Skocz do zawartości
Forum

Aktywność fizyczna a zdrowie człowieka


Gość cyprian47

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym poruszyć pewien problem. Ostatnio zastanawiałem się, czy naprawdę aktywność fizyczna ma tak duży wpływ na zdrowie człowieka. Ja w zasadzie nigdy nie byłem jakimś wielkim fanem sportu. Pooglądać w telewizji jakieś zawody czy mecze - jasne, ale żeby tak samemu się ruszyć to już niekoniecznie. No i przyznam, że jak tylko zbliża się jesień, to zawsze dopada mnie jakaś mniejsza czy większa infekcja. A to katar, a to kaszel albo co gorsza angina czy grypa.

Z drugiej strony mam znajomego, który z uporem maniaka uprawia różne sporty. W lato: rower, bieganie, pływanie, zimą: narty i pływanie. I muszę przyznać, że jak teraz o tym myślę to faktycznie - on nie choruje praktycznie wcale. Wychodzi więc na to, że sport chyba naprawdę wzmacnia odporność. Tylko tak się zastanawiam. No bo ok, nie choruje się na przeziębienie i grypę, ale czy aktywność fizyczna ma też jakiś związek z poważniejszymi chorobami, czy ma na nie jakiś wpływ?
Jakie są wasze doświadczenia? Uprawiacie sport czy nie i jak to wpływa na wasze zdrowie?
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Coraz częściej docenia się sport i aktywność fizyczną jako środek podtrzymywania i pomnażania zdrowia. Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca.
Dowiedziono, iż aktywność fizyczna, przede wszystkim u ludzi w wieku średnim i starszych wydłuża ich życie, zapobiega przedwczesnej śmierci i poważnym chorobom. Ochronny skutek aktywności fizycznej jest porównywalny do efektu unikania palenia papierosów.

Ćwiczenia fizyczne:
- obniżają ciśnienia krwi (szczególnie u ludzi z granicznym nadciśnieniem),
- obniżają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych,
- chronią przed osteoporozą,
- zwiększają ilość masy kostnej,
- redukują tłuszczową masy ciała,
- wpływają na wzrost cholesterolu HDL (tzw. „dobry cholesterol”), redukcję zawartości w osoczu małych gęstych LDL (tzw. „zły cholesterol”),
- poprawiają tolerancji glukozy, wzrasta wrażliwość tkanek na insulinę (obniżają ryzyko cukrzycy),
- poprawiają samopoczucie.

RUCH TO ZDROWIE!!!

Odnośnik do komentarza

Ja też czytałam niedawno, że uprawianie sportu w wieku 20-30 lat potrafi wydłużyć życie i zapobiec powstawaniu chorób na starość. Zawsze wszyscy dookoła powtarzali, że ruch to zdrowie i wychodzi na to, że mają rację. Przede wszystkim, kiedy uprawia się jakiś sport, który się lubi to w pewien sposób rozwija się swoje zainteresowani a samo uprawianie sportu pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jeśli robimy to co lubimy czujemy się szczęśliwi i zdrowsi. Przecież jak ktoś jest smutny, ma depresję lub inną tego typu chorobę to łatwiej dopadają go różne choroby. Organizm potrzebuje motywaji i siły, by bronić się przez infekcjami.

Odnośnik do komentarza

Witaj. Słyszałam, że przeprowadzono badania, które pozwoliłyby wykazać zależności między sportem a wysiłkiem fizycznym. Udowodniono wtedy, że osoby, które regularnie poddają się aktywności fizycznej, rzadziej łapią infekcje układu oddechowego. Jednak należy uważać na przetrenowanie organizmu. Gdyż to nie wpływa dobrze na nasz system immunologiczny. Aktywność fizyczną należy zrównoważyć z wypoczynkiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...