Skocz do zawartości
Forum

Zdrowy tryb życia-co jeść, jak często i ile?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. :)
Mam ogromne chęci, żeby zacząć zdrowy tryb życia. Na początku wydawało mi sie, że jest to banalne, ale po czasie stwierdziłam, że musze sie jeszcze wiele nauczyć. Dręczy mnie ta nuda na talerzu. Dlatego też zwracam sie z pytaniem, co jeść żeby nie popaść w monotonie? do jakich sklepów chodzić? co kupować?

Odnośnik do komentarza

PoradnikZdrowie.pl > Żywienie > Zasady żywienia > Dobre połączenia pokarmów czyli co z czym JEŚĆ by było ZDROWO i SMACZNIE
Dobre połączenia pokarmów czyli co z czym JEŚĆ by było ZDROWO i SMACZNIE
2 komentarze
Autor: Karolina Malecka, specjalistka ds. żywienia człowieka
miesięcznik "Zdrowie"

Umiejętne łączenie jedzenia i dodawanie określonych przypraw nie jest jedynie kwestią smaku. Wiadomo, że pewne połączenia pokarmów na talerzu są korzystne, inne nie. Dodatek przypraw bywa z kolei pomocny w poprawie trawienia i regulowaniu metabolizmu. Jak zestawiać produkty, a których połączeń unikać?

Nie tylko właściwe łączenie składników i potraw ma znaczenia zarówno dla zdrowia jak i smaku. Sam proces przygotowywania potrawy także odgrywa ogromną rolę. Prawidłowo przeprowadzony może usuwać część szkodliwych związków z produktów lub zmniejszyć ich niekorzystne działanie na organizm.
Dieta to zatem nie tylko wyliczona ilość kalorii, witamin, minerałów, białek, tłuszczów i węglowodanów. Istotne jest również to, co zrobi z nimi po zjedzeniu nasz organizm, na ile w rzeczywistości okażą się one przydatne i jak my sami będziemy się czuli.
Cykoria na kanapce z serem wzmocni kości

Cykoria to cenne, choć często niedoceniane, warzywo. Jest niskokaloryczna, zawiera znaczne ilości potasu i prowitaminy A (beta-karotenu) oraz inuliny. Inulina należy do fruktanów (węglowodanów zapasowych) zwiększających biodostępność wapnia w organizmie, co umożliwia jego lepsze wykorzystanie. Liść cykorii dodany do kanapki z serem, który stanowi dobre źródło wapnia, może zatem okazać się pomocny w trosce o zdrowe kości. Warzywo doskonale pasuje także jako składnik sałatek i zapiekanek warzywnych. Pewne ilości inuliny znajdują się w czosnku i cebuli – warto je również włączyć do potraw i przekąsek zawierających przetwory mleczne. Na lepsze przyswajanie wapnia wpływa obecność witaminy D, która występuje w największej ilości w rybach, tranie oraz w mniejszych ilościach w pełnotłustym nabiale czy mięsie. Warto zatem czasem skusić się na pożywną, choć kaloryczną, porcję łososia z żółtym serem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...