Forum Żywienie i fitness

suplementy z glutaminą, argininą zdrowie czy ryzyko nowotworu ?

piotr751

piotr751

Mam pytanie odnośnie diety antyrakowej u osoby zdrowej starszej, a dokładnie suplementów diety bogatych w aminokwasy i antyoksydanty.
Czy suplementy z glutaminą, argininą oraz z dawką witamin antyoksydantów są pożyteczne dla organizmu, czy mogą powodować ryzyko wystąpienia nowotworu ?
Glutamina czy arginina to jeden z najsilniejszych antykatabolików, więc powinien chronić komórki. Zwiększa też hormon wzrostu, który jest wykorzystywany w drogich lekach „przeciw starzeniu” Jednak czytałem że arginina i glutamina zwiększa poziom glukozy, oraz w inny sposób działa na dna komórek dając „pożywkę” do rozwoju komórek nowotworowych.
Dlatego moje pytanie. Czy suplementy z glutaminą, argininą oraz z dawką witamin antyoksydantów można stosować dla zdrowia i w diecie „długowieczności”, czy skutek jest odwrotny i narażamy się na raka ?
Zaznaczam że chodzi o osobę zdrową, starszą i suplementację łagodną zdrowotną nie w dużych ilościach do treningów czy siłowni.
Będę wdzięczny za odpowiedź z medycznego punktu widzenia, bo w necie jest dużo na ten temat, ale głównie reklam sprzedawców, więc nie są obiektywne.

196371 piotr751 Mężczyzna, 23 lata, gdańsk

Odpowiedzi znajdują się poniżej