Skocz do zawartości
Forum

SM, borelioza, choroba reumatyczna, nikt nic nie wie.


Rekomendowane odpowiedzi

Swoje napisałem na forum "Psychologia" - tutaj reszta.

W wieku 10 lat wylądowałem w szpitalu - drętwienie twarzy, bełkot, drętwienie prawej dłoni, ból głowy.
Nieprawidłowe EEG i... diagnoza "migrenowe bóle głowy".

Od nastoletniości depresja, nerwica którymi tłumaczono parestezje, epizod dwojenia, mrowienia, drętwienia (twarz, szczęka, skóra głowy, ramiona, przedramiona), parzenia, brain fog itd.

Co kilka lat atak "czegoś". Aż 2014 (w wieku 38 lat) zdiagnozowano nadciśnienie, tachykardię i jaskrę. Do tego podwyższony cholersterol i triglicerydy. Okresowe wyskoki ALAT, ASPAT. Epizody zmęczenia, dekoncentracji i brain fog. Po mrowieniach w udach MRI - ośrodki demielinizacji. Potem punkcja i podniesiony indeks, oraz prążki oligoklonalne. Zaczęły się drgania mięśni - 99% w nogach, osłabienia dłoni. Potem bóle mięśni ud, parzenie skóry ud, coraz większe bóle stawów. Przez pewien czas wszystkie krzesła były za twarde, nie bylem w stanie jeździć na rowerze.

I nie pasuje to do SM, bo ośrodki demielinizacji nie wzmacniają się po podaniu kontrastu, indeks za niski, prążki też "jakieś nie te". Borelioza nie wychodzi, ANA 2 graniczne. W ciągu ostatnich 3 lat nie ma dodatkowych zmian demielinizacyjnych.

Po leczeniu Helicobacter skończyły się bóle stawów. Wykryta Mycoplasma Pneumoniae - no to antybiotykoterapia. Po niej w sumie niewielkie zmiany.

Na dziś palenie skóry ud (miesięczna przerwa po usunięciu zęba z cystami na korzeniach), zmęczenie, problemy z koncentracją (choć niezbyt wielkie), czasem osłabienie dłoni. Czasem wracają bóle stawów. Do tego obniżenia nastroju.

Wydaje się, że największa reakcja była na Metronidazol - toteż może to kwestia pierwotniaków (po doksycylinie, amoksycylinie i jeszzce innym antybiotyku było wciąż tak samo)? Lekarze rozkładają ręce, nikt nic nie wie... Nie pasuję do żadnej choroby neurologicznej, objawy, jak przy boreliozie - ale klasyczne metody nie potwierdzają a znam kontrowersje i koszty związane z ILADS.

Boryka się może ktoś z czymś podobnym?

Odnośnik do komentarza
Gość Maja1984

Cześć. Tez miałam podobnie... Dretwienie parestezje lewej strony twarzy. Po dwóch miesiacach przeszło na drugą stronę. Zawroty głowy, gorszy wzrok. Potem doszły bóle stawów i mięśni. Borelioza ujemna. Mri głowy bez zmian wszystko ok. ANA ok. Morfologia wszystko ok. Tarczyca ok. Raz lepiej raz gorzej. Ale bywa że dolegliwości wracają. Najgorzej z bólem mięśni. EMG blednika- Zawroty od uszkodzonego blednika. EMG nerwów twarzowych ok. EMG potencjalow wywolawczych wzroku-wyszło w miarę. Takze zagadka.

Odnośnik do komentarza

Po 3 latach leczenia jaskry okulista wycofał leki, bo się okazało, że jednak jej niby nie ma...

Generalnie nie jest źle, ale wróciły bóle ud - takie parzenie skóry i uczucie, jakby część mięśni była ni to napięta, ni to tkliwa.

Budzę się ze zdrętwiałymi palcami prawej ręki, ale wydaje mi się, że się jakiś mocno podatny na ucisk zrobiłem i owo drętwienie jest od tego, że rękę mam pod sobą podczas snu. Chyba...

Dodatkowo zauważyłem, że bóle i parzenie ud zwiększa się, gdy zapomnę leków na nadciśnienie - wystarczy, że wezmę po południu zamiast rano i od razu czuję takie roztrzęsienie oraz owe bóle/parzenia. Trwają potem kilka dni...

Od 5 lat nie ma za bardzo w tym wszystkim wytchnienia...

