Skocz do zawartości
Forum

Jak przyspieszyć metabolizm?


Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat walczę z otyłością. Ważę około 120 kg przy wzroście 183 cm.
Mam 46 lat, cukrzycę 2 stopnia , podwyższone ciśnienie. Niecałe 3 lata temu rzuciłem palenie i wziąłem się poważnie za zrzucanie wagi (było 130 kg !). Wyeliminowałem słodycze i piwo, ćwiczyłem 5-7 godz. tygodniowo ( głównie ćwiczenia na mięśnie brzucha, na steperze i nordic walking, rower). Wtedy byłem bardzo zdeterminowany.
No i udało się zrzucić około 20 kg w cztery miesiące. Niestety później zacząłem kombinować, było jeszcze kilka popularnych diet ( na zawołanie, białkowa, rozdzielna). Na finiszu przegrałem "odrobiłem" ze straconych 25 kg aż 15. Piję regularnie: yerba mate, zieloną, czerwoną herbatę, len mielony odtłuszczony, czasem również stosuje ostre przyprawy, dość dużą ilość wody, 2-3 x dziennie przed posiłkiem po 2 łyżki octu jabłkowego, czasami jakieś termogeniki. Prawie codziennie przez godzinę jeżdżę rowerem lub uprawiam nordic walking (najczęściej późnym popołudniem i wieczorami). Zastanawiam się czy trening aerobowy godzinny, czy też 20 minutowy interwał jest w stanie rozbujać metabolizm ? Czy po treningu można "bezkarnie" się najeść aby jedzenie nie odkładało się w postaci tkanki, No właśnie jak to jest z tym przyspieszaniem metabolizmu, czy możną go znacząco przyspieszyć ?, a może to sprawa genów i niewiele się z tym zrobi. Z pewnością dieta redukcyjna ma największe szanse powodzenia, ale to liczenie , pilnowanie kalorii to mnie przeraża, może jakby w domu był dietetyk to by się udało. Może ktoś zna jakieś uproszczone schematy liczenia kalorii ? Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne porady

Odnośnik do komentarza

Dieta redukcyjna właśnie spowalnia metabolizm więc nie należy z tym przesadzać. Żeby chudnąc trzeba w miarę optymalnie jeść i ćwiczyć. Jedno i drugie nie za dużo i nie za mało.

Pierwsza zasadza, więcej mięśni = lepszy metabolizm, więc powinieneś wprowadzić do treningu ćwiczenia siłowe. Trening aerobowy to typowy spalacz nie tylko tłuszczu ale też mięśni, czyli z jednej strony rozkręcasz metabolizm a z drugiej spalasz mięśnie. Niestety tego się nie uniknie. Najważniejsza jest dieta, niestety nie jest tak że jak ćwiczysz to możesz jeść co chcesz. Żeby były efekty dieta musi mieć ręce i nogi. Nie będę się tu rozpisywać bo to jest trochę pisania, w kazdym razie w codziennej diecie powinna być odpowiednia dawka tłuszczu, białka i węglowodanów no i oczywiście kalorii. I tu też nie za dużo i nie za mało. Niektórzy ćwiczący to sobie pozwalają z jedzeniem na zasadzie "a bo ćwiczyłem to moge zjeść pizzę" i np. spaliło się 400 Kcal a zjadło się 800 a potem zdziwienie czego ćwiczenia nie działają.

W sumie żeby podkręcić metabolizm to najlepszy sposób to podnieść kaloryczność i podnieść aktywność. Ja w wakacje w ten sposób schudłam 2 kg w miesiącu (wcześniej chudłam po kilogramie) jedząc 2 razy więcej ale też miałam prace fizyczną. Inne sposoby to podzielić posiłki na kilka mniejszych, kawa przed ćwiczeniami, konczenie kąpieli zimnym prysznicem, dużo wody. Dodam jeszcze że trening aerobowy spala tłuszcz w czasie jego trwania, interwały podkręcają spalanie na jakieś 48 godz a ćwiczenia siłowe też na jakieś 24 godz więc warto je dołożyć.

