Forum Zdrowie

Nacieki zapalne w wyniku biopsji

~Bunny

~Bunny

Czy jest ktoś kto się na tym zna? Lekarza niestety mam dopiero w połowie grudnia a nie chciała bym się stresować na zapas

Materiał zawiera 8 przestrzeni wrotnych. Architektonika narządu zaburzona widoczne pogrubiałe beleczki. Blaszka graniczna przerwana przez naciek zapalny w pojedynczych miejscach. Przestrzenie wrotne poszerzone naciek zapalny średniego stopnia limfocytarno-plazmocytarny z pojedynczymi eozynfilami. Widoczne proliferujące przewodziki żółciowe w przestrzeniach. W zrazikach widoczne rozsiane cechy zwyrodnienia baloniastego hepatocytów, ogniskowe cechy bilirubinostatis- ziarna w strefie okołocentralnej, oraz ogniskowe cechy stłuszczenia wielkokropelkowego zajmujące około 10% powierzchni zrazika. Włóknienie okołowrotne. Obraz może odpowiadać: Hepatits chronica toxica minoris gradus (A-2), fibrosis periportalis (f-2), cholestasis interhepatica. Uwagi: Wskazane wykluczenie polekowego uszkodzenia miąższu wątroby.

Brzmi naprawdę niezbyt fajnie

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Lek. Izabela Ławnicka

Lek. Izabela Ławnicka

Odpowiedź eksperta

Witam!
Opisany obraz biopsji wątroby, tak jak napisano w wyniku, może odpowiadać:
- hepatits chronica toxica minoris gradus - przewlekłe toksyczne zapalenie wątroby małego stopnia,
- fibrosis periportalis - włóknienie okołowrotne,
- cholestasis interhepatica - cholestaza wewnątrzwątrobowa.
Niestety nie napisała Pani z jakiego powodu wykonano Pani biopsję. Proszę bowiem pamiętać, że wyniki badań dodatkowych powinno się interpretować w oparciu o dane kliniczne (wywiad, badanie fizykalne, wyniki innych badań dodatkowych). Na pewno jednak wskazane jest ustalenie czy uszkodzenie miąższu wątroby nie ma charakteru polekowego.

87200 lek-izabela-lawnicka Kobieta, 31 lat, Lublin