Forum Zdrowie

Toczeń rumieniowy układowy

~Księżniczka Le

~Księżniczka Le

Witam,
Moja siostra odebrała dzisiaj wyniki od lekarza. Oto ich wynik
W badaniach laboratoryjnych krwi stwierdzono przyspieszone OB, podwyższone miano ASO, podwyższone stężenie fosforu w surowicy, dodatnie p/ciała dsDNA. Wydolność nerek prawidłowa. W badaniach ogólnych moczu leukocyturia z obecnością pojedynczych drożdży. Na podstawie całości obrazu klinicznego prawdopodobne jest rozpoznanie choroby układowej, aktualnie nie stwierdza się zajęcia nerek.
siostra ma podejrzenie tocznia rumieniowatego układowego. Poszła do lekarza bo zaczęły jej puchnąć stawy i dostała takich dziwnych plam na twarzy i rękach. Do tego zaczęła łysieć, bo tam gdzie powstają te plamy/rany wypadają jej włosy. Siostra ma 35 lat. Chciałabym jej jakoś pomóc w tym się uporać. Szukam różnych informacji na temat tego tocznia. Wiem że Seal to ma ale czy zawsze po tej chorobie zostają blizny? Czy leki są refundowane czy też pełnopłatne. Jakie badania należy jeszcze zrobić aby do końca potwierdzić diagnozę i typ tocznia? Bardzo proszę o pomoc bo jestem przestraszona tą chorobą. Czy tak choroba jest dziedziczna, bo siostra ma już jedną córkę i boi się że ona też zachoruje?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Kamyczki

~Kamyczki

Bardzo współczuje. Toczeń jest choroba autoimmunologiczna ,czyli tak jakby organizm walczy sam z sobą. Przeciwciała wytwarzane przez organizm są nastawione na DNa znajdujący się jądrze komórki albo na białka histonowe. To są białka na których owinięta jest nić DNA i dzięki temu możliwe jest jej upakowanie. Toczeń jest to cxhoroba przewlekła kŧóra ma okresy remisji ( gdzie jej nie ma) i nawrtów. Walka jest długa ale da się z nią wygrać. Musicie iść jak najszybciej do lekarza który zleci dlasze badania i da leki.

~Farsa

~Farsa

Moja koleżanka ma tocznia. Powiedz siostrze że musi byc wytrwała bo to dość podła choroba. Nie wszystkie leki są refundowane.

Lek. Agnieszka Barchnicka

Lek. Agnieszka Barchnicka

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,

Toczeń nie jest chorobą dziedziczną. To schorzenie, które jest spowodowane przyczynami immunologicznymi - organizm wytwarza z niewiadomych powodów przeciwciała, które zamiast chronić organizm przed infekcjami są skierowane przeciwko własnym komórkom, prowadząc do przewlekłego stanu zapalnego i uszkodzenia różnych narządów.

Objawy tocznia mogą być rożne, zazwyczaj dotyczą skóry (rumień, nadwrażliwość na słońce, nadżerki na błonach śluzowych, łysienie, ścieńczenie skóry), układu kostno-mięśniowego (bóle stawów, mięśni), nerek (iszkodzenie nerek), układu oddechowego (zapalenie opłucnej, zmiany w miąższu płucnym).

Rozpoznanie nie jest proste, ponieważ trzeba różnicować wiele chorób powodujących podobne objawy.

W badaniu krwi w przypadku tocznia jest wzrost OB, często obniżony poziom leukocytów lub niedokrwistość (anemia). Charakterystyczne są dodatnie przeciwciała anty- ds DNA.

Ogół objawów oraz dodatnie przeciałała pozwalają na podejrzenie tej choroby u Pani Siostry.

Toczen niestey jest chorobą przewlekłą, z której nie można się wyleczyć (tak jak np. cukrzyca). Dzięki stosowaniu leków można z tą chorobą żyć i normalnie funkcjonować. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i regularne kontrole u lekarza reumatologa. Siostra powinna trafić w ręce dobrego specjalisty.

Większość leków jest refundowanych, inne dostępne w ramach badan klinicznych.

