Forum Zdrowie

USG tarczycy 13-latka

~a...l

~a...l

Co może oznaczać poniższy wynik USG tarczycy 13- letniego chłopca? Tarczyca położona w miejscu typowym o obniżonej echogeniczności i mniej spoistej echostrukturze. Przepływ miąższowy w opcji PD i CD nieznacznie wzmożony. W części środkowej prawego płata tarczycy uwidoczniono hipoechogenczną zmianę ogniskową o średnicy 5,4 mm ze skąpym unaczynieniem w opcji PD/CD. Na granicy cieśni i lewego płata tarczycy uwidoczniono hipoechogeniczną zmianę ogniskową o wymiarach 4,7x3,7 mm ze skąpym unaczynieniem w opcji PD/CD. W okolicy dolnych biegunów obu płatów uwidoczniono po kilka węzłów chłonnych do 9 mm.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

rekamil

rekamil

Możliwy nowotwór tarczycy!!! Każda zmiana ogniskowa, którą radiolog nie zakwalifikował jako torbiel wymaga natychmiastowej diagnostyki! Czy lekarz robiący USG nic nie zasugerował? Aż dziwne, bo rzadko kiedy spotyka się na forum tego typu wyniki.

125039 rekamil Mężczyzna, 21 lat, Rzeszów
rekamil

rekamil

ZMIANA OGNISKOWA może być zmianą niegroźną, a może być nowotworem złośliwym. Takie coś trzeba wyjaśniać zawsze. Post ten jak i poprzedni potrzymuje w całości.

125039 rekamil Mężczyzna, 21 lat, Rzeszów
~Mama 13 - latka

~Mama 13 - latka

Dziękuję za odpowiedzi, oby czarny scenariusz się nie sprawdził. 19 stycznia jadę z dzieckiem do AM w Gdańsku, do super Pani doktor , także mam nadzieję , że usłyszę trafną diagnozę. Co do lekarza wykonującego USG, to poinformował mnie , że wskazana jest biopsja zmian, ale o tym już ma zadecydować endokrynolog.Proszę trzymajcie kciuki za mojego syna , żeby wszystko było dobrze.

rekamil

rekamil

Bez biopsji nie usłyszysz żadnej trafnej diagnozy nawet od profesora medycyny. Po prostu pobiorą materiał biopsyjny i zbadają histopatologicznie - i wtedy będzie wiadomo czy jest to rak, czy jest to zmiana łagodna. I nie pozwól żeby zaniechali biopsji "a bo to młody to na pewno wszystko jest dobrze". Naciśnij ich bo to trzeba wyjaśnić.

Oczywiście nowotwór to jest - ale pamiętaj, że nie każdy nowotwór jest rakiem. Rak to jest nowotwór złośliwy.

Niektóre nowotwory są całkiem nie groźne i ma je każdy - można powiedzieć że każda zmiana ogniskowa jest jakimś nowotworem.

125039 rekamil Mężczyzna, 21 lat, Rzeszów