Skocz do zawartości
Forum

Obrzęk tarczy nerwu wzrokowego


Gość markoz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
piszę, gdyż jestem nieco zmieszana.
Otóż w zeszłym roku podczas konsultacji okulistycznej, dowiedziałam się iż mam obrzęk tarczy nerwu wzrokowego lewego oka, natychmiast dostałam wiele skierowań, m.in do neurologa, badanie rezonansu magnetycznego głowy oraz dna oka. Będąc na wizycie u neurogloga otrzymałam od razu z miejsca skierowanie do szpitala, w nim zrobili mi serię badań, m.in tomografię z kontrastem głowy, eeg głowy, morfologie ( horm.tarczycy itd). Na eeg nie wyszlo nic konkretnego(jedynie uslyszalam, ze jestem nieco nerwowa), natomiast rezonans magnetyczny wykazał iz, mam torbiela szyszynki 5mm. Czy ta torbiel jest przyczyną powstania obrzęku tarczy?Rezerwa płynowa mózgowia zachowana. Komory nieposzerzone, bez ucisku. Zadnych zmian patologicznych (wyeliminowano jakie kolwiek guzy). NIe wykryto procesu demielinizacji.
W tym roku, kilka dni temu byłam na kolejnej wizycie u okulisty, zostały zrobione wszystkie okulistyczne badania. Okulista potwierdziła tezę iż jest to zapalenie nerwu wzrokowego. Niestety nie określiła się czy jest to wewnątrzgałkowe czy pozagałkowe, napisała jedynie - zapalenie nerwu wzrokowego, granice dające się prześledzić naczynia kręte ( rzekoma staza). Co to oznacza? Z wielu źródeł zawartych w internecie dowiedzialam sie ze moze to być Sm, bardzo się tego boje:(?
W niedalekim czasie jestem umówiona na wizytę do neurologa.
Czy na powstanie takiego obrzeku może skłądać się upadek z postaci stania na rękach (na wf) na kark sprzed 3 laty?.
Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Nic sie nie poprawia i nic się nie pogarsza. Jest wciąż bez zmian. Oprócz tego przejęła mnie bardzo dobra okulistka. Dziś byłam na badaniu AF. W przyszłym tyg dopiero wyniki. Może one coś więcej powiedzą na ten temat. I Co jest przyczyną.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście upadek ani owa torbiel nie mogą być przyczyną stazy na dnie oka. To prawda, że izolowane pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego nie jest kryterium rozpoznania SM, jednak u dużego odsetka chorych na SM jest pierwszym zauważanym przez nich objawem choroby. Zazwyczaj poprzedza następne rzuty o kilka miesięcy-lat. Czasem pierwsze rzuty choroby nie dają objawów - pozostaje tylko ślad w postaci zmian ogniskowych w ośrodkowym układzie nerwowym, u Ciebie nie ma owych ognisk demielinizacji=na dzień dzisiejszy nie można u Ciebie postawić takiej diagnozy. Twoja dolegliwość niestety sprawia, że znalazłaś się w grupie podwyższonego ryzyka- czyli masz trochę większą szansę zachorowania niż osoba, która nie przeszła zapalenia nerwu wzrokowego. Nie jest to jednak wyrok! Raczej ostrzeżenie byś zwracała większą uwagę na swoje zdrowie. Jeżeli kiedykolwiek pojawią się u Ciebie inne objawy neurologiczne musisz się zgłosić do lekarza i powiedzieć mu o tym że przebyłaś zapalenie nerwu wzrokowego. Jeżeli SM występuje U Ciebie w rodzinie powinnaś też rozważyć robienie co kilka lat tomografii głowy, by nie przeoczyć owych niemych klinicznie ognisk.
Najważniejsze jest to by nie popadać od razu w depresję i nie spodziewać się najgorszego.
Trzymam kciuki, żeby wszystko skończyło się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Gość xxxzzzyyy

U mnie też zdiagnozowano obrzęk tarczy nerwu wzrokowo. Przyczyną była kiła o której nie wiedziałem aż mi zrobili badania. Obecnie jestem drugi raz w szpitalu (poprzednio byłem prawie 4 tygodnie). Leczą mnie drugi raz penicyliną krystaliczną żeby zlikwidować krętki kiły w płynie mózgowo-rdzeniowym. W sumie leczenie trwa u mnie pół roku a nie widzę poprawy - ciągle mam pogorszone widzenie w lewym oku. Czy miał ktoś taki przypadek? czy leczenie penicyliną jest wystarczające? Czy może są jakieś inne metody?

Odnośnik do komentarza
Gość Kazimierz9

Od miesiąca mam obrzęk nerwu wzrokowego w jednym oku, przez co widzę tylko 30%. Tak jakbym miał jakieś ciemne szkło przed okiem. Zrobiło mi się to nagle podczas snu. Wieczór widziałem dobrze, a rano już źle. Po kilku dniach jak ciągle się pogarszało, zostałem skierowany do kliniki okulistycznej. Zrobiono mi tomografię dzięki której wykluczono neurologiczne przyczyny tego obrzęku. Obrzęk nerwu jest tylko w środku oka. Kilka dni byłem w Klinice i podawano mi dożylnie sterydy Solu Medrol. Niestety to nic nie dało, a nawet widzenie się pogorszyło. Po trzech dniach wypisano mnie ze szpitala i wypisano receptę na inne kolejne sterydy. Ponieważ już się źle czułem po tych Solu Medrol, które i tak nic nie dały przestałem przyjmować te sterydy. Stan jest taki sam od miesiąca. Szukam jakiejś naturalnej metody. Może ktoś coś wie ?

Odnośnik do komentarza
Gość mammmmma

Witam. Moja 15 letnia córka też ma zapalenie nerwu, druzy w tarczach,mroczek w lewym oku i blade tarcze. Już 4 lata bez diagnozy.Przez ponad dwa lata choroba jakby się uśpiła, a teraz znów córkę boli głowa i oko, gorsze pole widzenia i znów częstsze latanie od okulisty po neurologa itp. i dalej nie wiadomo co jej jest :(

Odnośnik do komentarza

Może warto wziąść pod uwagę zęby? Np obrzęk tarczy n.w może powodować ropien powstały od chorego zęba. Leczone kanały mają swoje konsekwencje należy je kontrolować po leczeniu ponieważ po leczeniu nic nie czujemy ale toksyny i bakterie mogą się gromadzić. Mnie osobiście bolało lewe oko od uczulenia na kwas mlekowy po odczuleniu ból ustąpil nagle... w tej kwestii proponuje testy w medycynie niekonwencjonalnej biorezonansem. Opinie rozne leczenia nie wciskam ale warto robić testy odstawic alergen i zobaczycie co się będzie działo... mnie sam efekt tylko przekonał nie wierzyłam, uwierzyłam...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...