Skocz do zawartości
Forum

Problemy z wagą u 19-letniej osoby


Gość m...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Mam 16 lat i od dłuższego czasu mam problem z moją wagą wszystko zaczęło się jakoś na początku gimnazjum mam 177 wzrostu i ważę 112 kg parę razy próbowałem schudnąć ale nic nie wyszło mimo ćwiczeń na siłowni nic to nie dało. Obecnie nic nie trenuję ale mam plan od stycznia zacząć trening siłowy i trzymać się diety tylko w tym sęk,że nie mam pojęcia jak taka dieta miałaby wyglądać i prosiłbym o przykładowy schemat posiłków i jakich dań i przysmaków się wystrzegać Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Nie powinieneś czekać do stycznia, zacznij już teraz wprowadzać zmiany do swojego jadłospisu. Oto kilka porad, które możesz już zastosować, jeżeli będziesz ich przestrzegać to waga powinna spaść:
1. Unikaj fast foodów, kupowanej pizzy, frytek, chipsów, słodyczy, kolorowych napoi gazowanych, wód smakowych. Na początku będzie trudno, ale z biegiem czasu łatwiej będzie Ci się opanować. Jeżeli nie będziesz mógł wytrzymać możesz wybrać zdrowsze odpowiedniki np zamiast frytek smażonych w głębokim oleju, domowe frytki z ziemniaka, buraka czy selera pieczone w piekarniku. Zamiast kupowanej pizzy, domowa pizza na spodzie z cukinii lub np kalafiora.
2. Jedz co 3 godziny, każdy dzień zaczynaj od śniadania, na które możesz zjeść: owsiankę z jogurtem i 6 łyżkami płatków owsianych, jajecznicę z pomidorem, szczypiorkiem, 2 kanapki z szynką i ogórkiem bądź sałatą, smoothie z banana, szpinaku i np jabłka. Na początku dnia posiłki powinny być bardziej węglowodanowe, im późniejsza pora tym więcej powinno być w nich białka. Tak aby kolacja była typowo białkowa, czyli np twarożek z rzodkiewką, cebulką lub sam, omlet, jajecznica, pasta jajeczna, pasta rybna, ewentualnie kanapki.
3. Dużo pij, co najmniej 2 litry dziennie. Najlepsza będzie woda mineralna niegazowana lub lekko gazowana. Możesz także w ciągu dnia popijać zieloną bądź czerwoną herbatę.
4. Podziel swój talerz na 2 równe części. Jedna z nich to miejsce na warzywa, tyle powinieneś ich zjeść w ciągu jednego posiłku. Pozostałą połowę podziel na dwie części, to miejsce na węglowodany w postaci ziemniaków, kaszy ( gryczana, jaglana czy jęczmienna) i białko - chude mięsa ( kurczak, indyk, chuda wieprzowina), ryba czy tofu.
5. Unikaj zabielanych zup, zasmażek, potraw smażonych w głębokim tłuszczu, tłustych sosów, przekąsek, mięs itp rzeczy. Staraj się także ograniczyć ilość cukru, jeśli dasz radę przestań słodzić herbatę, ponieważ 1 łyżeczka cukru to 20 kcal. 5 łyżeczek to już 100 kcal.
6. Poszukaj ukrytych kalorii:
- szklanka soku pomarańczowego to 98 kcal
- szklanka coli to 101 kcal
- baton mars to 212 kcal - czyli prawie tyle co posiłek.
- jogurty do picia - całe opakowanie to 228 kcal

Odnośnik do komentarza

Oprócz wspomnianych wyżej rad, unikałbym dosładzania czegokolwiek. Nie słodzimy ani kawy, ani herbaty. Poza tym ograniczamy spożycie owoców na rzecz warzyw.Ograniczamy sól, jesli spozywamy jej za dużo. Ograniczyłabym spożycie węglowodanów na rzecz warzyw i udziału bialka(oczywiście w granicach rozsądku). No i ruch zaczęłabym już teraz, od spacerów czy ćwiczeń w domu. Poza tym pilnowałabym pór posiłków i odpowiedniej liczby godz snu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...