Forum Zdrowie

Szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego

~te...ra

~te...ra

Witam Mój wynik z MR .Na poziomie C3-C4 widoczna jest szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego, uciskająca na worek oponowyi nieco zwężająca oba zachyłki kanału kręgowego. Zachyłki boczne kanału kręgowego na tym poziomie zwężane są dodatkowo przez osteofity na tylno bocznych krawędziach trzonów kręgowych tworzących przestrzeń międzykręgową C3-C4.Na poziomie C5-C6 widoczna jest dwuboczna krążka międzykręgowego, uciskająca na worek oponowy oraz zwężająca oba zachyłki boczne kanału kręgowego.Na poziomie C4-C5 obecne jest niewielkie ,pośrodkowe uwypuklenie krążka międzykręgoewego o charakterze małej wypukliny, modelujący worek oponowy.
W obrębie przednio-lewj części trzonu kręgu Th1 obecne jest krągłe ognisko o średnicy 5 mmhiperintensywne w obrazach T1i T2 zależnych obraz niewielkiego naczyniaka.. Krążki miedzykręgowe C4-C5,C5-C6,i C6-C7 wykazują obniżenie sygnału T2 zależnych o charakterze zmian degeneracyjnych. Krążek międzykręgowy C5-C6 wykazuje dodatkowo obniżenie wysokości sygnału w obrazach T2 zależnych o charakterze zmian degeneracyjnych. Zmiany zwyrodnieniowo- wytwórcze w postaci osteofitów na przednich i tylnych krawędziach trzonów kręgowych;C3,C4,C5,C6.
Proszę o radę .Jestem 50 letnią kobietą czynno zawodową.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Lek. Izabela Ławnicka

Lek. Izabela Ławnicka

Odpowiedź eksperta

Witam!
Niestety w opisie nie zamieściła Pani żadnych informacji o sobie, tj. z jakiego powodu wykonała Pani badanie, jakie ma Pani dolegliwości, od kiedy, jakie schorzenia Pani przebyła, czy stosuje Pani jakieś leki, itd. Są to zaś niezwykle ważne informacje , ponieważ wszelkie wyniki badań powinno się interpretować w oparciu o stan pacjenta. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy pacjenci nie mają żadnych dolegliwości pomimo dużych zmian w badaniach obrazowych, inni zaś przy minimalnych zmianach mają bardzo duże dolegliwości.
Ogólnie mówiąc podany wynik wskazuje na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Wskazana jest konsultacja neurologiczna w celu interpretacji wyniku w oparciu o stan Pani zdrowia. Umożliwi to dobranie najlepszej metody leczenia.

87200 lek-izabela-lawnicka Kobieta, 31 lat, Lublin