Forum Zdrowie

SM, borelioza, choroba reumatyczna, nikt nic nie wie.

Sinuhe

Sinuhe wpis edytowany

Swoje napisałem na forum "Psychologia" - tutaj reszta.

W wieku 10 lat wylądowałem w szpitalu - drętwienie twarzy, bełkot, drętwienie prawej dłoni, ból głowy.
Nieprawidłowe EEG i... diagnoza "migrenowe bóle głowy".

Od nastoletniości depresja, nerwica którymi tłumaczono parestezje, epizod dwojenia, mrowienia, drętwienia (twarz, szczęka, skóra głowy, ramiona, przedramiona), parzenia, brain fog itd.

Co kilka lat atak "czegoś". Aż 2014 (w wieku 38 lat) zdiagnozowano nadciśnienie, tachykardię i jaskrę. Do tego podwyższony cholersterol i triglicerydy. Okresowe wyskoki ALAT, ASPAT. Epizody zmęczenia, dekoncentracji i brain fog. Po mrowieniach w udach MRI - ośrodki demielinizacji. Potem punkcja i podniesiony indeks, oraz prążki oligoklonalne. Zaczęły się drgania mięśni - 99% w nogach, osłabienia dłoni. Potem bóle mięśni ud, parzenie skóry ud, coraz większe bóle stawów. Przez pewien czas wszystkie krzesła były za twarde, nie bylem w stanie jeździć na rowerze.

I nie pasuje to do SM, bo ośrodki demielinizacji nie wzmacniają się po podaniu kontrastu, indeks za niski, prążki też "jakieś nie te". Borelioza nie wychodzi, ANA 2 graniczne. W ciągu ostatnich 3 lat nie ma dodatkowych zmian demielinizacyjnych.

Po leczeniu Helicobacter skończyły się bóle stawów. Wykryta Mycoplasma Pneumoniae - no to antybiotykoterapia. Po niej w sumie niewielkie zmiany.

Na dziś palenie skóry ud (miesięczna przerwa po usunięciu zęba z cystami na korzeniach), zmęczenie, problemy z koncentracją (choć niezbyt wielkie), czasem osłabienie dłoni. Czasem wracają bóle stawów. Do tego obniżenia nastroju.

Wydaje się, że największa reakcja była na Metronidazol - toteż może to kwestia pierwotniaków (po doksycylinie, amoksycylinie i jeszzce innym antybiotyku było wciąż tak samo)? Lekarze rozkładają ręce, nikt nic nie wie... Nie pasuję do żadnej choroby neurologicznej, objawy, jak przy boreliozie - ale klasyczne metody nie potwierdzają a znam kontrowersje i koszty związane z ILADS.

Boryka się może ktoś z czymś podobnym?

146440 sinuhe Mężczyzna, 43 lata, Tychy

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Maja1984

~Maja1984

Cześć. Tez miałam podobnie... Dretwienie parestezje lewej strony twarzy. Po dwóch miesiacach przeszło na drugą stronę. Zawroty głowy, gorszy wzrok. Potem doszły bóle stawów i mięśni. Borelioza ujemna. Mri głowy bez zmian wszystko ok. ANA ok. Morfologia wszystko ok. Tarczyca ok. Raz lepiej raz gorzej. Ale bywa że dolegliwości wracają. Najgorzej z bólem mięśni. EMG blednika- Zawroty od uszkodzonego blednika. EMG nerwów twarzowych ok. EMG potencjalow wywolawczych wzroku-wyszło w miarę. Takze zagadka.

~Maja1984

~Maja1984

Podejrzenie jaskry od 3 lat. Ale nic złego się nie dzieje. Jestem pod kontrolą lekarza okulisty.

Sinuhe

Sinuhe

Po 3 latach leczenia jaskry okulista wycofał leki, bo się okazało, że jednak jej niby nie ma...

Generalnie nie jest źle, ale wróciły bóle ud - takie parzenie skóry i uczucie, jakby część mięśni była ni to napięta, ni to tkliwa.

Budzę się ze zdrętwiałymi palcami prawej ręki, ale wydaje mi się, że się jakiś mocno podatny na ucisk zrobiłem i owo drętwienie jest od tego, że rękę mam pod sobą podczas snu. Chyba...

Dodatkowo zauważyłem, że bóle i parzenie ud zwiększa się, gdy zapomnę leków na nadciśnienie - wystarczy, że wezmę po południu zamiast rano i od razu czuję takie roztrzęsienie oraz owe bóle/parzenia. Trwają potem kilka dni...

Od 5 lat nie ma za bardzo w tym wszystkim wytchnienia...

146440 sinuhe Mężczyzna, 43 lata, Tychy
~Maja1984

~Maja1984

Ja odczuwam sztywność stawów dłoni. I povolewaja czasem kolana i mięśnie nóg.
Dodam że byłam właśnie leczona zentelem na toksokaroze. Mam pytanie. Czy na mrowienie w udach robiłeś rezonans kręgosłupa czy samego mięśnia?
Ja wybiorę się do reumatologa bo neurolog chyba tu nic nie pomoże.

