Skocz do zawartości
Forum

Dieta wątrobowa


Gość Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,
Moją mamę strasznie boli wątroba, gdy zje coś tłustego albo potrawy które mają choć trochę więcej tłuszczu. Nie wiem od czego to jest. Może jest jakaś dieta??? Słyszałem o tym, że na takie problemy są jakieś specjalne zasady co jeść a czego nie ruszać. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Wiadomo, że wątroba nie lubi alkoholu. A czy w diecie wątrobowej powinno sie jeść wątróbkę? :) Kiedys ktoś mi mówił, że jak ma się chorą wątrobę to powinno sie jeśc wątróbkę, ale takie zalecenia mnie rozśmieszyły, że niby jak zjem wątróbkę to moja odrośnie czy co? Co o tym myślicie? :)

"My own business always bores me to death, I prefer other people's" - O. W.

Odnośnik do komentarza

z tego co wiem to wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne ale nie sądzę aby jedzenie wątróbek miało coś do tego. Szczególnie że obecnie wątróbki kupowane w sklepach nie są za bardzo zdrowe, ponieważ zwierzęta są faszerowane antybiotykami. Wątroba takie zwierzęcia jest pełna związków które niekoniecznie chcemy u siebie w organizmie.

Odnośnik do komentarza

Ja nigdy nie kupuje w klepie wątróbki, bo to faktycznie nigdy nic nie wiadomo. Czasem dostaje za to wątróbkę od rodziców, którzy mieszkają na wsi od zwierząt z własnego chowu. Taka na pewno jest zdrowsza. Ale podłączam się do pytania czy dieta wątrobowa zaleca jedzenie wątróbki.

Odnośnik do komentarza

Dieta wątrobowa jest to dieta o normalnej ilości kalorii, polegająca na spożywaniu potraw lekkostrawnych o obniżonej ilości tłuszczu.
Zasady żywienia osób na diecie wątrobowej
1.Należy spożywać 4–5 niewielkich posiłków,
2. Głównymi źródłami tłuszczu w tej diecie są mleko o niskiej zawartości tłuszczu 0,5% - 1,5%, chude mięso i wędlina, z niewielka ilość masła dodawanego do pieczywa.
3.W zależności od choroby i zaleceń lekarskich ilość błonnika w diecie jest różna . Błonnik znajdziemy w kaszach, owocach, warzywach, ciemnym pieczywie i suszonych owocach. W chorobach trzustki, wątroby i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego zawsze obowiązuje ograniczenie błonnika. W kamicy żółciowej bywają zlecenia nie ograniczania tego składnika pokarmowego.
4. Posiłki powinny być spożywane regularnie o tej samej godzinie. Staraj się jeść kolację na minimum 2 godziny przed snem. Jedząc nie spiesz się, gryź i przeżuwaj dokładnie.
5. Powinno się unikać wysiłku i przemęczenia przed i zaraz po posiłku.
6. Należy spożywać przynajmniej 2,5 litra napojów w ciągu dnia.
7. Białko w diecie wątrobowej podaje się w ilości od 1,5 do 2 g na 1 kg masy ciała na dobę. W związku z ograniczeniem podaży tłuszczu, większy udział procentowy energii pochodzi z białka (nawet do 18%).
Tłuszcze zaś podaje się w ilościach od 0,5 do l g na l kg masy ciała na dobę. Stosuj tłuszcze łatwo strawne jak: olej słonecznikowy, oliwa, masło.
Węglowodany podaje się w ilości uzupełniającej zapotrzebowanie. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość witamin, składników mine¬ralnych.
9. Należy unikać smażenia i przygotowywania potraw z dużą ilością tłuszczu lub zasmażką.
10. Mięso należy jak najbardziej rozdrobnić a nawet zmielić.
11. Unikaj cebuli i czosnku. Ograniczaj się pokarmy zawierające większe ilości kwasu szczawianowego jak: szczaw, szpinak, rabarbar.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...