Forum Zdrowie

Pierwsza pomoc przy urazach kości i stawów

~magda57

~magda57

Witam,

Jestem uczennicą liceum i interesuje mnie w jaki sposób powinno się udzielać pierwszej pomocy przy urazach kości i stawów.

Należę do szkolnej sekcji siatkówki od wielu lat i jeżdżąc na zawody wielokrotnie byłam świadkiem nieprzyjemnych upadków skutkujących urazami. Z przykrością muszę też stwierdzić, że często nikt nie wiedział co w takim przypadku zrobić. Tzn. niby każdy trener rzucał się na ratunek, ale każda osoba miała inne rady, co należy zrobić z poszkodowanym, jak go ułożyć i udzielić mu pomocy.

Tak sobie pomyslałam, że jeśli mi miałoby się kiedykolwiek coś takiego przytrafić to już chyba wolę sama się wcześniej dowiedzieć jak udziela się pierwszej pomocy w przypadku urazu kości lub stawu. Jeśli wiecie może jak należy zająć się taką osobą, jak jej pomóc dopóki nie znajdzie się w szpitalu lub chociaż nie przybędzie lekarz proszę o rady.

Mam nadzieję, że nigdy mnie taki uraz nie spotka, ale jeśli na następnych zawodach, któraś z koleżanek niefortunnie by upadła to chciałabym mieć sprawdzoną wiedzę i naprawdę móc jej pomóc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~daria8

~daria8

Cześć Magdo. Pomoc w przypadku urazów kości i stawów zależy od rodzaju tych urazów i ich miejsca występowania (ręka, noga, obojczyk, kręgosłup itd.). Jeśli nastąpiło złamanie kości (otwarte lub zamknięte), należy wezwać pomoc lekarską. Skręcenie jest to uszkodzenie stawu, spowodowane zbyt obszernym w nim ruchem, który powoduje naciągnięcie lub naderwanie aparatu więzadłowego. Przy skręceniu staw należy unieruchomić i udzielić pierwszej pomocy jak przy złamaniu. Zwichnięcie jest to uszkodzenie stawu, w którym dochodzi do trwałego przemieszczenia jednej powierzchni stawowej w stosunku do drugiej. Przy udzielaniu pomocy należy pozostawić staw w takiej pozycji, w jakiej się znajduje, pilnie skierować poszkodowanego do lekarza, gdyż tylko on może nastawić zwichnięcie. Do czasu pomocy lekarskiej trzeba ułożyć poszkodowanego tak, aby odczuwał jak najmniejszy ból. Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłam. Pozdrawiam ciepło.

~bogusława73

~bogusława73

Witam,
Udzielenie pierwszej pomocy w wielu przypadkach decyduje o życiu lub śmierci rannego. Nie można samodzielnie nastawiać złamanych kończyn ani przenosić poszkodowanego, jeśli nie ma takiej konieczności. Nie wolno również zostawiać go samego ani podawać jedzenia i picia.

Złamaną kończynę należy unieruchomić - rodzaj unieruchomienia zależy od miejsca złamania. Stosować do tego można drewniane łubki, szyny, bandaże i plastry, trójkątne chusty i inne przedmioty, mogące spełniać wymaganą funkcję. Należy dobrze dopasować przedmioty-usztywniacze, owinąć je bandażem lub chustą i przytwierdzić w odpowiednie miejsce, pamiętając, by nie utrudniać dopływu krwi zbyt mocnym przewiązaniem lub źle umieszczonym przedmiotem.

Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się dla Was pomocne. Ważne jest, aby nie wpadać w panikę.

~Medicus

~Medicus

Witaj.
Pamiętaj, że pierwszą czynnością w przypadku urazów jest wezwanie karetki pogotowia.
W przypadku złamań kości kończyn pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu takiej kończyny bez jej nastawiania. Do unieruchomienia można użyć każdego dostępnego w danej chwili materiału, który zagwarantuje usztywnienie. Unieruchomienie ma na celu zapobiegnięciu wzajemnemu przemieszczani się kości, co jest źródłem bólu oraz może doprowadzić do wielu powikłań, a polega na takim usztywnieniu danej kończyny, aby nie były możliwe ruchy w dwóch sąsiednich stawach. Należy pamiętać, że każde skręcenie czy zwichnięcie traktujemy jak złamanie i w taki sam sposób postępujemy. Najważniejsze w sytuacji zagrożenia to nie wpadać w panikę i zachować zimną krew.

~Aleks01

~Aleks01

Moja córka w wieku 8 lat złamała szyjkę kości udowej. Leczono ją za pomocą wyciągu. W miarę szybko doszła do siebie po chorobie jednakże jej noga ( ta która została złamana) jest krótsza. Minęły już dwa lata od wypadku, ale w ciąż ma krótszą nogę, a skutkiem tego utyka. Rożnica między zdrową a chorą nóżką wynosi 1,5 centymetra ( cały czas utrzymuje się ta sama różnica). Jak wyleczyć różnicę tak aby moja córka przestała utykać? Rehabilitacja czy może coś innego????