Skocz do zawartości
Forum

Dieta i ćwiczenia dla kobiet w ciąży


Gość loonaa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do przyszłych mam i osób, które interesują się tematem.
Planujemy z mężem dzidziusia. Niestety ja mam spore skłonności do tycia. w mojej rodzinie praktycznie wszyscy mają nadwagę. Ja mam 26 lat i mam 165 wzrostu przy 78kg wagi, bardzo pragne dziecko i planujemy zaczac starania od przyszłego miesiąca, az unormuje wszystkie wyniki. boje sie jednak ze bardzo przytyje w ciazy i bede miala problem ze schudnieciem. Dlatego chciałabym sie dowiedziec czegos na temat diety w ciąży i ćwiczeń. wiem ze modny jest basen i jakby aerobik dla kobiet w ciazy - co o tym myslicie? Czy Pani Ekspert mogłaby udzielic porad jak dbac o siebie w ciazy i jak sie odzywiac, jaki ruch jest wskazany? Pozdrawiam serdecznie
Luiza

Odnośnik do komentarza

jak chodziłam kiedyś na siłkę to chodziła tam też taka laska w ciąży, może nie zaawansowanej ale widocznej. Ćwiczyła tak ze 2, 3 razy w tygodniu i robiła albo nogi niektóre ćwiczenia, albo ramiona i plecy. Wszystko na niewielkich obciążeniach. Oczywiście pod okiem trenerów.

Kiedyś słyszałam że można uprawiać wszystkie sporty które robiło się do tej pory, oczywiście poza jakimiś sportami wyczynowymi, niebezpiecznymi albo tam gdzie można upaść. Miałam na studiach kumpele co chyba do 8 miesiąca prowadziła treningi karate, głównie instruowała i robiła rozgrzewkę.

Odnośnik do komentarza

O ile nie ma żadnych przeciwwskazań to ćwiczenia w czasie ciąży są wskazane, dlatego też przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń czy sportu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, kŧóry stwierdzi czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Uprawianie sportu i wykonywanie ćwiczeń w czasie ciąży ma pozytywny wpływ na dziecko i przebieg ciąży. Kobiety, które były aktywne w czasie ciąży potrzebują mniej albo nie potrzebują wcale oksytocyny, nie odczuwają również tak bardzo bóli przy porodzie. Do tego aktywność poprawia wydolność układu krwionośnego, oddechowego. Dzieci matek, które ćwiczyły rodzą się z lepszą punktacją niż dzieci matek które nie uprawiały żadnego sportu.
Jest wiele opcji jeśli chodzi o aktywność w czasie ciąży. Pierwsza z nich jest spacer, może się to wydawać mało pomocne jednak potrafi on zdziałać cuda. Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj aktywności powinniśmy pamiętać o tym by w miarę możliwości wybierać miejsca zielone, parki, lasy, z daleka od ulic i zakurzonych miejsc. Spacer nie powinien trwać więcej niż 45 minut. Warto mieć ze sobą telefon i butelkę wody, ponieważ w razie gorszego samopoczucia będzie można po kogoś zadzwonić lub w przypadku zmęczenia napić się wody. Spacer powinien być wykonywany tempem umożliwiającym spokojna rozmowę bez zadyszki.
Drugą propozycją jest basen. W większych miastach mamy bogatą ofertę zajęć dla kobiet w ciąży. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każda kobieta może w takich zajęciach uczestniczyć. Przeciwwskazaniami do tego typu ćwiczeń są: krwawienia z dróg rodnych, nawracające infekcje pochwy, nadciśnienie ciążowe, zapalenie nerek w ciąży lub choroba nerek przed ciążą, niedokrwistość, ciąża wysokiego ryzyka. Jeżeli jednak ciąża przebiega wzorowo i nie ma przeciwwskazań to basen jest bardzo dobrym sposobem na zachowanie aktywności podczas ciąży. Podczas pływania stawy są odciążone, zmniejsza się napięcie mięśni. Szczególnie polecane jest pływanie na plecach, które rozluźnia i odciąża mięśnie pleców. Oprócz pływania można również chodzić na zajęcia z aqua aerobiku. Wszystko zależy od tego co kto lubi robić.
Kolejną propozycją jest joga oraz gimnastyka dla ciężarnych. W czasie ciąży ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż 40 minut. Najlepiej jeśli ich długość będzie oscylowała w granicy 30 minut. Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia jakie możesz wykonywać:
1. Joga w ciąży
2. Ćwiczenia pilates
3. Gimnastyka w ciąży
4. Ćwiczenia w ciąży
Co do diety to kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga a nie za dwojga. Dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze zawarte w piramidzie żywieniowej. Kaloryczność takiej diety powinna być zwiększona o 300 kcal w stosunku do diety przed ciążą. Z jadłospisu należy usunąć surowe: mięso, ryby, jaja, mleko i sery pleśniowe. Warto też odstawić słodycze, fast foody i inne wysokokaloryczne przekąski. Do picia wybieraj wodę mineralną, albo niedosładzane soki ( ale bez przesady nie powinno się tylko ich pić), zminimalizuj ilość kawy i herbaty, ponieważ teina i kofeina zmniejszają przyswajalność żelaza. Jedz dużo warzyw, ponieważ zawierają one witaminy i mikroelementy.

