Forum Zdrowie

Nowe komputery a wzrok

~Muuucha

~Muuucha

Prowadzę sprzedaż internetową, że muszę dużo siedzieć na komputerze, a mianowicie na laptopie (czasami nawet bardzo dużo, godzinami, bo mam wiele zamówień). Nie znam się zbytnio na markach i rodzajach komputerów, ale był to troszkę droższy laptop Asus altec lansing (piszę o tym, bo może wiecie czy te komputery są już lcd tzn czy wzroku nie psują... jeśli palnęłam gafę, to wybaczcie, ale się na tym nie znam...).
I mam takie ogólne pytanie - czy dzisiejsze nowoczesne, nowe komputery/laptopy psują wzrok? Zawsze miałam bardzo dobry wzrok, ale ostatnio od siedzenia przy komputerze, nawet wieczorami, mam wrażenie, że przed prawym okiem mam jakąś mgłę... nie wiem czy to zmęczenie oczu czy pogorszył mi się wzrok.
Podobno te nowe telewizory już wzroku nie psują, a jak to jest z laptopami?
Jest mi strasznie nie do twarzy w okularach :/

Odpowiedzi znajdują się poniżej

xSandra

xSandra

no tak bo wyglad jest wazni9ejszy niz wzrok. Nie abdz smeiszna sa tysiace oprawek a jak juz mozesz nosic soczewki poza tym nie musisz nosic okularow na stale a tylko do komputera bo kazdy komputer psuje wzrok takze laptop

--

"Kiedy jest smutno, kocha się zachody słońca..."Mały Ksi

231 xsandra Kobieta, 31 lat, Kraków
~Muuucha

~Muuucha

a ja właśnie słyszałam i czytałam, że dzisiejsze komputery led i lcd nie psują już wzroku, ale trzeba co jakiś czas robić sobie przerwę w patrzeniu w ekran, gdyż nie komputer psuje wzrok, ale przemęczone oczy na dłuższą metę mogą doprowadzić do pogorszenia się wzroku (patrzenie ciągle w jedno bliskie miejsce itp). I podobno noszenie okularów zerówek do komputera prędzej pogarsza wzrok niż bez nich. Czytałam o tym na wielu stronach i nie wiem czy to prawda.

Roodzynka

Roodzynka

noszenie zerówek jest w ogóle głupotą a skoro czytalas i juz wszystko wiesz to rob jak uwazasz ja mam okulary do kompa bo codziennie duzo spedzam czasu przy kompie i mam antyrefleksy z cylindrami specjalnie do kompa chodzi o swiatlo monitora. wiadomo sa nakladki filtry itd zalezy jaki masz wzrok i czy w rodzinie sa problemy ze wzrokiem

--

...::: Carpe Diem :::...

85266 roodzynka Kobieta, 27 lat, Łódź
Lek. Agnieszka Barchnicka

Lek. Agnieszka Barchnicka

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,

Faktycznie nowoczesne ekrany w laptopach, nowe telewizory i monitory funkcjonują jako LCD, czyli nie promieniują. Dla wzroku bardziej obciążające jest stałe skupienie wzroku na bliskiej odleglości, co może powodować przeciążenie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową akomodację czyli ostre widzenie. Proponuję robic częste przerwy - co 15 minut zamykać na chwilę oczy, lub popatrzeć w dal (np. przez okno).

Wraz z wiekiem oko ulega procesom prowadzącym do pogorszenia widzenia z bliska. Praca taka jak na komputerze może nasilać objawy dalekowzroczności, choć jej nie powoduje. Może to skutkować bólami głowy, lzawieniem, zaczerwienieniem oczu.

Warto byc zatem pod stałą kontrola okulisty i przynajmniej raz do roku wykonywać badanie okulistyczne. W razie pojawienia się objawów wady wzroku koniecznie ją korygowac, aby uniknąć dolegliwości o jakich piszę powyżej.

Pozdrawiam !

--

lek. Agnieszka Barchnicka
Specjalista chorób wewnętrznych

84094 lek-agnieszka-barchnicka Kobieta, 40 lat, Polska
Deszczowa Piosenka

Deszczowa Piosenka

no to fakt noszenie zerówek to totalna głupota i moim zdaniem wcale nie są takie obojętne dla naszego wzroku. Po co nosić okulary skoro ich nie potrzebujemy?

85289 deszczowa-piosenka Kobieta, 31 lat, Dobczyce
~Mała__MI

~Mała__MI

no to skoro fatalnie wyglądasz w okularach to może noś soczewki jednodniowe?