Forum Żywienie i fitness

Mleko 0.5%

Adrian z Polszy

Adrian z Polszy

Witam. Przychodzę z zapytaniem o mleko 0.5%. Pije go codziennie litr i mianowicie, czy nie przytyje od tego, czy jest to zdrowe? Wzrost 173/ waga 54. Zależy mi na wadze ponieważ uprawiam judo i jeżdżę na zawody. Mam 15 lat, pozdrawiam.

246904 adrian-z-polszy Mężczyzna, 15 lat, Kraków

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ewelina.dietetyk

ewelina.dietetyk

Wszystko zależy od tego jak wygląda Twoja dieta i jej bilans energetyczny (liczba kalorii jaką spożywasz i jaką wydatkujesz/spalasz). Litr mleka 0,5% tł. dostarczy około 370 kcal - co może być równowartością drugiego śniadania. W przypadku osób młodych warto sięgać po nabiał, który dostarczy pełnowartościowego białka, wapnia czy też witaminy D. Składniki te są szczególnie potrzebne do budowy kości w fazie wzrostu organizmu.

215020 ewelina-dietetyk Kobieta, 25 lat, Warszawa
Adrian z Polszy

Adrian z Polszy

Nie jem słodyczy, unikam smażonego jedzenia. Codziennie jem 2 marchewki, 3/4 owoce (raz te same, raz różnorodne). Spożywam ok. 2000 kcal i od czasu do czasu zjem kaszę mannę błyskawiczną. W tygodniu ćwiczą 7x 20 minut. Czy ta kasza manna (błyskawiczna) jest dobra dla mnie? I czy aby na pewno zdrowa?

ewelina.dietetyk

ewelina.dietetyk

Bardzo świadomie podchodzisz do tematu żywienia! :) Warzywa powinny stanowić nawet połowę objętości Twojego talerza, warto o to zadbać :)

Czy chciałbyś utrzymać masę ciała, czy zależy Ci na jej wzroście? Kasza manna (zwykła jak i błyskawiczna) sprawdzi się w połączeniu z owocami jako posiłek potreningowy aby uzupełnić straty zapasów w szybki sposób :)

ewelina.dietetyk

ewelina.dietetyk

Wymienione produkty nie przeszkodzą Ci w utrzymaniu masy ciała jeżeli nie będą spożywane w nadmiarze ;) Wiesz ile kalorii spożywasz, a przy obecnej masie ciała, wzroście i aktywności fizycznej jest to wartość, która pozwoli utrzymać Ci aktualną masę ciała.

DojczeKartofel

DojczeKartofel

Ja bym nie nie bała o przybranie na wadze jeżeli chodzi o taką dietę. Jak nic powinno być w porządku.

215037 dojczekartofel Kobieta, 28 lat, Słubice
Adrian z Polszy

Adrian z Polszy

Zapomniałem dodać, że mam alergię na nabiał! Czy to coś zmienia? Sucha skóra mi nie przeszkadza..., ani inne objawy.

ewelina.dietetyk

ewelina.dietetyk

Kiedy alergia pokarmowa na nabiał była zdiagnozowana (teraz czy w dzieciństwie)? W przypadku silnych objawów alergii należy unikać nadmiaru alergenu (w tym przypadku mleka i jego przetworów).

ewelina.dietetyk

ewelina.dietetyk

Jest to kwestia indywidualna. Nadmierne spożywanie w alergenu powoduje stan zapalny, a także może być powodem innych objawów, których nie wiążesz z alergią na białko mleka (np. migreny, kaszel, katar, atopowe zapalenie skóry). Zachęcam do ograniczenia tego produktu i zamiany np. części mleka krowiego na mleko roślinne.

Adrian z Polszy

Adrian z Polszy

Mam jeszcze pytanie, czy makaron pełnoziarnisty żytni od lubelli jest zdrowy, i czy tuczy? Lubię zjeść sobie na obiad cała paczkę czasem, bez żadnych dodatków, po prostu ugotowany makaron. Czy mogę tak jeść? Kocham ten makaron :D

~mirella00

~mirella00

jak ja bym się napiła mleka to brzuch jak balon - gwarantowane, alergia na laktozę, niestety laktoza czasami może być w większości produktach, to nieuniknione, dlatego regularnie zapobiegawczo stosuje juz preparat intesta, zeby jelita normalnie pracowały

trelka_morelka

trelka_morelka

przerzuciłabym się na mleko ryżowe.. na prawdę o wiele lepiej się to opłaci twojemu ciału

215023 trelka-morelka Kobieta, 26 lat, Flombork
ewelina.dietetyk

ewelina.dietetyk

Adrian z Polszy
Mam jeszcze pytanie, czy makaron pełnoziarnisty żytni od lubelli jest zdrowy, i czy tuczy? Lubię zjeść sobie na obiad cała paczkę czasem, bez żadnych dodatków, po prostu ugotowany makaron. Czy mogę tak jeść? Kocham ten makaron :D

Makaron pełnoziarnisty jest wykonany z mąki pszennej pełnoziarnistej. Każdy makaron pełnoziarnisty będzie lepszy od tego z oczyszczonej mąki z uwagi na zachowanie błonnika oraz większej ilości składników odżywczych. Ilości, o których wspominasz są na prawdę duże, a makaron jak i inne produkty zbożowe posiadają sporo kalorii z uwagi na małą ilość zawartej w nich wody. Cała paczka makaronu (400-500g) może zrealizować dzienne zapotrzebowanie energetyczne, gdyż 100g suchego produktu to około 350 kcal. Obiadowa porcja makaronu wynosi około 50-100g suchego produktu. Zachęcam do sięgania po różnorodne produkty zbożowe pełnoziarniste.

wyman.antonia

wyman.antonia

Ja od dłuższego czasu jeśli piję mleko to bez laktozy, bo mój kolega sportowiec tak robi i polecam.

255812 wyman-antonia Mężczyzna, 23 lata, Katowice
ewelina.dietetyk

ewelina.dietetyk

Panie Adrianie, proszę sprawdzić jeszcze raz. Producent na opakowaniu podaje kaloryczność ugotowanego makaronu ;)