Skocz do zawartości
Forum

Dieta przy obtłuszczonej wątrobie


Gość pe...ta

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Michal1986

cześć,

Mam powiększoną i otłuszczoną wątrobe (jak na 26 latka to już dość poważnie) no i muszę się zacząć leczyć a wątrobe równocześnie oszczędzać. Chciałbym dowiedzieć się jaka konkretnie żywność jest najbardziej szkodliwa a jaka może mieć pozytywny wpływ. Jeżeli chodzi o szkodliwe jedzenie to wiem, że smażone,tłuste, ostre potrawy ale jakie konkretnie są
największy killery i z czego muszę koniecznie zrezygnować a co moge jeszcze sporadycznie jeść. Alkohol to samo - wiem, że jest zły ale jeżeli już pić to jaki jest mniej szkodliwy dla wątroby - mocny czy słaby etc. I druga strona szali - co powinienem włączyć do nawyków żywieniowych korzystnego dla wątroby ? Bardzo proszę o odpowiedzi i konkretne przykłady np. pączki,kebaby, wódka itd.

Odnośnik do komentarza

Zastępuj też mięso roślinnymi zamiennikami bogatymi w białko, czyli najlepiej warzywami strączkowymi. Jeśli jesteś potwornym mięsożercą, to czasem możesz sobie zafundować np. parówkę sojową ( z Polsoi są smaczne). Zmniejszysz ilość złego cholesterolu. co odciąży też i wątrobę. No i jakieś preparaty odbudowujące wątrobę typu Esseliv...

Odnośnik do komentarza

Witam,
Przy stłuszczonej wątrobie bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Głównymi zasadami tej diety są:
1.Zero alkoholu!
2.Gotujemy na parze, bez dodatku tłuszczu, pieczemy w folii, robimy wszystko by ogranicz ilość spożywanego tłuszczu. Ostawiamy tłuste sosy, mięsa, produkty wysokoprzetworzone, oraz potrawy ostre i wzdymające.
3.Jemy 4-5 mały posiłków w regularnych odstępach czasowych.
4.Dieta powinna być bogata w witaminę Ci E.
5.Z tłuszczy wybieramy te nienasycone, ale również uważamy na ich ilość.
Co do produktów, które powinieneś wyeliminować to są to :
1.Tłuszcze np smalec, słonina, margaryny twarde ( kostkowe), majonez
2.Jajka: na twardo, jajecznic na boczku i żółtko
3. Płyny: Mocna herbata i kawa, alkohol i napoje gazowane
4.Ryby: łosoś, karp, makrele, sardynki, śledzie, ryby w oleju, marynowane, konserwy rybne
5.Wędliny i mięsa: tłuste mięsa, wysokoprzetworzone, pikantne, mocno wędzone, pasztetowe,kaszanka, mielone mięso wieprzowe, wieprzowina,salami, baranina, kaczka,
6.Tłuste zupy i sosy, zabielane śmietaną, na zasmażce, na maśle, z majonez
7.Przyprawy: chilli, imbir, pieprz czarny, czosnek, ostra musztarda, cebula.
8.Warzywa: rośliny strączkowe ( groch, fasola ), smażone ziemniaki ( frytki), kapusta ( oprócz kiszonej), cebula, czosnek i rzodkiewka
9.Owoce: porzeczki, agrest jabłka i gruszki ze skórką,avocado, czereśnie.
10. Zero słodyczy
11.Chleb i pieczywo: świeży chleb, krakersy, pączki, faworki, torty, serniki, bułki maślane
12. Kasze gryczana
13.Pełnotłuste mleko i produkty z niego powstałe
To teraz co możesz jeść :
1.Tłuszcze : roślinne ( oleje, oliwa z oliwek), margaryny kubełkowe.
2.Jajka: na miękko, jajecznica – sama, niezbyt ścięta, samo białko
3.Płyny: Słaba herbata i kawa, kawa zbożowa, woda mineralna, soki warzywne i owocowe, herbatki ziołowe.
4.Ryby: okoń, pstrąg, dorsz, lin, szczupak, sandacz, karaś, sola, flądra, mintaj
5.Wędliny i mięsa: chude wędliny ( polędwica, szynka, pieczeń ( chuda !!!), parówki ( od czasu do czasu), kurczak, cielęcina, jagnięcina, chuda wołowina, dziczyzna ( sarna, zając)
6.Zupy i sosy: krupnik, chudy rosół, zupy i sosy z niską zawartością tłuszczu
7.Przyprawy: zioła, kminek, koper włoski, ziele angielskie,goździki, ketchup, przecier pomidorowy.
8.Warzywa: gotowane ziemniaki, pomidory, marchew, dynia, kalafior, brokuły, szparagi, pietruszka, seler, sałata zielona, ogórki
9.Owoce: Jabłka i gruszki bez skórki, śliwki, suszone owoce, cytrusy, winogrona, brzoskwinie, morele,truskawki, kiwi, kompoty owocowe
10.Cukier i desery: galaretki, miód, syropy np klonowy, cukier.
11. Chleb i pieczywo: chleb, chrupki, razowy, pszenny, biszkopty, piernik,płatki owsiane
12. Kasza jęczmienna
13.Ryż i makarony
14. Odtłuszczone mleko i przetwory z niego powstałe.
Na początku będzie Ci ciężko się przestawić na nią, ale z biegiem czasu będzie co raz łatwiej. Posiłki dokładnie przeżuwaj i jedz w regularnych odstępach czasu.

