Forum Żywienie i fitness

Niestrawność

Desdemona9

Desdemona9

Dzień dobry.
Moim problemem jest niestrawność. Mam 33 lata, 168 cm wzrostu i ważę 51kg. Jak idzie zauważyć nadwagi nie mam ale męczyło mnie ciągłe uczucie pełności w żołądku, które uległo znacznemu zmniejszeniu gdy zaczęłam pić zioła pomagające przy niestrawności takie jak kwiatostan kocanka, korzeń mniszka, karczoch. Po świętach niestrawność zaczęła mnie męczyć jeszcze bardziej. Nic nie pomagało. Nawet 480 mg symetykonu nie przynosiło nawet najmniejszej ulgi. Dopiero po kwasie dehydrocholowym troszkę mi ulżyło. Amatorsko wywnioskowałam, że mam coś nie tak z produkcją żółci. Badania robione w listopadzie 2015 nie wykazały chorej wątroby. Enzymy takie jak ALT, AST, kwas moczowy, amylaza, trójglicerydy, glukoza, TSH, FT3, FT4, mam w normie. Jedynie bilirubina wynosiła 1,0 (przy normie w labolatorium gdzie robiłam: 0,6-0,9) i mocznik 12 (17- 30kilka). Lekarz te małe niezgodności wytłumaczył tym, że jestem wegetarianką (od 11 lat). Po części jestem w stanie sama sobie wytłumaczyć niestrawność - bulimia od kilkunastu lat. Leczę się, jestem już na bardzo dobrej drodze. Święta mnie trochę wywróciły do góry nogami. Ale nigdy wcześniej nie miałam w sobie tyle zawziętości aby z tego wyjść co ostatnio. Stąd moje zainteresowanie niestrawnością. Miałam już rozleniwione jelita ale dostałam na to Debretin 2x100mg i trochę pomógł. Dostałam też esomeprazol 1x40mg. I tutaj jest najważniejsza część mojego pytania ponieważ nie bardzo podoba mi się ten lek. on hamuje mi wydzielania kwasów żołądkowych, a ja pije zioła, które wzmagają ich produkcję i po których czuję się "lekka" i "pusta" w środku. Do tego jestem wegetarianką i obawiam się niedoboru witaminy B12. Po okresie świątecznym nie mogłam sobie poradzić z uczuciem pełności i trochę przesadziłam z wymiotami i pierwszy raz w życiu poczułam, że boli mnie przełyk ale po 6 dniach esomeprazolu mi przeszło i chciałabym odstawić ten lek.
Dodam też, że pomimo moich zaburzeń odżywiania nie wiem co to zgaga, nigdy nie miałam żadnych dolegliwości żołądkowych oprócz odczucia pełności. Gazy były ale bardzo żadko. Niekiedy towarzyszyły temu zaparcia ale nigdy nie stosowałam środków przeczyszczającyh (moze max 4 razy do roku). Zamierzam się wybrać na obszerniejszą konsultacje do dietetyka i gastrologa ale póki co nie wiem jaką chorobę może wskazywać fakt, że mam chyba za mało żółci.
Przepraszam, że tak się rozpisałam ale prosząc o w miare racjonalną radę chciałam napisać wszystko, co mogło mbyć ważne.
Z góry dziękuję.

173419 desdemona9 Kobieta, 34 lata, Wrocław

Odpowiedzi znajdują się poniżej

bernard1234

bernard1234

Taka niestrawność może być wynikiem zaburzonych jelit, a tak naprawdę czasem i jedzenie na szybko i stres mogą robić tak długotrwałe powody problemów. ja sama miałam po weselu. Męczyłam się do potęgi i wreszcie cholestil max uratował mnie od podobnych do Twoich dolegliwości.

192857 bernard1234 Mężczyzna, 36 lat, Kraków
~Mylaza

~Mylaza

Ja bym się przebadała. U mnie problemy odeszły jak zaczęłam pić colon c. Wcześniej miałam strasznie problem, bo albo mnie ganiało albo totalny korek. :/ Colon kosztuje grosze i jest w każdej aptece.

~Arek06

~Arek06

bernard1234, to znaczy na co cholestil max dobrze działa? Na jelita, czy ogólnie pomaga na niestrawność?

~limonkaa

~limonkaa

o u mnie niestawność często się pojawia wiem, ze to od diety ale jedzenie na mieście jest takie wygodne, że często jest mi cieżko z tej wgody zrezygnować, a potem problem z brzuchem, ostatnio pomógł mi cholestil max, dostąłam od koleżanki, teraz sama muszę go sobie kupić bo naprawdę bardzo pomaga.

~charlie00

~charlie00

badania jak najbardziej, ale może na poczatek sprawdzić prostsze metody. Moze to zwyczajne problemy z doborem menu w ciągu dnia. Sam przez to przechodziłem i gdyby nie dicopeg 10g zwłaszcza po weekendowych imprezach, byłoby naprawde ciezko. Nasz organizm dziala bardzo schematycznie a nam naprawde bardzo latwo jest zaburzyc jego prace zwłaszcza jesli wokół tyle pokus. Na poprawę pracy jelit dla mnie number one to właśnie dicopeg Zreszta wlasnie wróciłem z urlopu. Dosłownie uratował mi skóre przy jedzeniu codziennie przez tydzień smażonej ryby ;p

~nothe

~nothe

bez recepty, trzeba brać przed posiłkiem ale nawet jak już dopadną cię objawy niestrawności to pomoże, ja trochę poszalałem w weekend, zjadłem ogromną kolację, pizza, piwko, frytki i jakby nie cholestil max to źle by się to moło skonczyć, bo kiedyś po takiej akcji to prawie po pogotowie dzwoniłem tak sięźle czułem