Skocz do zawartości
Forum

Stwierdzono u mnie raka piersi. Obecnie oczekuję na biopsje węzła wartowniczego. Proszę o odpowiedź, czy przy takich wyn


Gość bi...ip

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry! Zgodnie z umową przekazuję wszystkie wiadome mi informacje. Rozpoznanie ;Tu mammae dx-ca susp. Opis Mikroskopowy; Fragment tkankowy o wymiarach 6,5x5,5x3 cm. z fragmentem skóry o wymiarach 3,5 x 0,6 cm. W centralnej części materiału guz o wymiarach 0,9 x 0,9 x 0,6 cm.w odległości 2,2 cm.od powierzchni skóry ;2cm od linii cięcia w dnie ;0,8cm od linii cięcia górnej;0,2cm od dolnej linii cięcia ;2,5cm od bieguna brodawkowego materiału. OPIS MIKROSKOPOWY; Carcinoma ductale G1 infiltrans mammae Marginesy chirurgiczne wolne od nacieku nowotworowego pT1Nx a dalsza część to właśnie te receptory. Pani doktor czy ja naprawdę muszę poddać się tej biopsji węzła wartowniczego, bo niestety czeka mnie druga ingerencja chirurgiczna po miesiącu czy to dobra decyzja? Proszę o szybki kontakt bo termin na to badanie mam na 15.04.2010 a ja mam wątpliwości. Dziękuję i pozdrawiam.G
Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Agnieszka Barchnicka
Witam ponownie,
Biopsja węzła wartowniczego jest od niedawna standardem w przypadkach jak Pani opisuje. Operacja polega na pobraniu tylko jednego węzła chłonnego, który oznacza się za pomocą metody izotopowej lub barwnikowej. Węzeł wartowniczy to pierwszy węzeł do jakiego mogą dotrzeć przerzuty raka piersi. Jeżeli okaże się czysty, to znaczy, ze pozostałe węzły także nie są zajęte, a to kolosalnie ważna informacja dla rokowania oraz wyboru ewentualnego dodatkowego leczenia. Myślę więc, że decyzja dobra. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Agnieszka Barchnicka
Witam ponownie,

Niestety innej metody nie ma. Pobranie pojedynczego węzła chłonnego jest natomiast z pewnością mniej obciążające niż całkowita limfadenektomia (wycięcie ww chłonnych w pasze). Brak wiedzy na temat ewentualnych przerzutów z kolei może skutkować brakiem wdrożenia wczesnego leczenia. Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Witam p.doktor ponownie otrzymałam wynik węzła wartowniczego, ale nie bardzo rozumiem i znowu mam gorącą prośbę o jego wytłumaczenie. OPIS MAKROSKOPOWY; fragment tkankowy o wymiarach 2,5 x 2,5 x 1,3 cm.OPIS MIKROSKOPOWY ;dwa węzły chłonne wartownicze bez cech przerzutu. Wynik badania węzłów chłonnych;CK- MNF: 2węzły (-)
Odnośnik do komentarza
Decyzja lekarza to terapia hormonalna i radioterapia. Czy można podjąć tylko radioterapie, a zrezygnować z hormonów, bo jak poczytałam o skutkach ubocznych hormonów to robię się naprawdę chora,. Mimo iż jak opisałam wyżej to podobno nic nie ma, nawet jak pokazałam wynik lekarzowi (ginekolog-endokrynolog) to powiedział, że nie kwalifikuję się do leczenia hormonalnego, a tu taka decyzja błagam niech ktoś mi to wytłumaczy.
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...