Skocz do zawartości
Forum

Banany a cukrzyca


Gość ma-rzan-na

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
od roku choruję na cukrzycę. Jestem otyłą osobą. Bardzo lubię banany i jem tak ok. 2 dziennie.
Czy przy cukrzycy wolno jeść banany? Jeśli tak to czy taka ilość mi nie zaszkodzi? A jeśli nie, to czy moge je spożywać okazyjnie, np. 1-2 banany na tydzień?
Jakich owoców w ogóle powinnam unikać?

Odnośnik do komentarza

Witam,
W cukrzycy dieta powinna zawierać zmniejszoną ilość węglowodanów, a szczególnie węglowodanów łatwo przyswajalnych. Zaleca się, aby chory spożywał produkty o niskim indeksie glikemicznym ( <50). Indeks glikemiczny informuje w jakim stopniu dany produkt powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi ( w porównaniu do czystej glukozy, indeks glikemiczny = 100). Produkty o niskim indeksie glikemicznym w małym stopniu wpływają na zwiększenie stężenia glukozy we krwi, natomiast produkty o wysokim indeksie glikemicznym są szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, a zatem powodują gwałtowne zwiększenie glikemii. <br /> Niestety banany, które tak pani bardzo lubi znajdują się w grupie produktów z wysokim indeksem glikemicznym, dlatego powinna Pani wykluczyć je ze swojego codziennego jadłospisu.
Owoce i ich indeks glikemiczny:
Awokado 10
Rabarbar 15
Czereśnie 20
Maliny 25
Truskawki 25
Wiśnie 25
Grejpfrut 30
Gruszka 30
Mandarynki 30
Brzoskwinie 35
Granat 35
Jabłka 35
Pomarańcz 35
Winogrona 45
Ananas (świeży) 45
Kiwi 52
Banany 60
Rodzynki 64
Arbuz 75

Warto także zaznaczyć, że indeks glikemiczny zmienia się w zależności od stopnia dojrzałości owoców. Banany bardzo dojrzałe mogą mieć indeks glikemiczny > 70.
Ponadto wysoki poziom insuliny w organizmie powoduje nadmierne odkładanie się tłuszczu oraz zahamowanie produkcji glukagonu, hormonu który stymuluje spalanie tłuszczu.

Odnośnik do komentarza

Jestem cukrzykiem typu 1 ze stażem chorobowym 20 lat . Na drugie śniadanie robię sobie jogurt +pól małego banana + cynamon ,czasem kilka truskawek ,wiśni ,lub pomarańcza.Do tego filiżanka kawy  z jedną tabletką słodziku. Od kilku lat robię takie kombinacje i nie mam ;powikłań ,a cukrzyca wyrównana. Lubię też galaretkę mleczną i ona też jest w porządku.Dostosowanie się do wymagań jakie nakłada na mnie ta choroba  ,sprawiło,że nie jem ciast ,cukierków ,w ogóle słodyczy.Preferuję smaki wytrawne .Jak dotąd idzie mi to na zdrowie .Pozdrawiam.☺️

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...