Skocz do zawartości
Forum

tomografia komupterowa (interpretacja)


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o interpretację badania jak myślcie czy przedstawiona ona dyskopatię to znaczy że wypadł mi dysk czy niekoniecznie.

Dyskretne esowate skrzywienie kręgosłupa.Miernie spłycona lordoza lędźwiowa.
Spina biffida vs1
Umiarkowanie węższe krążki w odcinku lędźwiowym.Znacznie obniżona wysokość krążka na poziomie L5-S1.
Minimalne dość płaskie uwypuklenie krążków L3-4 i 4-5.
Na poziomie L5-S1 znaczna centralno-prawostronna przepuklina krążka z uwypukleniem o około 9mm.Obecne zajęcie prawego zachyłka kanału z uciskiem worka oponowego.(Strzałkowy wymiar kanału tego poziomu anatomicznie wynosi około 16mm.)Obecne również niewielkie centralno-prawostronne uwypuklenia osteofitów(około 2mm).Obecny ucisk korzenia prawego niższego poziomu i minimalne modelowanie lewego korzenia niższego poziomu.Ponadto miernie węższe otwory międzykręgowe poziomu l5-s1 z miernym modelowaniem korzeni,głównie lewego.

Odnośnik do komentarza

Dyskopatia ewidentna, wypadnięcie dysku to jest taki skrót myślowy, tak się mówi o przepuklinie krążka międzykręgowego, więc lepiej mówić o dyskopatii, na każdym poziomie jest inna. Największa na poziomie L5/S1, czyli na granicy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.
Ból powoduje ucisk na korzenie nerwowe.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

To już decyzja należy do kompetencji neurochirurga i Ciebie, bo to Ty możesz ale nie musisz godzić się na operację.
Jak masz taki ból, nie pomaga fizjioterapia, to raczej nie masz wyjścia, chociaż operacja nie gwarantuje, że ból całkowicie minie.
Ale to tylko z neurochirurgiem musisz rozmawiać.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

To są sprawy skomplikowane, nikt nie mówi, że nerw jest uszkodzony, tylko jest ucisk.
Po operacji możesz nie mieć bólu, ale zawsze to operacja i nie wiadomo jak to będzie i czy na jednej się skończy.
Do końca życia musisz dbać o kręgosłup.
A próbowałeś zamiast tej "tony" leków, korzystać z pomocy kręgarza?

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

To już lepiej do osteopaty, z tym, że kregarze mają swoje sprawdzone metody i najlepiej jakby Ci ktoś polecił.
Fizjoterapeuta może zlecić ćwiczenia, które są pomocne, bo trzeba wzmacniać mięśnie pleców i brzucha.
Też musi być sprawdzony, bo jak trafisz na kiepskiego, to nic nie da.
Zastanawiam się dlaczego nie trafiłeś od razu do fizjoterapety, bo tak zaczyna się walkę z dyskopatią.

Najszybciej wg mnie pomoże Ci kręgarz, jeśli w ogóle da radę.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

bo dopiero po 1,5 miesiąca dostałem skierowanie na tomograf gdzie się okazało że i tak muszę zrobić prywatnie bo na kasę chorych się nie doczekam i we wtorek odebrałem wyniki dopiero i teraz wiem że to dysk mi wypadł a cały czas byłem leczony z przekonaniem że to korzonki tylko było takie podejrzenie że mógł dysk wypaść(taka służba zdrowia).Bynajmniej zaczekam co powie lekarz jeszcze to znaczy spytam się czy wskazuje fizjoterapie c itp w danym przypadku bo nie chce iść do kręgarza i żeby mi jeszcze bardziej załatwił.

Odnośnik do komentarza

Twój wybór.
W moim otoczeniu, w podobnych przypadkach pomógł pozbyć się bólu właśnie kręgarz, ale to Twoja decyzja.
Musisz się sam przekonać, może faktycznie zacznij od fizjoterapeuty, ćwiczeń, zabiegów, zobaczysz jak będzie.
Ale ja bym radziła wybrać się z tym wynikiem do ortopedy-fizjoterapeuty, skieruje na fizjioterapię, bo do neurochirurga to wtedy jak ortopeda powie, ja już tu nic pomogę, musi pan pójść do neurochirurga, co jest równoznaczne z operacją.
Chociaż przed neurochirurgiem, ja bym poszła do kręgarza.
Zrobisz jak uważasz.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

najlepsze że 2 tygodnie po tym jak wszytko się zaczęło miałem zdjęcie rtg i neurolog mówiła że nie ma na nim znamion dyskopati a wczoraj byłem u rodzinnego po receptę i dali mi te zdjęcie sami z siebie i w wyraźnie jest na zdjęciu zaznaczona przestrzeń międzykręgowa i włożona kartka z opisem dyskopatia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...