Skocz do zawartości
Forum

Wodogłowie a metody operowania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dowiedziałam się dwa dni temu, że znów mam wodogłowie. Po 24 latach powróciło bądź było cały czas ale dopiero teraz (po TK) mam tego świadomość. Jako wcześniak z mnóstwem powikłań z m. In. Wylewem do CUN oraz wadą serca czy niedokrwistością, wadą wzroku, słuchu było również wodogłowie. Od 3go tygodnia życia czyli tj 36 Tc. Urodziłam się w 33TC.
Więc ponownie jest! Po 24 latach wodogłowie. Bóle głowy, problemy z koncentracja, dysleksja rozwojowa, zez, oczopląs, niedosłuch duży nieoperacyjny UP. Te ostatnie 3 towarzyszą od praktycznie zawsze.
Wszystko najprawdopodobniej wina wylewu do CUN. Od 2012 lecze się psychiatrycznie na nawracającą depresję. TK pokazało spore wodogłowie obecnie. Szok. Lekarz neurolog zaniepokojony, psychiatra też. Komory mocno poszerzone. Układ komorowy symetryczny, wsk. Evansa 0,4 komora III szer. Ok 12 mm. Dość szeroka przestrzeń plynowa nad oboma półkulami móżdżku gr. Do 9 mm. Wariant anatomiczny pod postacią pneumatyzacji piramid kości skroniowych. Wiem już ze operacja będzie konieczna. Nie bylam jeszcze u neurochiruga, w szpitalu mnie zignorowali gdy prosiłam o chociaż spojrzenie na obraz TK, a terminy prywatnie dopiero po nowym roku. Wyjeżdżam w tym tygodniu za granicę do rodziny może tam będę konsultować. Ale chce wiedzieć czy jest jakaś bezpieczniejsza i mniej inwazyjna metoda niż zastawka. Wiem że są po niej częste powikłania i często przestaje spełniać swoją rolę. Czytałam o metodzie co prawda operacji u dzieci że przy pomocy światłowodu endoskopowo jest robiony otwór w głowie dziecka a następnie po przedostatniu do komór w III komorze robi się otwór przez który po prostu ten płyn mózgowo-rdzeniowy sobie odplywa i w ten sposób może sobie swobodnie krążyć. Pytanie. Czy taka operacja u dorosłego jest również możliwa.? Bardzo mam duże obiekcje co do zwykłej zastawki czy wszelkiego rodzaju ingerowania drenami w pozostałe części ciała. Niestety lekarze najczęściej proponują zastawke. Czemu? Proszę o odpowiedź czy jest bezpieczniejsza metoda i czy na NFZ w zwykłych szpitalach się je wykonuje. Informacje są dla mnie ważne. Jednocześnie stoję przed wyborem leczenia w Polsce a za granicą, więc potrzebuję opinni czy u nas jest sens się operować bezpiecznie.
Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...