Skocz do zawartości
Forum

Zespół Policystycznych Jajników


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 20 lat, od początku okresu dojrzewania miałam problemy z nieregularnymi cyklami( wahania od 2 do 6 miesięcy), nadmierne owłosienie(podbródek, linia żuchwy, brzuch, piersi, pośladki), wypadnie włosów głowie skronie i czubek i głowy, trądzik, nadwaga( obecnie ważę ok 90 kg przy wzroście 170) w ostatnim czasie bez zmiany diety przytyłam w szybkim czasie ok 15 kg.
Próbowałam problem rozwiązać na wiele sposobów- od wizyty u endokrynologa po kilku ginekologów, za każdym razem byłam odsyłana na badania( badania wykonywane w ciągu ostatnich trzech lat, powtarzane mniej więcej co rok, zawsze mniej więcej te same wyniki : DHEA zawsze powyżej normy nieznacznie, prolaktyna zawsze powyżej normy znacznie wyjątek przy przyjmowaniu bromergonu wtedy była w normie, TSH 3 GEN w normie, testosteron w normie, prolaktyna po MCT w normie, DHEA-SO4 w normie, LH w normie, Estradiol w normie, FSH w normie, ponadto przebadałam tarczycę- wszystko ok, usg jajników- struktura drobnopęcherzykowa) po czym zawsze przepisywano mi tabletki antykoncepcyjne ( Cyprest, Belara, Sylvie) i na tym się kończyło "leczenie". Brałam też Bromergon na zbicie prolaktyny i Verospinor bez znacznej poprawy lub poprawa tylko na czas brania leków po czym powrót do złych wyników. Po ok. 2 latach zdecydowałam na zaprzestanie jakiegokolwiek leczenia z powodu braku zadowalających mnie efektów i złego samopoczucia po tabletkach antykoncepcyjnych.
W ostatnim czasie postanowiłam wznowić leczenie, w tym celu przeanalizowałam jeszcze raz wyniki badań, moją uwagę zwrócił fakt, że wszystkie wyniki zawsze były w normie oprócz prolaktyny i DHEA. Wykonałam usg nadnerczy-wszystko w normie. Jestem po wizycie u endokrynologa-ginekologa, znów dostałam komplet badań ( FSH, LH, ESTRADIOL, TESTOSTERON, DHAES, SHBG, 17-OHP, TSH, PROLAKTYNA, KORTYZOL PORANNY) dodatkowo OGTT 3 punktowe (75 g glukozy) ( glukoza w badaniach okresowych była zawsze ok.) . Dostałam informację od lekarza, że głównie po zrobieniu badań OGTT sprawa powinna się wyjaśnić, jednak będę musiała długotrwale brać leki.
Mam nadzieję, że zobrazowałam sprawę wystarczająco, mam pytanie. Jestem zrażona ciągłym robieniem badań, z których zawsze wynikało to samo, myślałam nad tym, żeby zrobić tylko badanie OGTT a następnie wybrać się do diabetologa lub dietetyka? Chciałabym poprawić stan zdrowia za pomocą diety, ćwiczeń, niekoniecznie leków. Czy jeżeli zdecyduję się jednak na branie leków, czy będę musiała robić to długotrwale , czy np. do poprawienia wyników a następnie za pomocą diety i ćwiczeń utrzymać dobre wyniki na stałe?
Czy jeżeli po zrobieniu OGGT (jeśli wyjdzie nieprawidłowo) udam się bezpośrednio do diabetologa będzie on w stanie dobrać leki lub dietę? Czy będzie potrzebny do tego również komplet badań hormonalnych?

Odnośnik do komentarza

Leczyć powinna się Pani u ginekologa lub endokrynologa. Bardzo ważna jest ścisła dieta hipoglikemiczna i wysiłek aerobowy ale to za mało jeśli planuje Pani w przyszłości urodzić dzieci. Wtedy aby zapobiec degeneracji jajników konieczne jest długotrwałe branie tabletek antykoncepcyjnych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...