Skocz do zawartości
Forum

Tarczyca - nadczynnosc czy niedoczynnosc?


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegos czasu zaczalem czuc sie coraz gorzej. Moje samopoczucie przez dzien jest tragiczne. Ciagle czuje sie zmeczony, ospały, ciezko mi jest skupic sie na czymkolwiek, a co za tym idzie zaczely sie problemy z pamiecia. Wysypiam sie i zdrowo odrzywiam jednak rano czuje sie tak samo jak wieczorem, ciagle zmeczony i niechetny do jakiegokolwiek wysilku fizycznego i umyslowego. Co gorsze zauwazylem ze w ciagu dnia przy jasnym swietle kolysze mi sie obraz przed oczami towarzyszy mi przy tym uczucie jakbym nie byl soba. Jest to naprawde duzy klopot w codziennym funcjonowaniu. Poszperalem na internecie i doszedlem do wniosku ze problemem moze byc tarczyca wiec wykonalem badania.
Lekarz dal mi skierowanie na badania:
-morfologia
-glukoza
-wapn
-TSH
-FT4
Morfologia, glukoza i wapn wyszly dobrze. Wyniki TSH i FT4:
TSH 0.692 [0.465-4.680]
FT4 11.10 [9.00-28.00]
Wyniki mieszcza sie w normie ale sa przy dolnej granicy.
Czytalem ze jesli TSH jest niskie to stezenie hormonow FT3 i FT4 powinno byc wysokie i wskazywac na nadczynnosc, jednak u mnie obydwa wyniki sa przy dolnej granicy. Co o tym sadzic?
PS: Oczywiscie udam sie z wynikami do endokrynologa jednak zawsze warto zapytac na forum.

Odnośnik do komentarza

Zlozylem dzisiaj wizyte endokrynologowi i zapytalem o wyniki poziomu TSH i FT4, odpowiedzial ze wyniki sa dobre, a dokladniej ze wiekszosc ludzi poziom TSH ma ponizej polowy normy czyli w przedziale 0.465 - 2.30 i ze moj wynik 0.650, ktory jest przy dolnej granicy normy jest w porzadku. Po czym wykluczyl tarczyce jako przyczyne moich dolegliwosci.
W poprzednim poscie zapomnialem dodac, ze zmagam sie jeszcze z zalegajaca flegma w gardle, ktora mam ciagle i musze ja ciagle odkrztuszac, a czasami mam nawet chrypke przez co zmienia mi sie troche glos. Przynajmniej ja tak sadze. Podczas rozmowy lekarz stwierdzil ze przyczyna moze byc alergia ( w mlodym wieku bylem alergikiem - uczulony na kurz, roztocza i pare innych rzeczy). Przepisal mi 2 lekarstwa na alergie. Tak zakonczyla sie moja wizyta.
Zalegajaca flegma w gardle to uciazliwy problem ale jednak to nic w porownaniu ze zlym samopoczuciem w ciagu dnia. Nawet jesli lekarz trafil i uda zwalczyc mi sie flegme to jeszcze zostaje masa innych dolegliwosci, ktore wczesniej wymienilem. Zastanawialem sie nad problemem i nie wspomnialem tez ze jestem osoba nerwowa, zazwyczaj jestem spiety, ciezko mi sie wyluzowac i ogolnie mam nerwowe ruchy. Na moja nerwowosc wplynelo duzo czynnikow w zyciu, przed tym zanim zauwazylem u siebie wyzej wymienione poblemy przezylem pare trudnych wydarzen. I pamietam ze mialem problemy z zasypianiem (zazwyczaj zasypialem dopiero po paru godzinach).
Co powinienem zrobic. Jak sadzicie czy wyniki tarczycy rzeczywiscie sa w porzadku jak powiedzial lekarz. I czy kupujac jakies suplementy w aptece na odstresowanie moga pomoc?

Odnośnik do komentarza
Gość karo766

Zrób sobie jeszcze badania na przeciwciała tarczycowe Anty TPO. Moje wyniki TSH też są w normie i dwóch endo stwierdziło, że jest ok Tymczasem nie czułam się ok. Wiecznie zmęczona, senna, albo rozdrażniona. Częste bóle głowy, bóle mięśni i zapchane zatoki.l Pobolewa mnie gardło i mam problem z zalegającą flegmą w gardle, to trwa juz kilka miesięcy, więc nie jest to zwykłe przeziębienie. Ktoś mi doradził zrobić badanie antyTPO i wyszło mi 1300! Gdzie norma jest do 60. Poszłam do innego endo i stwierdził hashimoto. Biorę euthyrox, czuję się trochę lepiej. Przede wszystkim mam trochę więcej energii i mogę w końcu skupić się na pracy. Ty masz podobne objawy, dla spokoju zrób sobie jeszcze raz badania TSH i antyTPO.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...