoki... Mam 22 lata. Domyślam się, że trzeba wyeliminowac z diety wszelkie tłuszcze, alkohol, ale może gdzieś są dostępne jakieś ciekawe diety dla osób z takim problemem? Wiem jakie mogą byc skutki więc chcę jak najszybciej zabrac się za siebie...

Odnośnik do komentarza

Nadmiar złego cholesterolu wynika z niezdrowego stylu życia (nieodpowiednia dieta, brak ruchu, kawa, papierosy i stres). Odrzućmy więc wszelkie używki,zacznijmy się więcej ruszać, a także zdrowo odżywiać. Konieczne jest wyeliminowanie z diety złych tłuszczów. Możemy wprowadzić do codziennego jadłospisu pokarmy, których składniki obniżają cholesterol.

Mało kto wie, że obok lnu, otrębów owsianych i cebuli, podobne właściwości mają owoce aronii i czarnej porzeczki. Ich dobroczynne działanie polega na oczyszczeniu organizmu z metali ciężkich przy jednoczesnej poprawie metabolizmu.

Odnośnik do komentarza

W sokach z aronii jest ogromna ilość witaminy C, dobroczynnych flawonoidów oraz pektyn, które wręcz "wymiatają" z organizmu zły cholesterol.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, by wybierać tylko mętne soki. Są one o wiele zdrowsze niż te klarowane, ponieważ podczas ich produkcji stosuje się bardziej skomplikowaną technologię. Nie zawierają żelatyny i bentonitu, przez co sok nie traci swoich zdrowotnych właściwości.

Odnośnik do komentarza

Mam 51 lat i prowadzę średnio aktywny tryb życia w porównaniu do tego z przed 30 lat i od blisko 10 lat cholesterol całkowity utrzymuje mi się znacznie powyżej normy - ale cały czas na poziomie ok. 270mg/dl, LDL wyliczalny 183mg/dl, trójglicerydy 205mg/dl. Mam pytanie: czy można samą dietą obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów i w jaki sposób?

Odnośnik do komentarza

muzyka
no ale już wiesz co i jak. Musisz unikać potraw smażonych i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Zamiast smalcu czy słoniny wybieraj oleje roślinne i oliwę z oliwek. Możesz jeść ryby morskie ponieważ one zawierają kwasy omega 3 i 6 które z tego co wiem regulują poziom cholesterolu.

Zgadza się, ale ważne są też proporcje między omega-3 i omega-6. Te z kolei najkorzystniejsze są w oleju rzepakowym.

Odnośnik do komentarza

Bardzo ciężko namówić kogoś do stosowania diety. U mojego taty stwierdzono wysoki poziom cholesterolu i miał zaleconą diete. Nawet pani doktor mu napisała co powinien jesc aby ten cholesterol byl niższy. Ale nie bo on nie krolik i odchudzac sie nie bedzie. Więc profilaktycznie kupiłam mu testy Caretest Heart, które są w stanie szybko wykryć zawał.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...