Skocz do zawartości
Forum

suplementy z glutaminą, argininą zdrowie czy ryzyko nowotworu ?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie diety antyrakowej u osoby zdrowej starszej, a dokładnie suplementów diety bogatych w aminokwasy i antyoksydanty.
Czy suplementy z glutaminą, argininą oraz z dawką witamin antyoksydantów są pożyteczne dla organizmu, czy mogą powodować ryzyko wystąpienia nowotworu ?
Glutamina czy arginina to jeden z najsilniejszych antykatabolików, więc powinien chronić komórki. Zwiększa też hormon wzrostu, który jest wykorzystywany w drogich lekach „przeciw starzeniu” Jednak czytałem że arginina i glutamina zwiększa poziom glukozy, oraz w inny sposób działa na dna komórek dając „pożywkę” do rozwoju komórek nowotworowych.
Dlatego moje pytanie. Czy suplementy z glutaminą, argininą oraz z dawką witamin antyoksydantów można stosować dla zdrowia i w diecie „długowieczności”, czy skutek jest odwrotny i narażamy się na raka ?
Zaznaczam że chodzi o osobę zdrową, starszą i suplementację łagodną zdrowotną nie w dużych ilościach do treningów czy siłowni.
Będę wdzięczny za odpowiedź z medycznego punktu widzenia, bo w necie jest dużo na ten temat, ale głównie reklam sprzedawców, więc nie są obiektywne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...