Skocz do zawartości
Forum

Autoprzeszczep przy szpiczaku mnogim


Gość zi...vo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!4 lata temu zachorowalem na multiple mailoma ( szpiczak mnogi).po przejsciu badan krwi okazalo sie ze krew moja to sama woda :) Czulem sie bardzo zle,ciagle zmeczony. przeszedlem dwa miesiace szpitala,chemoterapie i zaproponowano mi auto przeszczep na ktory sie nie zgodzilem z roznych powodow.tak minelo cztery lata,az do momentu gdzie w skutek poslizgniecia na schodach zlamalem hip.Przepraszam lecz nie znam okreslenia w naszym jezyku,jest to mala ukosna kosc prowadzaca do stawu.Wstawiono mi wzmocnienie z metali,gwozdzi,po trzech miesiacach zaczelo mnie bolec,wszedzie.druga noga tez.to samo.Zaproponowano mi druga operacje prawej nogi,zgodzilem sie,pozniej radioterapia,bo okazalo sie ze rzucilo sie cos na kosci w gornych czesciach ,no i teraz koncze chemoterapie (16 razem).zaznaczam zr wyniki krwi mam juz bardzo dobre,cisnienie 125/80,wszystkie organa w porzadku.Jestem dosc silny.Prosze o odpowiedz:Czy zgodzic sie na auto przeszczep,czy mam jakas alternatywe,auto przeszczep ma byc zrobiony w chicago northwest univercity.mam 61 ,boje sie,nasluchalem sie roznych plotek,njkt mi dokladnie nie pwiedzial cokolwiek o ryzyku zycia czy zdrowia,o tzw side efects.itd.Bardzo prosze o pomoc w podjeciu decyzji. Wspanialego Nowego Roku! Zbyszek

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Istotą autoprzeszczepu jest podanie choremu wysokich dawek chemioterapii, wyższych niż są możliwe do zastosowania w standardowych warunkach. Ponieważ wysokie dawki chemioterapii skuteczniej walczą z chorobą (czyli szpiczakiem) ale jednocześnie niszczą szpik kostny pacjenta, konieczny jest przeszczep szpiku.

W przypadku autoprzeszczepu komórki szpiku kostnego pobiera się od samego pacjenta - albo drogą nakłucia kości biodrowej w warunkach sali operacyjnej i w znieczuleniu ogólnym albo metodą tzw. separacji czyli podania najpierw pacjentowi leku, który powoduje przejście komórek macierzystych ze szpiku do krwi, a następnie pobranie ich z krwi pacjenta.

Szpiczak jest chorobą niemożliwą do wyleczenia standardowymi dawkami chemioterapii. Odsetki wyleczeń po autoprzeszczepie niestety także nie są duże, ale stwarza to szansę na dłuższe przeżycie.

Objawy niepożądane są przede wszystkim związane z chemioterapią - czyli nudności, wymioty, wypadanie włosów, infekcje.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...