Pozdrawiam, w razie pytań proszę pisać

--

lek. Agnieszka Barchnicka
Specjalista chorób wewnętrznych

84094 lek-agnieszka-barchnicka Kobieta, 40 lat, Polska
muzyka

muzyka

moja bratowa ma tocznia. Choruje już przeszło 10 lat. To jest dziwna choroba bo tak jednego dnia wszystko super a następnego nie możesz się podnieść z łóżka. Ale jeśli trafi do dobrego specjalisty, i będzie się badać i regularnie przyjmować leki to powinna normalnie żyć. Tylko tak jak pisze musi mieć świadomość że różnie może być, że w każdej chwili może poczuć się naprawdę źle. Ale bądźmy pozytywnej myśli, może przeciez się okazać że Twoja siostra wcale nie ma tego tocznia

84578 muzyka Kobieta, 34 lata, Lublin
~Księżniczka Le

~Księżniczka Le

to Ci muzyka bardzo współczuje, a raczej Twojej bratowej. A jak ona sobie z tym radzi? Jak często ma te nawroty?

DoctorQuinn

DoctorQuinn

Witaj!
Toczeń rumieniowaty układowy to schorzenie autoimmunologiczne rozwijające się na tle złożonych i niejasnych zaburzeń układu odpornościowego, doprowadzające do procesu zapalnego wielu tkanek i narządów. Zdecydowanie nie jest to jednak choroba dziedziczna. Leczenie i diagnostykę tocznia powinien prowadzić specjalista reumatolog. Zdecydowanie Pani siostra powinna zatem zgłosić się na konsultację. Lekarz zbierze wywiad, zbada ją, oceni wyniki badań i następnie zleci właściwe postępowanie, czyli pokieruje diagnostyką i leczeniem.

25895 doctorquinn Kobieta, 31 lat, Lublin
Tarja

Tarja

Nie jest to choroba dziedziczna - ja też tak słyszalam, miejmy wiec nadzieje, ze córka nie zachoruje, wazne aby regularnie sie badała.

--

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

83914 tarja Kobieta, 31 lat, Rzeszów
~ZielonaHerbata

~ZielonaHerbata

mam nadzieje, ze jednak leki w wiekszosci beda refundowane, bo przecież nie każdego stać na drogie leki a leczyć trzeba. Dobrze jednak wiedzieć, że toczeń nie jest dziedziczny więc myślę, że siostra powinna byc spokojna o córę i wazne zeby nie przerywała leczenia.

Panda

Panda

szkoda ze jest to choroba przewlekła z której nie mozna sie wyleczyc ale miejmy nadzieje ze z czasem beda coraz nowsze leki, ktore beda dzialaly naprawde dobrze i choroby takie jak toczen czy cukrzyca nie beda straszne

229 panda Kobieta, 40 lat, Katowice
~PorannaRosa

~PorannaRosa

na pewno teraz przecież medycyna tak szybko idzie do przodu na pewno coś wymyślą. Najgorsze jest to, że ludzie za bardzo nie rozumieją co to jest za choroba, jak wyglada i czy jest zaraźliwa

~justynisko

~justynisko

Ja choruję na mieszaną chorobę tkanki łącznej od 3lat, w badaniach pojawiły się przeciwciała ANA. Moja mama jest zupełnie zdrowa, ale babcia i siostra mamy chorują na SM. Czy może mieć to jakiś wpływ na to, że ja zachorowałam, czy po prostu tak wyszło?

Zbyszek007

Zbyszek007

współczuje ale moim zdaniem to chyba zbieg okolicznośc choć może masz jakieś predyspozycje do takich chorób

84376 zbyszek007 Mężczyzna, 27 lat, Bychawa
Chojrak Tchórzliwy

Chojrak Tchórzliwy

chyba nie ustalono bezposredniej przyczyny choroby z tego co wiem to mozliwe ze jest to genetycznie

84372 chojrak-tchorzliwy Mężczyzna, 32 lata, Ostróda
~Komercha

~Komercha

na pewno sm nie jest wirusowe... to z całą pewnością jest nieprawda

Kaja

Kaja

na wiki napisali ze jest hipoteza ze jest zrodlem moze byc zarazenie wirusow lub reaktywacji utajonego zakażenia retrowirusowego, czyli ze wczesniej mozna miec wirusa ktory sie uaktywnia z czasem,

230 kaja Kobieta, 45 lat, Tychy
muszka19

muszka19

no ale to jednak tylko hipoteza a glowna przyczyna nie jest odkryta straszna ta choroba wspolczuje osobom na nia chorujacym mam nadzieje ze wkrotce znajda szczepionki zeby wygrac z tym paskudstwem!

18 muszka19 Kobieta, 26 lat, Katowice
pink elephant

pink elephant

ja tez mam taka nadzieje a przynajmniej zeby byla mozliwosc leku zeby podac i miec pewnosc ze gentycznie nie zostanie przekazany dalej

84373 pink-elephant Kobieta, 33 lata, Złocieniec
~Komercha

~Komercha

Oo nie wiedziałam, myslałam że to sprawa czysto genetyczna...