Odnośnik do komentarza

Witam
Dzięki za zainteresowanie tematem i porady.
Zastanawia mnie jedno zdanie

żeby podkręcić metabolizm to najlepszy sposób to podnieść kaloryczność i podnieść aktywność

Możesz rozszerzyć tą myśl?
Moje obecne zapotrzebowanie kaloryczne uwzględniając poziom aktywności to już ponad 3700 kcal, Współczynnik BMR 2312. Wydawało mi się, że aby schudnąć 1 -1,5 kg tygodniowo powinienem raczej obciąć około 1000 kcal. Ograniczyć węglowodany a zwiększyć udział produktów dostarczających białko. Natomiast co do ćwiczeń to bezpieczniej będzie jak zostanę przy aerobach, ponieważ interwały i ćw.siłowe z uwagi na choroby t.j. cukrzyca, lekkie nadciśnienie, dyskopatia lędźwiowa mogą czasem zaszkodzić. Skoro jednak interwały podnoszą metabolizm po zakończeniu ćwiczeń na wiele godzin, będę mimo wszystko włączał je do swojego planu ćwiczeń.

Odnośnik do komentarza

revolt
Witam
Zastanawia mnie jedno zdanie
żeby podkręcić metabolizm to najlepszy sposób to podnieść kaloryczność i podnieść aktywność

Możesz rozszerzyć tą myśl?
Moje obecne zapotrzebowanie kaloryczne uwzględniając poziom aktywności to już ponad 3700 kcal, Współczynnik BMR 2312. Wydawało mi się, że aby schudnąć 1 -1,5 kg tygodniowo powinienem raczej obciąć około 1000 kcal. Ograniczyć węglowodany a zwiększyć udział produktów dostarczających białko. ....

Ok. Trochę mieszasz pojęcia więc spróbuję wyjaśnić. Odpowiedziałam na pytanie w temacie czyli Jak podkręcić metabolizm? Zwiększenie kaloryczności podnosi metabolizm a zmniejszenie go obniża, oznacza to że przy zwiększonym metabolizmie możesz jeść więcej a nie tyjesz a nawet chudniesz. Jak poczytasz o dietach niskokalorycznych to zobaczysz że są nie polecane z uwagi na to że po pewnym czasie spowalniają metabolizm. Jak się odchudzasz to faktycznie żeby schudnąć 0,5 - 1 kg tyg (szybciej jest nie wskazane) to trzeba obciąć o 500 Kcal dziennie ale mając na uwadze że to może obniżyć metabolizm. Oczywiście najlepiej wykonywać do tego ćwiczenia żeby ten metabolizm nie zwalniał za bardzo. Oczywiście możesz wybrać inne sposoby na przyspieszenie metabolizmu niż zwiększanie kaloryczności, przy odchudzaniu tak się zazwyczaj robi.

Odnośnik do komentarza

Revolt, próbowałeś kiedyś oczyszczania organizmu? W naszym ciele przez całe życie odkładają się nie strawione resztki jedzenia i inny syf. Niszczą one metabolizm po spowalniają pracę organów i zapychają je, szczególnie jelito grube.

Od tego też, proponuję zacząć. Oczyszczanie jelita grubego, domowymi sposobami to około tygodniowa operacja ale ktoś w mojej rodzinie to robił i mówił że da się to przejść samemu i że efekty są super. Proponuję też potem przeprowadzić terapię imbirową/Tybetańską z imbirem na poprawę trawienia w żołądku to już jest bardzo praste:)

Odnośnik do komentarza

co do systematycznego jedzenia...generalnie powinno się jeść jak "dziecko"- kiedy poczuje, że robi się głodne idzie coś zjeść, kiedy czuje, że jest już syte odstawia, a nie objada się (bo smaczne/ bo żal wyrzucać itd). Wówczas wszystko będzie zachowane w granicach normy i przede wszystkim to nasz indywidualny organizm, który wie najlepiej co nam w danej chwili jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza

Wiele osób jest przekonanych, że ich walka z nadwagą jest utrudniona poprzez problemy z "wolnym metabolizmem", tzw. słabą przemianą materii. Często mówi się, że dodawanie ziół oraz ostrych przypraw do dań, zwiększa spalanie kalorii. Jednak ... to mit! przynajmniej dla popularnej papryczki chilli!

Papryka chilli zawiera kapsaicynę - związek odpowiedzialny za jej ostry smak.Jej trawienie powoduję emisję ciepła, która powinna sprzyjać spalaniu kalorii. Jednak chilli działa, ale na krótko (nie podnosi tempa spalania kalorii długoterminowo). Badań, które dowodzą temu twierdzeniu jest niestety mało, a ponadto przeprowadzone już eksperymenty są często na suplementach kapsaicyny, a nie na naturalnej żywności i jedynie wśród nielicznych grup uczestników. Jeśli, nie jesz dużo i często ciężkostrawnej, wysoce przetworzonej żywności ... być może taki efekt się pojawi, lecz jak dotąd nie ma istotnych naukowych dowodów, że papryka chilli, pieprz czy inne ostre przyprawy zwiększają spalanie tkanki tłuszczowej i pobudzają tempo metabolizmu.

