Skocz do zawartości
Forum

Silny kaszel a alergia


Gość Freja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od mniej więcej dwóch lat miałam momenty, kiedy kaszlałam szczególnie w nocy, w autobusach czy określonych salach w szkole (pamiętam też że sześć lat temu miałam królika i wtedy też zdażały mi się mocne napady kaszlu i łzawienia oczu, jednak oddaliśmy go ze względu na alergię mamy, a przy pozostałych kontaktach ze zwierzętami nie zauważyłam u siebie żadnych objawów alergii na sierść), tak więc podejrzewałam, że mogę mieć alergię na kurz. Było to szczególnie dokuczliwe, kiedy na zajęciach językowych należało wysłuchać jakiegoś nagrania, a mnie wtedy drapało w gardle na tyle, że musiałam odkaszlnąć parę razy, aby nie łzawić. Wiosną tego roku zauważyłam, że znowu zaczynam kaszleć gdy kładę się spać (z tego co pamiętam zimą raczej nie kaszlałam), mama mówiła że kaszlę również w nocy przez sen, więc umówiła mnie na testy do alergologa. Do tego czasem znowu zaczynałam kaszleć w autobusach. Testy skórne miałam robione w sierpniu, na których nic nie wyszło, jednak alergolog wypisała mi receptę na leki wziewne: Ventolin i Miflonide, na wypróbowanie czy po nich przejdzie kaszel. Wiem że są to leki na astmę. Także wziewam oba leki od około 2 miesięcy, i o dziewo jak zdażało mi się nie brać ich przez dwa dni, wtedy bardzo mocno kaszlałam, częściej niż przed braniem leków. Do tego kilka dni temu byłam przeziębiona (tylko katar) po czym mi przeszło, ale po dwóch dniach katar wrócił razem z okropnym kaszlem. Jest to suchy kaszel, jednak nie wygląda to na przeziębienie. To znaczy, z przeziębieniem kojarzy mi się bardziej mokry kaszel, a ten jest suchy i bardzo irytujący, kaszlę średnio raz na pięć minut bo właśnie drapie mnie w gardle. Teraz zaczęłam studia i jest to bardzo przeszkadzające na zajęciach, ten kaszel mam od 3 dni. Najgorzej jest gdy się położę, jednak niekoniecznie w nocy, próbowałam dziś zasnąć po zajęciach i gdy leżałam na prawym boku to nie mogłam przestać kaszleć, co chwila musiałam odkaszlnąć! Tak samo było na plecach, dopiero po przewróceniu na lewy bok kaszlałam 'normalnie' co około 10 minut, aż w końcu zasnęłam. Ale w nocy też nie mogę spać przez ten kaszel, bardzo ciężko mi zasnąć, o tego nie może zasnąć moja współlokatorka. Nie wiem czy może to mnieć związek z alergią, lekami czy czymś. Nie przypominam sobie abym kiedykolwiek miała taki kaszel, tak częsty, zawsze przy chorobie miałam mokry. Moja współlokatorka też kaszle od tygodnia (dłużej niż ja) i myślałam że może to ona mnie zaraziła, bo jak pisałam obie w tym samym momencie się przeziębiłyśmy, u mnie to był tylko katar, u niej katar z kaszlem, potem mnie katar zupełnie przeszedł a u niej został sam kaszel, po dwóch dniach mi znowu katar wrócił, po dwóch minął, i teraz wrócił z tym kaszlem! U koleżanki kaszel jak był tak jest, z tym że ona niczym się nie leczyła, jedynie kiedy jeszcze miała katar to brała Fervex na przeziębienie. No i powiedziała, że nie mogłam się zarazić od niej, bo już taki kaszel miewała i lekarze zawsze jej mówili że to nie wirusowy i tym samym nie jest zaraźliwy.
A ja już nie wiem co robić, nie wiem czy brać jakiś lek, a ten kaszel jest bardzo przeszkadzający, wczoraj praktycznie nie spałam.

Odnośnik do komentarza

dziękuję za zainteresowanie tematem.
teraz biorę syrop z babką lancetowatą- muszę powiedzieć, że to chyba rzeczywiście ma w tej chwili jakiś związek z przeziębieniem, bo kaszlę w dzień znacznie mniej, nasilenie przychodzi dopiero w nocy

a co do tych testów to zobaczę jak będę się czuła gdy skończę leki, bo mojej mamie też te skórne testy nic nie wykazały a alergię ma na mnóstwo rzeczy

Odnośnik do komentarza

Witam!
Suchy kaszel może być objawem infekcji dróg oddechowych. Być może ma to związek z niedoleczoną infekcją, którą niedawno Pani przechodziła. Co do innych sytuacji pojawiania się kaszlu to należy rozszerzyć diagnostykę alergologiczną. Warto wykonać również zdjęcie RTG klatki piersiowej. Procesem diagnostycznym dolegliwości powinien pokierować lekarz.

Odnośnik do komentarza

Witam,
zalecam Pani koniecznie udać się do lekarza. Widzę potrzebę badania lekarskiego, ew. dodatkowych badań np wspomnianego RTG klatki piersiowej i spirometrii. Nie zaszkodzi także ponownie wykonać testy alergologiczne lub zbadać poziom spec IgE drogą pozaustrojową. Uporczywy kaszel nocny, bez temperatury i innych objawów może być alergiczny.

Pozdrawiam, dr nauk med. Marzena Gajewska.
--------------------
Członkini Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z ukończoną specjalizacją II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz alergologii. Doświadczenie zawodowe zdobyte m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie na oddziale alergologii oraz jako asystentka na Akademii Medycznej w Lublinie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...