Skocz do zawartości
Forum

Jak zdrowo schudnąć?


Gość Nina96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 17 lat, 165cm wzrostu i 65kg wagi. Chciałabym zdrowo i trwale schudnąć 5kg, a jeśli mi się uda, to nawet osiągnąć wagę +/- 55kg, jaką miałam jeszcze 5 lat temu. Nie zależy mi na czasie, nie chcę przechodzić na tzw. diety-cud, typu „schudnij 10kg w tydzień”, dobrze wiem, że jest to nierealne i skutkuje efektem jo-jo. To już łatwiej odrąbać sobie jedną nogę, niż porywać się na nic dające „cudne” diety  Wracając do tematu, w mojej rodzinie obcy jest problem otyłości czy nadwagi, nie jestem obciążona genetycznie skłonnościami do tycia, jak również nie jestem na nic uczulona ani chora. Ogólnie jestem zdrowa i dobrze się czuję. Chcę schudnąć dla siebie, nie dla kogoś, chcę schudnąć dla dobrego samopoczucia, chcę zdrowo się odżywiać i mieć ładną cerę. Do wagi jaką aktualnie posiadam doprowadziłam przez nieregularny tryb życia, (w dużej mierze spowodowanym wieloma godzinami spędzonymi w szkole jak i na długich dojazdach do niej) oraz niespożywania posiłków, wtedy kiedy powinnam i ciągłe opuszczanie śniadań. Po późnych powrotach ze szkoły (godz. 17.00) jadłam obiad, niedługo potem kolację, w międzyczasie podjadając ciastka lub inne słodycze, które pozornie „dodawały mi energii” na koniec dnia. W szkole jadłam kanapkę, zazwyczaj grahamkę, ale zdarzało się też, że moim pierwszym posiłkiem był dopiero obiad w domu. Wiem, jakie to było nierozsądne i że mój dotychczasowy jadłospis pozostawiał wiele do życzenia. Dlatego chcę to zmienić. Zaczęłam zdrowo się odżywiać, przede wszystkim nie przechodząc na żadną „dietę”. Od jakiegoś czasu staram się jeść o regularnych porach i nie potrafię wyjść z domu bez śniadania. Naprawdę nie wiem, jak mogłam funkcjonować nie jedząc podstawowego posiłku, teraz wiem, że to był błąd. Od dwóch lat po południu/wieczorem gram rekreacyjnie w badmintona z siostrą (w okresie wiosenno-letnim, gdy tylko pozwala na to pogoda). Moja aktywność fizyczna ogranicza się do ćwiczenia na lekcjach wf-u, 15 minutowym spacerze do szkoły i codziennym bieganiu na pociąg. Rano na śniadanie (godz.5.00-6.00) jem porcję zbożowych płatków z dodatkiem 15% błonnika , do tego 4-5 śliwek suszonych, wszystko zalane mlekiem, + kubek zielonej herbaty. Do szkoły biorę 3 małe kanapki z chlebem żytnim ze słonecznikiem lub dwie grahamki, posmarowane cienko masłem, z polędwicą sopocką, sałatą, ogórkiem. W szkole jem zazwyczaj o 9.00 i 12.00, trzecią kanapkę lub drugą grahamkę jem w pociągu w drodze do domu, około godziny 15.00. W domu czeka na mnie obiad zawsze składający się z jednego dania, czyli to, co ugotuje mama (zupa, ziemniaki, makaron, ryż, mizeria, sałatka, warzywa na patelnię, pieczony kurczak, gotowana pierś z kurczaka, kotlety mielone i inne dania). Mama zawsze gotowała zdrowo, bez zbędnych tłuszczy, sosów, tłustych panierek. W dużej mierze zrezygnowałam ze słodyczy, nie jem ich tyle co kiedyś. Po południu staram się nie jeść nic słodkiego, pełnego pustych kalorii, więc jeśli w ogóle jem jakiś deser, to jest to jogurt z suszonych śliwek 0% tłuszczu lub jakiś owoc. Kolację jem do godziny 18.00-19.00 i są to zazwyczaj kanapki z chlebem żytnim, z warzywami: sałata, ogórek, pomidor, rzodkiewka, itp., polędwica sopocka, czasem jajka na twardo, jakiś serek naturalny lub z przyprawami. Potem nic już nie jem i piję wodę/herbatę. Kładę się spać zazwyczaj do godziny 22.00, więc przy takim regularnym spożywaniu posiłków nie czuję się potem głodna. Piję wodę niegazowaną, dużo herbaty, zielonej lub cytrynowej, sporadycznie kawę rozpuszczalną z mlekiem, od dziecka nie słodzę. Wyeliminowałam ze swojej diety zbędny cukier w postaci kolorowych, gazowanych napojów, ale czasem (naprawdę rzadko) pozwalam sobie na szklankę coli lub soku. Nie chcę się ograniczać i nie jeść „zakazanych produktów” do końca życia, chcę jeść wszystko z umiarem jak każdy normalny człowiek. Moim problemem są dość grube, nieproporcjonalne do reszty ciała uda i duży brzuch, spowodowane niewłaściwą dietą. Chciałabym poprosić o pomysły na posiłki, co mogę jeść, żeby schudnąć, jak ćwiczyć (najlepiej w domu lub na dworze), by zgubić zbędne cm w udach i na brzuchu, a nie rozbudować mięśnie. Bieganie odpada, gdyż w mojej okolicy nie ma żadnych miejsc swobodnych do biegania, z miękką nawierzchnią i bezpieczną trasą, a nie chcę narażać stawów i biegać po betonie. Czy mój obecny jadłospis jest zdrowy i uda mi się w ten sposób w końcu osiągnąć wymarzoną wagę? Jakie jest moje dzienne zapotrzebowanie, by zdrowo schudnąć i utrzymać wagę? Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Nina.

Odnośnik do komentarza

Witaj,

na podstawie danych, które podałaś, szacunkowo kaloryczność diety powinna wynosić ok 2000-2200 kcal.
Z tego co piszesz, odżywiasz się właściwie. Ważne aby zachować przy tym regularność i nie stosować zbyt wielu wyjątków i odstępstw. Jak długo już stosujesz wymieniony przez Ciebie jadłospis?
Dodatkowo, jeśli spożywasz - ogranicz jedzenie produktów mącznych typu knedle, pierogi, placki ziemniaczane, naleśniki, pyzy i inne.
Co do ćwiczeń - rower? skakanka? gimnastyka w domu?

Prowadź taką dietę, jak opisałaś, obserwuj organizm i podziel się wnioskami - a w razie czego, postaramy się zaradzić!

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Staram się spożywać takie posiłki od jakiegoś miesiąca, i widzę małą poprawę, przede wszystkim mam lepsze samopoczucie i czuję się jakoś lżej. Co do ćwiczeń, od 5 dni robię ćwiczenia na nogi rano i wieczorem po 20 minut: 150 półprzysiadów, 50 nożyc, wymachy nóg na boki w pozycji stojącej x50 na każdą nogę, 150x unoszenie nóg do tyłu klęcząc i opierając się z przodu dłońmi, minutę rowerka, potem rozciąganie. Czy wykonując takie ćwiczenia codziennie rano i wieczorem wyszczupleją mi uda o kilka cm? Dodam, że na drugi dzień po takich ćwiczeniach czuję zakwasy na nogach i brzuchu. I mam pytanie, lepiej jest skakać na skakance stylem bokserskim, czy "lajkonikiem"?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...