Skocz do zawartości
Forum

Strach przed przełykaniem i wymiotami


Gość ewelinaxg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Moje problemy z jedzeniem zaczęły się od tego, że pewnego dnia poczułam taką blokadę przed dokończeniem posiłku. W ustach zrobiło mi się sucho, nie mogłam nic przełknąć. Bałam się, że zaraz zwymiotuję, choć nie czułam bólu brzucha ani jakiejś niestrawności. Po prostu zablokowałm się. Z czasem problem się nasilił i przynajmniej raz w tygodniu boję się przełykania. Kiedy jestem najedzona, pilnuję, żeby mi się nie odbiło, bo wtedy na pewno bym zwymiotowała. Najgorzej jest rano. Kiedyś mogłam jeść normalne śniadanie, chleb itd, obecnie przez gardło przechodzą mi tylko płatki z mlekiem i to z trudem. Kiedy jest naprawdę źle, ratuję się cukierkami miętowymi. Czuję, że żołądek się uspokaja i dolegliwości mijają. Mięta to jednak tylko doraźne rozwiązanie. Ta dolegliwość najbardziej przeszkadza w towarzystwie, kiedy jestem ze znajomymi i trzeba coś zjeść. Odczuwam głód, ale nie mogę nic przełknąć. Dodam jeszcze, że nie mam problemów z wagą, nie choruję na bulimię czy anoreksję, mam 4 kg nadwagi, ale nie czuję się z tym źle i nigdy się nie odchudzałam.

Czy ktoś z was ma podobny problem? Jak można sobie z nim poradzić? Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Powinnaś udać się do lekarza psychiatry, który będzie miał możliwość dokładnego zbadania i wywiadu. Warto też zasięgnąć porady internisty, aby zbadał funkcjonowanie tarczycy i wykluczył lub potwierdził źródło w chorej tarczycy, która może też dawać zbliżone objawy. Nie można wykluczyć też żadnej niepsychogennej choroby gardła lub przełyku. Może być to również objaw lękowy, duszności psychogennej czyli nerwicy, który określa się w psychiatrii jako globus hystericus - można go zmniejszyć farmakologicznie ale też terapeutycznie. Dlatego konieczna jest konsultacja bezpośrednio z lekarzem.

Odnośnik do komentarza

Musisz się udać do lekarza, najlepiej psychiatry. U mnie takie problemy z przełykaniem były spowodowane nerwicą. Do tego miałam duszności, kłopoty z oddychaniem. Byłam ciągle zestresowana. Wszystko przez chorobę. Lekarz nastraszył mnie, że to rak. Na szczęście okazało się, że zmiany nie były groźne, ale od tamtej pory miałam ciągle wrażenie, że jestem chora, że na pewno mam nowotwór. Bez pomocy specjalisty sie nie obyło:(
Mam nadzieję, że i tobie pomoże. Powodzenia

Odnośnik do komentarza

Witam,
niektóry twierdzą, że problemy z przełykaniem wynikają z obecności jakiegoś pasożyta w przewodzie pokarmowym, jednak w Twoim przypadku mogą być one wywołane schorzeniem, które określa się jako drażliwy żołądek. Jeśli obserwujesz u siebie dodatkowe objawy, takie jak: brak łaknienia, ból brzucha, ból zlokalizowany w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgaga, odbijanie się, wzdęcia, suchość i pieczenie, to sygnał, że możesz mieć te dolegliwość.
Nie czekaj dłużej, zgłoś się do lekarza rodzinnego, a on dalej pokieruje Twoim leczeniem,
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...