Forum Żywienie i fitness

Dieta cukrzycowa dla kobiet w ciąży

~renata6k

~renata6k

Witam, jestem w drugim trymestrze ciąży. Niestety wystąpiła u minie cukrzyca ciążowa. Wiem, że moja dieta musi ulec zmianie. Może ktoś był w podobnej sytuacji i może mi udzielić kilku wskazówek? Moje informacje są dosyć okrojone. Na pewno powinnam zmieścić się dziennie w 2500 kalorii. W tym muszą być zawarte węglowodany, białka i tłuszcze. Powinnam zacząć jadać drugie śniadanie i późną kolację. W sumie to i tak podjadałam cały czas. Nie mogę jednak objadać się słodyczami i innymi cukrami prostymi. Za to muszę jeść produkty hamujące nadmierne wchłanianie glukozy, tzn. produkty bogate w substancje resztkowe. Czy to wszystkie zasady? Może coś przeoczyłam?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~ewelinaxg

~ewelinaxg

Ta odpowiedź została zatwierdzona przez eksperta

Witaj,
jeśli wystąpiła u Ciebie cukrzyca ciążowa, musisz zwrócić szczególną uwagę na wymienniki węglowodanowe w jadłospisie. Są to jednostki chlebowe zawierające 10-12g węglowodanów przyswajanych przez organizm (skrobia, sacharoza, laktoza- cukier mleczny).
Po ustaleniu ile węglowodanów zawiera śniadanie należy każdego następnego dnia tak komponować posiłek, aby liczba wymienników się nie zmieniała. W ten sposób zabezpiecza się wahaniom poziomu cukru we krwi.
Wymienniki węglowodanowe należy rozłożyć na poszczególne posiłki dostosowując się indywidualnie do potrzeb pacjentki:
- 1 śniadanie 6 WW,
- 2 śniadanie 4 WW,
- obiad 10 WW,
- podwieczorek 3 WW,
- kolacja 5 WW,
- druga kolacja 2 WW ( posiłek przed snem).

Pozdrawiam!

~agnieszkaf

~agnieszkaf

Ta odpowiedź została zatwierdzona przez eksperta

Dieta cukrzycowa dla kobiet w ciąży w zasadzie niewiele różni się od zwykłej diety dla osób chorych na cukrzycę. Najważniejsze to pilnować, żeby dzienna wartość kaloryczna posiłków wahała się między 2300-2500 kcal i żeby zawierała odpowiednie ilości węglowodanów, białka i tłuszczu. Warto także zwrócić szczególną uwagę na ilość białka w diecie, która nie powinna wynosić więcej niż 1,5-2g/kg. masy ciała.
Poza tym oczywiście wszystkie te zasady, które podałyście. Wiem, że może być uciążliwe takie codzienne pilnowanie wszystkiego, ale naprawdę warto. Cukrzyca w ciąży może być poważnym zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jednak, jeśli będziesz bardziej przestrzegać zaleceń, wszystko będzie dobrze. Moja przyjaciółka miała cukrzycę w ciąży, ale wszystko było dobrze. Dzidziuś urodził się całkowicie zdrowy, a przyjaciółka też dobrze się czuję.
Trzymaj się, będzie dobrze:) Życzę wszystkiego dobrego

~dominikau0

~dominikau0

Hej, ja też miałam cukrzyce w ciąży. Nie do końca wiem jak do tego doszło, bo wczesniej nie miałam takich problemów, a w mojej rodzinie nie ma cukrzyków, więc nie powinnam mieć skłonności do tej choroby. W każdym razie musiałam bardzo uważać na to co jem, zrezygnować z pączków i innych pokus. Było trudno, bo niestety moje zachcianki w ciąży kręciły się właśnie wokół pączków, ciast i tortów. Ale zdrowie maluszka jest najwazniejsze, więc musiałam jakoś z tymi pokusami walczyć. Cieszę się, że Ty również podchodzisz do sprawy tak poważnie. Powodzenia! Pozdrawiam serdecznie.

~Anka 86

~Anka 86

ja mam 21 ww

śniadanie 1 -4,5ww w tym 2kr chleba
Śniadanie 2- 1,5ww w tym 1 mączny
Obiad 6ww
Podwieczorek 1,5ww w tym 1 mączny
Kol 1-4,5ww w tym 2 kromki chleba
Kol 2- 1 ww
Przed snem 2ww
PROSIŁA BYM O WYPISANIE
CO MAM ZJEŚĆ I ILE NA ŚNIADANIE 1 I TAK DALEJ
BARDZO DZIĘKUJĘ

Sonia

Sonia

bardzo rygorystyczne sa diety dla kobiet w ciąży z problemem z cukrzyca podziwiam Was za wytrwałość!!

--

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

132 sonia Kobieta, 33 lata, Radom
muszka19

muszka19

w takiej sytuacji chyba dietetyk rozpisuje diete bo to zalezy od wynikow i od rozwoju ciąży, bo dziecko tez moze byc narazone na ta cukrzyce!!

18 muszka19 Kobieta, 26 lat, Katowice
~Ryśka

~Ryśka

no ja też bym poszła do dietetyka, porozmawiacie przedstawicie wyniki badań i wasze objawy i wtedy będzie mógł wam dobrać odpowiednią dietę.