~Maja1984

~Maja1984

Gdzieś też wyczytałam że bolały cię biodra. Moja siostra miała tez takie objawy. Bóle kolan biodra i jak kaszle to w mostku ja boli. Reumatolog zlecila rezonans dolnego odcinka. Podejrzewa jakąś chorobę sztywnienia stawów. Właśnie dające takie objawy. Siostrze bardzo dokuczaja biodra. Ma problem z siedzeniem. Lekarz mówił że rezonans powinien pokazać zmiany.
A ty my odpisz jaki robiłes rezonans przy mówieniu w udach.

~Maja1984

~Maja1984

A może to borelioza której nie widać w wynikach. To też jest możliwe. Może spróbuj diety przy boreliozie. Czy nie wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie.

Sinuhe

Sinuhe

Jeżeli chodzi o rezonans, to jakieś 4 razy miałem głowę. I po razie odcinek szyjny oraz lędźwiowy.

Po mrowieniu w udach miałem pierwszy MRI, bo wtedy lekarz pomyślał o SM. I niby są drobne punkty demielinizacji - ale nieaktywne po podaniu kontrastu i w miejscach nieistotnych z punktu widzenia SM.

Moje objawy mają już grubo ponad 20 lat. Gdzieś tak 25, może więcej. Na upartego, to mogę powiedzieć, że nawet 35 - ale z biegiem czasu obserwuję jakiś dryf w stronę gorszej kondycji. Jeden kolega - lekarz - uważa, że to niezróżnicowana choroba tkanki łącznej. Mówi, że mogę się spodziewać za jakieś 10 lat sterydów, jeżeli to jest to. Z tym, że to tylko takie sobie gdybanie...

Z biegiem lat mam bardziej niezgrabne dłonie, czuję jakieś drętwienie w okolicach stawów (przejściowo).

Co do diety, to rzuciłem cukier dwa lata temu. Czasem zjem ciasto, od wielkiego dzwonu jakieś słodycze, ale zawsze mi po nich niefajnie...

146440 sinuhe Mężczyzna, 43 lata, Tychy
Sinuhe

Sinuhe wpis edytowany

I od kilku miesięcy jestem przeraźliwie senny popołudniami. Wciąż mi ciepło, dodatkowo chwyta mnie zgaga i czuję podrażniony żołądek.

146440 sinuhe Mężczyzna, 43 lata, Tychy
~Maja1984

~Maja1984

Ja odczuwam sztywnienie stawów dłoni. Czasem aż mi strzelają. Wyniki reumatyczne ok. Dokucza nieład w oczach. Mam ostatnio kilka takich dni że jestem wrażliwa na jaśniejsze światło. Wtedy oczy gubią się w ciemniejszym oświetleniu. Potrafi błyskać w oczach. Ale jestem dość często u okulisty.
Dokuczaja troszkę kolana i nad kolanami te mięśnie. Ale znośnie. I szczerze sama niewiem czy szukać dalej przyczyny. Starać się odpycha wszystko od siebie. Dretwienie twarzy zaczęło się w marcu po zastrzykach z grupy b. Według lekarza neurologa przedawkowalam. I że muszę poczekać aż ustąpi samo ponieważ badania są ok. Tak samo rezonans głowy jak i badania potencjalow wywolawczych nerwów twarzowych sa ok. Czyli jesteś pod kontrolą reumatologa. Też mysle się wybrać jak stawy będą się odzywać dalej.

~Maja1984

~Maja1984

Stawy też bolą.
U mnie to też psychika. Jak więcej mysle zaraz się coś odzywa.

Sinuhe

Sinuhe wpis edytowany

Nie - ale po antybiotykach na Helicobacter Pylori przestały boleć.

146440 sinuhe Mężczyzna, 43 lata, Tychy
Sinuhe

Sinuhe

Tak - miałem zapalenie żołądka oraz wrzód na dwunastnicy.

146440 sinuhe Mężczyzna, 43 lata, Tychy
~Maja1984

~Maja1984

To ty duzo przeszedłes.
Ja myślę że mam coś ze stawami rodzinnie. Babcia ma problemy, dwie ciocie. Dziś rano dretwialy mi dwa palce u lewej nogi. Szczególnie się to dzieje gdy chodzę boso.
A jak wzrok? Widzisz dobrze?

Sinuhe

Sinuhe

Widzę dobrze, choć akomodacja już wolniejsza - ale to kwestia wieku. Po 40 normalka.
Lewym okiem minimalnie słabiej, ale to okolice -0,5.

Z ciekawostek - w słoneczne dni prawym okiem błękit widzę lekko różowy.

146440 sinuhe Mężczyzna, 43 lata, Tychy
~Maja1984

~Maja1984

Drżenie mięśni, zdarzyło się Tobie? U mnie może teraz troszkę mniej ale jednak są.