Odnośnik do komentarza

Polecam też dietę bogatą w kolagen na wzmocnienie stawów, ścięgien. Witaminki naturalne oraz galaretki, nóżki bo to pobudza produkcję mazi stawowej. Dobrym uzupełnieniem jest Flexagen-nowy produkt na stawy. Znajdują się w nim dwa typy kolagenów: Kolagen typu II (występuje w tkance chrzestnej i chrząstkach stawowych) i Hydrolizat kolagenu – sprzyja regeneracji całej tkanki łącznej, pozytywnie wpływa na ścięgna i kości. Dodatkowo, Flexagen zawiera mix minerałów i witamin, które wspomagają regenerację zarówno elementów stawów jak i kości. Przykładowo, wapń i fosfor, które stanowią budulec kości, mangan i miedź pozytywnie wpływają na budowę tkanki łącznej.

Odnośnik do komentarza

Ok tani nie jest ale podliczając koszty, gdzie muszę wydać kasę na jeden rodzaj kolagenu, drugi rodzaj kolagenu, witaminy (b6 i C obowiązkowo, poneważ wspomagają wchłanianie i uszczelniają naczynia krwionośne oraz ściany komórkowe), minerały (wapń i
fosfor, które stanowią budulec kości, mangan i miedź pozytywnie wpływają na budowę tkanki łącznej). Jasne, że nie jest tani choć bez przesady ale jest dobry i dlatego go polecam.

Odnośnik do komentarza

cwiczenia też nie zawsze są dobre chyba że jakis pilates. Moja żona miała straszne problemy z utrzymaniem ciąży i wiem że wtedy wręcz ćwiczenia są zakazane. Najlepiej będzie jak zasięgniesz porady lekarza. Dieta odchudzająca w ogóle odpada ale dożywiająca komórkowo i jakieś lekkie ćwiczenia np. areobik wodny dla kobiet w ciąży czy pilates. Tylko zanim się na coś zdecydujesz zapytaj lekarza prowadzącego zwłaszcza, że pewnie i tak poradzi jakąś formę ruchu.

Odpowiadając na zarzut ceny suplementów flexagen. Jasne, że są inne wydatki ale co jest ważniejsze od zdrowego organizmu matki, która ma donosić ciążę i wydać na świat zdrowe i silne dziecko?Z tego co wiem suplementacja jest niezbędna bo dziecko wysysa wszystko z matki-dobre i złe rzeczy. To tylko moje zdanie ale żonie starałem się dać wszystko i wspomóc ją we wszystkim, szkoda, że nie mogłem.

Odnośnik do komentarza
Gość Puszysta07

Moim zdaniem trzeba sie skonsultowac z lekarzem czy ty mozessz chodzic na zajecia dla ciezarnych czy nie i jesli mozeszx to na jakie, bo tego na prawde jest duzo, ale basen to chyba nie zaszkodzil nikomu :)

Odnośnik do komentarza
Gość moniasiak

ćwicząc w ciąży zapewne pojawi się problem z opuchniętymi zmęczonymi nogami można sobie z tym szybko poradzić ja zawsze po ćwiczeniach stosuje veno spray piankę z mentolem i diosminą, szybko chłodzi i łagodzi nieprzyjemne uczucie zmęczenia

Odnośnik do komentarza
Gość PreMediCare

Szanowne Panie,

właściwie dobrany rodzaj aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie przyszłej mamy. Poza regularnymi spacerami dla większości kobiet w ciąży bezpieczne jest pływanie, joga, pilates czy aqua aerobic. Niewskazane są natomiast dyscypliny, które wymagają znacznego wysiłku fizycznego lub mogą powodować upadki i kontuzje, na przykład jazda konna, na nartach i na rowerze, gry zespołowe, nurkowanie czy wspinaczka. Niezależnie od tego, na który sport się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, by wybór skonsultować z ginekologiem. Rodzaj aktywności należy dostosować nie tylko do swojej kondycji, ale też etapu ciąży – w poszczególnych trymestrach określone sporty mogą być bowiem niewskazane. Dlatego trzeba pamiętać, że nie wystarczy zgoda lekarza wyrażona przed rozpoczęciem treningów. By upewnić się, czy określona aktywność jest w danym momencie odpowiednia, należy konsultować to z ginekologiem podczas każdej wizyty kontrolnej. By wykluczyć ryzyko komplikacji warto także wykonać nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak USG i testy biochemiczne z krwi kobiety w ciąży, które dostarczają istotnych informacji na temat przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka.

Odnośnik do komentarza

Bardzo proszę o pomoc.
Zwracam się do Pań, które urodziły dziecko co najmniej 6 tygodni temu i nie więcej niż 5 lat temu, z prośbą o wypełnienie ankiety, która pomoże mi w uzyskaniu niezbędnych danych do napisania pracy magisterskiej. Dziękuję serdecznie za pomoc i proszę przekażcie dalej swoim znajomym.

http://www.ankietka.pl/ankieta/168863/wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-organizm-kobiety-w-czasieciazy-porodu-i-pologu.html

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...