Odnośnik do komentarza

Witam,
mam zamiar zastosować dietę wątrobową inaczej zwaną dietą lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczu lecz czytając różne poradniki często okazuje się że w jednym z nich dany produkt jest zalecany a w inny zakazany 
Będę bardzo zobowiązany za wykaz produktów jakie mogę jeść a jakich nie powinienem oraz jak je przygotowywać ( smażenie, para, piekarnik, folia, itp. )
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam !!

Odnośnik do komentarza
Gość dendryt

niestety porady, szczególnie eksperta są niewykonalnym absurdem. Trzeba dostosować żywienie do stanu i choroby. Stłuszczenie jest proste, bo należy ograniczyć wagę do poziomu normalnego, lub idealnego, normalny to w złym przykładzie 72 kilogramy wzrost 172 cm. Mniej więcej 5 kg/ miesiąc. Alkohol, o ile jest, to on otłuścił wątrobę. Ilość kalorii przy nadwadze to 700-1100, zależy, i ruch godzina(2) codziennie, 30 dni w miesiącu. Tłuszcz wcale, ale łyżeczka masła, czy oliwy to zdrowe. Nie margaryny. No i posiłki- ważne białko czyli chudy ser, ryby, chuda szynka drobiowa, filety kurczaka, cielęcina. Kilka razy dziennie symboliczne ilości, jeden plasterek, pół kromki, jeden ziemniak, jedno całe jajo,niewielkie ilości warzyw, pieczone jabłko, grejpfrut.

Odnośnik do komentarza
Gość escalka

Niestety ale w wielu przypadkach problemy z wątrobą są związane z nieodpowiednia dietą. Proponowałabym wyeliminować:
kawę i mocną herbatę
alkohol (koniecznie)
tłuste i smażone potrawy
Oraz ograniczyć do maksimum stosowanie leków
Dobrze jest wprowadzić ziołową kurację. Skuteczne działanie mają zioła Chanca Pedre: https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-watrobe/chanca-piedra-ziele Które są łatwe do przyrządzenia w postaci herbatki.

Odnośnik do komentarza
Gość Majlejdika

Ja również jestem zdania, że warto właśnie zrobić badania, a następnie udać się do doradcy żywieniowego i tyle. U mnie się to sprawdziło, a poradziłam się ich https://diet4u.pl/. Mają świetne podejście no i dużą wiedzę, którą chętnie się dzielą. Co jest dobre, to komponują posiłki w oparciu o indywidualne preferencje no i nie ma u nich nudy na talerzu. Polecam, korzystam z jedzenia z dowozem już od roku i czuję się znacznie lepiej

Odnośnik do komentarza

Moja diet jest ustawiona przez dobrego diabetologa. Początki były trudne, a teraz jestem tak przyzwyczajona do innego jedzenia. Z suplementów brałam herbaya ostropest, roślinny produkt, co mi najbardziej podrasowało. Czuję się dużo, dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Gość Sikorka2

Mnie również prowadzi diabetolog. Mam słomiany zapał i bez dyscypliny ciężko byłoby mi przetrwać kryzys. Dieta jest zróżnicowana, więc mnie nie meczy. Za to jest lekkostrawna i wiele wyeliminowała. Suplement herbaya brałam przez miesiąc czasu, było dopełnieniem diety. Teraz zaczęłam treningi na siłowni, odpowiednio dopasowane.Ciekawe jak to przetrzymam.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli masz problemy z tarczycą to warto jednocześnie zadbać o odpowiednią dietę, aby jednak skutecznie z tym walczyć i doprowadzić ją do odpowiedniego stanu. Tym bardziej, że istnieje świetna dieta hashimoto która przyniesie bardzo dobre efekty i można tez znaleźć w sieci konkretne jadłospisy na cały tydzień. Warto o tym poczytać i zadbać o swój wygląd i oczywiście zdrowie, które wraz z wiekiem staje się coraz ważniejsze.

Odnośnik do komentarza

Chcesz zadbać o swoją wątrobę i oczyszczenie organizmu? Koniecznie przeczytaj artykuł o diecie wątrobowej i jadłospisie, które będziecie mogli znaleźć tutaj https://anetaflorczyk.net/dieta-watrobowa-jadlospis/ Dzięki czemu dowiesz się, jakie produkty są korzystne dla wątroby i jakie warto wykluczyć z diety. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki, co jeść i jakie potrawy przygotowywać, aby wspomóc regenerację wątroby i jej nie obciążać. Mam nadzieję, że po wszystkim oczywiście podzielicie się swoimi spostrzeżeniami czy udało się ją odbudować. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...