Skocz do zawartości
Forum

Czy borelioza jest zakaźna?


Gość ro...fm

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, podejrzewam, że mogę być zarażony bakterią wywołującą boreliozę (ostatnio ugryzł mnie kleszcz), mam dość duże zaczerwienienie wokół ugryzienia ok. 2- 3 cm (promień). Kleszcz przebywał na moim ciele około 24 h. Został usunięty 3 dni temu. Czy może to świadczyć o chorobie? Zaczerwienienie bolało przez pierwsze dwa dni, teraz swędzi. Nie schodzi, ani sie nie powiększa. Czy są inne choroby odkleszczowe, które mogą powodować takie zaczerwienienie? Czy boreliozą można zarazić inną osobę (np. poprzez seks), bądź w inny sposób? Po jakim czasie mogę mieć pewność, że to nie borelioza?
Odnośnik do komentarza
To nie związek przyczynowo-skutkowy (co za dziwaczny pomysł), tylko analogia.

Obie bakterie są do siebie bardzo podobne. Więc może Pani wyjaśni mi dlaczego krętek blady może przenosić się drogą płciową, a krętkowi borrelia burgdorferi (którego nota bene znajdowano w spermie) usiłujecie Państwo tego zabronić?
Odnośnik do komentarza
Pani Doroto, nie życzż, aby doświadczyła Pani na własnej skórze, że krętkiem boreliozy można zarazić się od drugiego człowieka. Ja mam boreliozę wrodzoną od mojej mamy, moja córka i mąż ode mnie.
Odnośnik do komentarza
Gość Dorota Michałek
Zakażenie wewnątrzmaciczne to zupełnie inna sprawa, niestety tego wykluczyć się nie da, a faktycznie jest to doroga człowiek-człowiek. Natomiast o zakażeniu ludzi doroslych od siebie - przypadków takich poszukam w bazach klinicznych, przyznam, ze nie spotkałam się z tym do tej pory. Pozdrawiam i życzę zdrowia
Odnośnik do komentarza
Nie do konca zgadzam się z Panią Doktór.Są dane naukowe,ze borelioza może się przenosić np z mlekiem matki karmiącej piersią,poprzez łożysko w trakcie ciąży.Być może -było i takie doniesienie-poprzez transfuzję krwi, a także być może i drogą seksualną.
dr P Kurkiewicz
Odnośnik do komentarza
Wystarczy sięgnąć do art dr Sokalskiej-Jurkiewicz z X 2007 w "Służbie Zdrowia",jedyny pogladowy i obszerny artykuł w jęz polskim prezentujacy takze stanowisko ILADS.Sa doniesienia,że borelioza moze się przenosić poprzez łożysko w trakcie ciąży,podczas karmienia piersią i drogą wertykalną.Inne prace są publikowane,np o możliwej boreliozie wrodzonej,na forum dla lekarzy www.konsylium24.pl.Czyli Pani Doktór ekspert nie dość dokładnie przeglada doniesienia...
Na stronach www.borelioza.pl, w linku pt materiały dla lekarzy są prace lekarzy z ILADS,w tym dyrektora ILADS dra Burrascano w polskiej wersji(tłumaczenie dr med Kozaka)...
dr P Kurkiewicz
Odnośnik do komentarza

Boreliozą można się zakazić od innego człowieka. Krętki znajdują się także w płynach ustrojowych. I należy o tym mówić, żeby ludzie byli jak najbardziej uświadomieni. Jeśli Wasz partner seksualny ma boreliozę, zróbcie sobie sami badania. Oczywiście to nie jest norma, że do zakażenia dojdzie zawsze. I podobno łatwiej zarażają się kobiety od mężczyzn, niż na odwrót.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...