Skocz do zawartości
Forum

Efekt jo-jo przy restrykcyjnych dietach


Gość xalone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam 15 lat i jakiś czas temu, w kwietniu, zaczęłam się odchudzać, albo raczej - odchudzanie zaczęło mi wychodzić. Schudłam ok. 5 kg, na początku zmieniając swoje żywieniowe nawyki a potem stopniowo zmniejszając kaloryczność do 1000 kcal na dzień. Gdy osiągnęłam wymarzoną wagę 49 kg, zaczęłam stopniowo zwiększać kalorie, ale po tygodniu jedzenia 1100 kcal powrócił problem kompulsywnego jedzenia (zmagałam się z tym jeszcze zanim przeszłam na dietę) - obżarstwa były przeplatane głodówkami i dietą 1000-1500 kcal. Przypuszczam, że przytyłam przez to ok. 1-2 kg i teraz, kiedy z powrotem wróciłam do kontroli nad jedzeniem, zastanawiam się, co powinnam zrobić - czy wrócić do diety 1000 kcal, osiągnąć wagę 49 kg i przejść na stabilizację? Czy lepiej od razu na dietę 1200-1500 kcal (tylko nie wiem, czy bym w takim wypadku chudła)?
Łączny czas wszystkich obżarstw i różnych sposobów na ich redukcję trwał ok. 3 tygodnie, a świadoma, konsekwentna redukcja kalorii ok. 1,5 miesiąca.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Przy restrykcyjnych dietach efekt jo -jo jest dosyć częsty. Jego pojawienie się zależy od kilku czynników. Po pierwsze organizm na diecie restrykcyjnej najpierw pozbywa się wody, dlatego może nam się wydawać, że chudniemy. Po drugie nasz organizm zaczyna gromadzić zapasy, bo nie wie co spowodowało taką zmianę w ilości składników pokarmowych. Po trzecie bardzo ważnym elementem jest stabilizacja wagi i powolny proces wychodzenia z diety.
głodówki nie są dobrym sposobem na stabilizację wagi. Z Twojego zachowania można wywnioskować, że masz problemy z odżywianiem. Powinnaś udać się do lekarza i poprosić o pomoc. Napady żarłocznego jedzenia poprzedzone głodówką do niczego nie prowadzą. Nie podałaś ile masz wzrostu więc trudno mi powiedzieć, które rozwiązanie będzie odpowiednie. Wydaje mi się jednak, że lepszym rozwiązaniem będzie dieta 1200 - 1500 możesz lekko przytyć, ale jeżeli włączysz w to ćwiczenia fizyczne i ruch to powinnaś ustabilizować wagę. Aby stabilizować wagę dieta musi zwalczyć w tobie źle nawyki żywieniowe w innym przypadku grozi Ci powrót do starej diety.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...