Skocz do zawartości
Forum

Czy okulary pogłębiają wadę wzroku?


Gość bogdan2c

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Od kilku lat noszę okulary i moja wada wzroku (-0,25 w lewym oku i -0,5 w prawym oku) od kilku lat się nie zmienia, chociaż okulista powiedział, że już po krótkim czasie mój wzrok się poprawi. Niedawno usłyszałem w telewizji o najnowszych okryciach naukowców, którzy twierdzą, że noszenie okularów wcale nie musi poprawiać wad wzroku, a nawet przeciwnie - może je pogłębiać.

Zastanawiam się, ile jest w tym wszystkim prawdy? Czy ktoś z was słyszał o podobnych "rewelacjach"? A może sam doświadczył pogorszenia wzroku od noszenia okularów.

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Faktycznie, według niektórych specjalistów okulary mogą pogłębiać lub hamować proces regresji wady poprzez to, że hamują naturalną regulację gałki ocznej. Są to jednak pojedyncze doniesienia, które nie mają swojego odzwierciedlenia w masowych badaniach. Do pogorszenia wad wzroku prowadzi wiele innych czynników niezwiązanych z noszeniem okularów. Skoro Twój lekarz twierdzi, że Twoja bardzo niewielka wada wzroku cofa się, nie należy sugerować się najnowszymi doniesieniami naukowców, gdyż w Twoim przypadku najzwyczajniej nie mają one żadnego odniesienia.

Odnośnik do komentarza

Witajcie,
Niektórzy twierdzą, że bez okularów trzeba wytężać wzrok i przez to bardziej się męczy, a inni że właśnie wtedy wzrok się przyzwyczaja do okularów i bez nich coraz słabiej się widzi. Sama nie wiem jak jest z tym noszeniem okularów. Niegdyś nie nosiłam okularów, nieustannie mrużyłam oczy. Okulary mi pomogły. Mam wrażenie, że gdy tylko ściągnę okulary, nic nie widzę. Może to przez okulary korekcyjne. Miały być tylko do komputera, a używam je na co dzień. Czy ktoś ma podobne doświadczenie? Proszę o wskazówki.

Odnośnik do komentarza

Ja też musiałam wytężać wzrok, na przykład oglądając film z napisami itd. Moja wada nie jest zbyt duża (-1), i w normalnym funkcjonowaniu nie mam problemów ze wzrokiem.
Okulary noszę w zasadzie tylko do komputera i czasem do telewizji (jak nie zapomne:)). Oczy mniej mi się męczą. Ale faktycznie zauważyłam, że właśnie podczas korzystania z komputera, kiedy na chwilę zdejmę okulary obraz mi się rozmywa, a jeśli ich w ogóle nie zakładałam widze w zasadzie normalnie.
Nie wiem jeszcze, czy moja wada się cofa, czy nie, bo mam okulary od niedawna, ale na pewno oczy mniej się męczą przy komputerze.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...