Skocz do zawartości
Forum

Dieta cukrzycowa dla kobiet w ciąży


Gość renata6k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w drugim trymestrze ciąży. Niestety wystąpiła u minie cukrzyca ciążowa. Wiem, że moja dieta musi ulec zmianie. Może ktoś był w podobnej sytuacji i może mi udzielić kilku wskazówek? Moje informacje są dosyć okrojone. Na pewno powinnam zmieścić się dziennie w 2500 kalorii. W tym muszą być zawarte węglowodany, białka i tłuszcze. Powinnam zacząć jadać drugie śniadanie i późną kolację. W sumie to i tak podjadałam cały czas. Nie mogę jednak objadać się słodyczami i innymi cukrami prostymi. Za to muszę jeść produkty hamujące nadmierne wchłanianie glukozy, tzn. produkty bogate w substancje resztkowe. Czy to wszystkie zasady? Może coś przeoczyłam?

Odnośnik do komentarza

Witaj,
jeśli wystąpiła u Ciebie cukrzyca ciążowa, musisz zwrócić szczególną uwagę na wymienniki węglowodanowe w jadłospisie. Są to jednostki chlebowe zawierające 10-12g węglowodanów przyswajanych przez organizm (skrobia, sacharoza, laktoza- cukier mleczny).
Po ustaleniu ile węglowodanów zawiera śniadanie należy każdego następnego dnia tak komponować posiłek, aby liczba wymienników się nie zmieniała. W ten sposób zabezpiecza się wahaniom poziomu cukru we krwi.
Wymienniki węglowodanowe należy rozłożyć na poszczególne posiłki dostosowując się indywidualnie do potrzeb pacjentki:
- 1 śniadanie 6 WW,
- 2 śniadanie 4 WW,
- obiad 10 WW,
- podwieczorek 3 WW,
- kolacja 5 WW,
- druga kolacja 2 WW ( posiłek przed snem).

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Dieta cukrzycowa dla kobiet w ciąży w zasadzie niewiele różni się od zwykłej diety dla osób chorych na cukrzycę. Najważniejsze to pilnować, żeby dzienna wartość kaloryczna posiłków wahała się między 2300-2500 kcal i żeby zawierała odpowiednie ilości węglowodanów, białka i tłuszczu. Warto także zwrócić szczególną uwagę na ilość białka w diecie, która nie powinna wynosić więcej niż 1,5-2g/kg. masy ciała.
Poza tym oczywiście wszystkie te zasady, które podałyście. Wiem, że może być uciążliwe takie codzienne pilnowanie wszystkiego, ale naprawdę warto. Cukrzyca w ciąży może być poważnym zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jednak, jeśli będziesz bardziej przestrzegać zaleceń, wszystko będzie dobrze. Moja przyjaciółka miała cukrzycę w ciąży, ale wszystko było dobrze. Dzidziuś urodził się całkowicie zdrowy, a przyjaciółka też dobrze się czuję.
Trzymaj się, będzie dobrze:) Życzę wszystkiego dobrego

Odnośnik do komentarza

Hej, ja też miałam cukrzyce w ciąży. Nie do końca wiem jak do tego doszło, bo wczesniej nie miałam takich problemów, a w mojej rodzinie nie ma cukrzyków, więc nie powinnam mieć skłonności do tej choroby. W każdym razie musiałam bardzo uważać na to co jem, zrezygnować z pączków i innych pokus. Było trudno, bo niestety moje zachcianki w ciąży kręciły się właśnie wokół pączków, ciast i tortów. Ale zdrowie maluszka jest najwazniejsze, więc musiałam jakoś z tymi pokusami walczyć. Cieszę się, że Ty również podchodzisz do sprawy tak poważnie. Powodzenia! Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza

ja mam 21 ww

śniadanie 1 -4,5ww w tym 2kr chleba
Śniadanie 2- 1,5ww w tym 1 mączny
Obiad 6ww
Podwieczorek 1,5ww w tym 1 mączny
Kol 1-4,5ww w tym 2 kromki chleba
Kol 2- 1 ww
Przed snem 2ww
PROSIŁA BYM O WYPISANIE
CO MAM ZJEŚĆ I ILE NA ŚNIADANIE 1 I TAK DALEJ
BARDZO DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...