Forum Żywienie i fitness

Banany a cukrzyca

~ma-rzan-na

~ma-rzan-na

Witam
od roku choruję na cukrzycę. Jestem otyłą osobą. Bardzo lubię banany i jem tak ok. 2 dziennie.
Czy przy cukrzycy wolno jeść banany? Jeśli tak to czy taka ilość mi nie zaszkodzi? A jeśli nie, to czy moge je spożywać okazyjnie, np. 1-2 banany na tydzień?
Jakich owoców w ogóle powinnam unikać?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

goldenka

goldenka

wydaje mi sie ze nie powinnas jesc bananow a na pewno nie taka ilosc - 2 na dzien. Jedz np 2 na tydzien zmniejszaj dawke i badaj sie regularnie. wiem ze chyba grejpfruty obnizaja glukoze

--

"Jeśli w niebie nie ma psów, to po śmierci chcę iść tam, gdzie id

105980 goldenka Kobieta, 31 lat, Śląsk
dadaaria

dadaaria

banany tuczą i chyba nie powinno sie ich jesc przy cukrzycy

--

http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=601651b7128e8c5ce.png

30 dadaaria Kobieta, 31 lat, gdzieś pod Wawą
Mgr Magdalena Małecka

Mgr Magdalena Małecka

Odpowiedź eksperta

Witam,
W cukrzycy dieta powinna zawierać zmniejszoną ilość węglowodanów, a szczególnie węglowodanów łatwo przyswajalnych. Zaleca się, aby chory spożywał produkty o niskim indeksie glikemicznym ( <50). Indeks glikemiczny informuje w jakim stopniu dany produkt powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi ( w porównaniu do czystej glukozy, indeks glikemiczny = 100). Produkty o niskim indeksie glikemicznym w małym stopniu wpływają na zwiększenie stężenia glukozy we krwi, natomiast produkty o wysokim indeksie glikemicznym są szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, a zatem powodują gwałtowne zwiększenie glikemii. <br /> Niestety banany, które tak pani bardzo lubi znajdują się w grupie produktów z wysokim indeksem glikemicznym, dlatego powinna Pani wykluczyć je ze swojego codziennego jadłospisu.
Owoce i ich indeks glikemiczny:
Awokado 10
Rabarbar 15
Czereśnie 20
Maliny 25
Truskawki 25
Wiśnie 25
Grejpfrut 30
Gruszka 30
Mandarynki 30
Brzoskwinie 35
Granat 35
Jabłka 35
Pomarańcz 35
Winogrona 45
Ananas (świeży) 45
Kiwi 52
Banany 60
Rodzynki 64
Arbuz 75

Warto także zaznaczyć, że indeks glikemiczny zmienia się w zależności od stopnia dojrzałości owoców. Banany bardzo dojrzałe mogą mieć indeks glikemiczny > 70.
Ponadto wysoki poziom insuliny w organizmie powoduje nadmierne odkładanie się tłuszczu oraz zahamowanie produkcji glukagonu, hormonu który stymuluje spalanie tłuszczu.

--

Zobacz mój profil na ranking.abcZdrowie.pl

106519 mgr-magdalena-malecka Kobieta, 30 lat, Oleśnica
cecylia_80

cecylia_80

Banany tak jak wszystkie owoce zawierają fruktozę. Jest to naturalnie występujący cukier, jednak należy ograniczać jego ilość w diecie.

Powinno się spożywać 1-2 porcje owoców w ciągu dnia, to jakie owoce wybierzesz zależy od tego co lubisz. Zawsze lepiej zjeść owoc niż batonika.

196527 cecylia-80 Kobieta, 38 lat, Wrocław