Odnośnik do komentarza
Gość Maja1984

Ja odczuwam sztywność stawów dłoni. I povolewaja czasem kolana i mięśnie nóg.
Dodam że byłam właśnie leczona zentelem na toksokaroze. Mam pytanie. Czy na mrowienie w udach robiłeś rezonans kręgosłupa czy samego mięśnia?
Ja wybiorę się do reumatologa bo neurolog chyba tu nic nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Gość Maja1984

Gdzieś też wyczytałam że bolały cię biodra. Moja siostra miała tez takie objawy. Bóle kolan biodra i jak kaszle to w mostku ja boli. Reumatolog zlecila rezonans dolnego odcinka. Podejrzewa jakąś chorobę sztywnienia stawów. Właśnie dające takie objawy. Siostrze bardzo dokuczaja biodra. Ma problem z siedzeniem. Lekarz mówił że rezonans powinien pokazać zmiany.
A ty my odpisz jaki robiłes rezonans przy mówieniu w udach.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli chodzi o rezonans, to jakieś 4 razy miałem głowę. I po razie odcinek szyjny oraz lędźwiowy.

Po mrowieniu w udach miałem pierwszy MRI, bo wtedy lekarz pomyślał o SM. I niby są drobne punkty demielinizacji - ale nieaktywne po podaniu kontrastu i w miejscach nieistotnych z punktu widzenia SM.

Moje objawy mają już grubo ponad 20 lat. Gdzieś tak 25, może więcej. Na upartego, to mogę powiedzieć, że nawet 35 - ale z biegiem czasu obserwuję jakiś dryf w stronę gorszej kondycji. Jeden kolega - lekarz - uważa, że to niezróżnicowana choroba tkanki łącznej. Mówi, że mogę się spodziewać za jakieś 10 lat sterydów, jeżeli to jest to. Z tym, że to tylko takie sobie gdybanie...

Z biegiem lat mam bardziej niezgrabne dłonie, czuję jakieś drętwienie w okolicach stawów (przejściowo).

Co do diety, to rzuciłem cukier dwa lata temu. Czasem zjem ciasto, od wielkiego dzwonu jakieś słodycze, ale zawsze mi po nich niefajnie...

Odnośnik do komentarza
Gość Maja1984

Ja odczuwam sztywnienie stawów dłoni. Czasem aż mi strzelają. Wyniki reumatyczne ok. Dokucza nieład w oczach. Mam ostatnio kilka takich dni że jestem wrażliwa na jaśniejsze światło. Wtedy oczy gubią się w ciemniejszym oświetleniu. Potrafi błyskać w oczach. Ale jestem dość często u okulisty.
Dokuczaja troszkę kolana i nad kolanami te mięśnie. Ale znośnie. I szczerze sama niewiem czy szukać dalej przyczyny. Starać się odpycha wszystko od siebie. Dretwienie twarzy zaczęło się w marcu po zastrzykach z grupy b. Według lekarza neurologa przedawkowalam. I że muszę poczekać aż ustąpi samo ponieważ badania są ok. Tak samo rezonans głowy jak i badania potencjalow wywolawczych nerwów twarzowych sa ok. Czyli jesteś pod kontrolą reumatologa. Też mysle się wybrać jak stawy będą się odzywać dalej.

Odnośnik do komentarza
Gość Maja1984

To ty duzo przeszedłes.
Ja myślę że mam coś ze stawami rodzinnie. Babcia ma problemy, dwie ciocie. Dziś rano dretwialy mi dwa palce u lewej nogi. Szczególnie się to dzieje gdy chodzę boso.
A jak wzrok? Widzisz dobrze?

Odnośnik do komentarza
Gość Maja1984

Niewiem czy to nie nerwicowe. Od 2 dni czuje się niespokojna. Odczuwam jakiś lęk.. I przez to też gorzej się czuję. Dziś jak mnie naszło to aż zesztywnialam przy bólu stawów. Tak jakby psychika figla robiła.

Odnośnik do komentarza

Miałem zdiagnozowaną nerwicę już z 15 lat temu.

Ale nerwica nie powoduje demielinizacji, nie powoduje stanu zapalnego w płynie mózgowo-rdzeniowym, jak i nie podwyższa indeksu IgG oraz nie powoduje pojawienia się prążków oligoklonalnych. To wynik czysto fizycznej choroby, która atakuje układ nerwowy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...