Przykład na potwierdzenie tej tezy to obecna sytuacja w Meksyku, gdzie chilli spożywane jest wręcz nałogowo. Nadwaga i otyłość stanowi tam poważny problem, ponieważ aż 1/4 populacji cierpi na otyłość!

Rozwiązanie jest jedno, aby długoterminowo zwiększyć swoją przemianę materii:
1. Musimy jeść zdrowo.
2. Musimy ruszać się jak najwięcej, aby budować tkankę mięśniową!

Odnośnik do komentarza

Właściwie skoro odczuwasz przejściowe problemy, to może pomogą Ci wskazówki zawarte w tym wpisie https://omegatrade.pl/jak-przyspieszyc-metabolizm-najlepsze-tricki-na-ekspresowe-spalanie/ . Co innego, jeśli częściej czujesz się do niczego, albo masz problemy z układem pokarmowym i metabolizmem. Wtedy to już nic samemu nie kombinuj, a wybieraj się do lekarza. Różne choroby się pałętają..

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o skład, to polecam https://klik.reducea.com/naturalna_metoda_2019 .
stosowałam je w czasie odchudzania kilka miesięcy temu
Waga spadała z 65 kg do 58 kg. Oczywiście, zadziałała głównie dieta i dyscyplina w jej stosowaniu, ale ten produkt pomaga. Znacznie łatwiej jest sie odchudzić, tempo redukcji wagi jest wieksze, dieta i ćwiczenia dają lepsze rezultaty.
Złapałam ostatnio 2 kg więc wracam do diety i tego produktu. Niestety ale trochę poluzowałam i zaczełam się objadać słodyczami, trzeba będzie ponownie ćwiczyć ;)

Odnośnik do komentarza

Jak najbardziej podstawą jest wyrobienie dobrych i zdrowych nawyków każdego dnia, jak codziena aktywność fizyczna oraz większe zwracanie uwagi na to co dostarczamy naszemu organizmowi.
Mówiąc obrazowo ważne jest (jakie paliwo wlewamy do naszego pojazdu o nazwie ciało, które ma nas przecież wieźć przez całe życie).

Polecam bliżej zapoznać się z ciekawym tematem naturalnego przyspieszania metabolizmu dzięki zielonej herbacie. Z uwagi na to, iż zielona herbata w swoim składzie zawiera kofeinę i katechiny, jej spożycie przyspiesza metabolizm co skutecznie zwiększa tempo spalania tkanki tłuszczowej.
Ciekawy artykuł
https://homegreenteaspa.com/leczenie-herbata-czyli-co-nauka-mowi-o-dzialaniu-zielonej-herbaty/

Odnośnik do komentarza

Metabolizm mozemy przyspieszyć na kilka sposobów. Pierwsze z nich to właściwa, dobrze zbilansowana dieta, składająca się najlepiej z 5 posiłków, która jest dopasowana pod względem kaloryczności do naszego organizmu. Dwa- to picie wody/płynów 2l dziennie. Plus oczywiście jakaś aktywność fizyczna. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, a mianowicie herbaty ? Warto pić zieloną herbatę, która zawiera wiele wartościowych substancji jak witaminy czy żelazo itd. https://allnaturals.pl/czy-warto-pic-herbate/

Odnośnik do komentarza
W dniu 9.02.2022 o 12:45, Gość Andi napisał:

Metabolizm mozemy przyspieszyć na kilka sposobów. Pierwsze z nich to właściwa, dobrze zbilansowana dieta, składająca się najlepiej z 5 posiłków, która jest dopasowana pod względem kaloryczności do naszego organizmu. Dwa- to picie wody/płynów 2l dziennie. Plus oczywiście jakaś aktywność fizyczna. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, a mianowicie herbaty ? Warto pić zieloną herbatę, która zawiera wiele wartościowych substancji jak witaminy czy żelazo itd. https://allnaturals.pl/czy-warto-pic-herbate/

 Co to znaczy być dopasowanym do twojego ciała? Jak zrozumieć, czego potrzebuję?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...