Forum Zdrowie

Nagłe zrywanie się z łóżka w czasie snu

~Quei

~Quei

Witam

Ostatnio doświadczam bardzo dziwnego zjawiska w nocy. Na przykład dzisiaj w nocy podczas zasypiania albo w początkowej fazie snu nagle nieświadomie zerwałem się z łóżka i znalazłem się przy drzwiach do pokoju, robiąc straszny hałas w całym domu. Rodzice weszli do mojego pokoju a ja nie potrafiłem wytłumaczyć im co się stało.

Zdarzyło mi się to po raz trzeci od początku roku, wcześniej nigdy to nie występowało (mam 22 lata). Miałem robione kilka dni temu EEG i wyszło dobrze. Nie wiem już gdzie szukać przyczyny. Regularnie ćwiczę fizycznie, zdrowo się odżywiam, stosuję techniki relaksacyjne. Ktoś ma pomysł co to może być?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Jasmi

~Jasmi

lunatykowanie? Ja miałam tak kilka razy, że zrywałam się gdzieś biegła a jak mnie rodzice wybudzali albo pytali o co chodzi to nic nie pamiętałam, nie wiedziałam po co tu przyszłam, czemu się zerwałam

Lek. Izabela Ławnicka

Lek. Izabela Ławnicka

Odpowiedź eksperta

Witam!
Opisany przez Pana objaw to parasomnia, czyli zaburzenie snu polegające na występowaniu w trakcie snu lub podczas wybudzania się nieprawidłowych zaburzeń motorycznych lub zaburzeń układu wegetatywnego. Właściwie nie powinien mieć Pan powodów do niepokoju, dopóki objawy te nie pojawiają się zbyt często i nie powodują żadnych działań niepożądanych. Gdyby jednak objawy się nasiliły proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą - być może wskazane będzie bowiem przeprowadzenie badania polisomnograficznego.

87200 lek-izabela-lawnicka Kobieta, 31 lat, Lublin