Skocz do zawartości
Forum

Opóźnione dojrzewanie chłopca


Gość Sylwia4444

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sylwia4444

Dzień dobry,
Jestem mamą 15 letniego chłopca, który do tej pory nie wykazuje żadnych oznak dojrzewania. Nie ma owłosienia ani na nogach ani pod pachami, choć jego tata w tym wieku już je miał. To samo z mutacją głosu i nocnymi polucjami. Żadna z tych rzeczy nie miała miesjca. Zaczynam się obawiać czy wszystko jest wporzadku. Syn wstydzi się ze mną o tym rozmawiać. Mój mąż ma z nim o tym pomówić ale on też nie bardzo wie jak się do tego zabrać bo syn jest skryty i nieśmiały. Czy brak objawów dojrzewania może być objawem jakieś choroby czy musze czekać i obserwować?

Odnośnik do komentarza

po pierwsze powinniście z nim pomówić i nie ma że nie wiecie jak. Jesteście jego rodzicami, chłopak pewnie sam się obawia co sie z nim dzieje a raczej dlaczego nic sie nie dzieje. Pewnie sam się wstydzi zacząć temat. Po drugie zaprowadźcie go najpierw do lekarza rodzinnego i zróbcie badania poziomu hormonów. Może to nic groźnego nie jest ale lepiej to sprawdzić

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

myślę, że warto skontaktować się ze specjalistą. Najlepiej endokrynologiem dziecięcym (skierowanie od pediatry), konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych ale także np. usg jąder. Hypogonadyzm czyli niedobór męskich hormonów płciowych można skutecznie leczyć substytucyjnie, im wczesniej tym lepiej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...