Skocz do zawartości
Forum

Dieta dla osoby uprawiającej sport siłowy


Gość ciekawy

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas treningu siłowego zapotrzebowanie na energię rośnie. Dlatego też bardzo ważna jest właściwa dieta oraz dobrze zbilansowane posiłki. Przy sporządzaniu jadłospisu musimy uwzględnić skąd będzie pochodzić energia i tak:
Węglowodany powinny dostarczać 55-60% energii. Są one szybko i całkowicie metabolizowane oraz są lekkostrawne. To ile ich jemy ma wpływ na ilość glikogenu w naszym organizmie. Związek ten jest substancją zapasową podczas wysiłku fizycznego rozpada się na glukozę. Szybkość i ilość wytwarzanej glukozy wpływa z kolei na zdolność organizmu do podjęcia wysiłku.
Cukry powinny być dostarczane zarówno w postaci cukrów złożonych, jak i prostych - najlepiej korzystać z przetworów owocowych. Cukry złożone występują w razowym pieczywie, kaszach, brązowym ryżu, suszonych owocach, warzywach. Cukry proste występują w owocach, warzywach, białym pieczywie i białym ryżu.
Tłuszcze dostarczają około 20-25% energii. Nie powinniśmy przekraczać maksymalnej wartości . Energia pochodząca z tłuszczy nie jest tak szybko dostępna, jak energia z cukrów. Tłuste potrawy spowalniają pracę przewodu pokarmowego. Powoduje to zaleganie pokarmów w żołądku, co jest niekorzystne podczas treningu. Spożywany tłuszcz powinien być głównie pochodzenia roślinnego. Dobrze jeśli jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, tzn. oleje roślinne, margaryny. Tłuszcz zwierzęcy zawiera głownie tłuszcze w konfiguracji trans, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego należy je ograniczyć. Zrezygnuj wiec ze smalcu, masła i słoniny. Wystarczająca ilość tłuszczu zwierzęcego dostarczana jest bowiem z produktami mięsnymi i mlecznymi. Dla sportowca ważnym elementem diety są ryby, dostarczają one nie tylko wartościowego białka, ale i kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, których udział w ogólnej puli energii powinien wynosić ok. 3%.
Zapotrzebowanie na białko u osób o przeciętnym wysiłku fizycznym wynosi średnio 0,8 g/kg masy ciała. Dla osób uprawiających sport wynosi ono 1,5 g/kg masy ciała, a w niektórych dyscyplinach sportowych nawet do 2,5 g/kg masy ciała. Białko powinno dostarczać 15% energii. Jeśli chcemy zwiększyć masę mięśniową powinniśmy spożywać dużo białka, ponieważ białko buduje mięśnie a dodatkowo długotrwały wysiłek prowadzi do znacznego zwiększenia zużycia białek tkankowych. Białko wprowadzamy do organizmu wraz a chudymi mięsami takimi jak cielęcina, jagnięcina, kurczak, indyk czy kaczka. Unikajmy tłustych potraw i mięs. Białko pochodzenia roślinnego zawierają produkty zbożowe i orzechy. Zawartość białka w orzechach wynosi od 15 – 17% ale trzeba przy tym pamiętać, że są one bardzo kaloryczne i bogate w tłuszcze. Dlatego wystarczy garstka dziennie.
Jedz dużo warzyw i owoców, są źródłem cennych witamin i minerałów pomocnych przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dieta dla sportowca powinna być lekkostrawna dlatego unikaj wszelkich potraw smażonych lub takich do użycia, których użyto dużej ilości tłuszczu. Zrezygnuj z fast foodów, chipsów czy alkoholu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...