Skocz do zawartości
Forum

Badanie MR stawu kolanowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam 21 lat od kilku miesięcy bardzo mocno boli mnie kolano przy obciążeniu także jak kolano jest długo w zgieciu jest to bardzo uciążliwe, ponieważ mam prace wyjazdowa po całej Polsce. Nie dawno miałem rezonans magnetyczny kolana prawego i chciałbym się dowiedzieć jaki jest wynik. Bardzo bym prosił o wypowiedź specjalistów. Z góry dziękuję.
Wynik badania:
Fizjologiczna ilość płynu w jamie stawu.
Niewielka ilość płynu w kalatce m. półbłoniastego i brzuchatego łydki.
Cechy śródłąkotkowego dochodzącego do tylnej powierzchni uszkodzenia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej.
Łąkotka boczna bez zmian urazowych.
ACL o niejednorodnej strukturze i sygnale szczególnie części przednio przyśrodkowej o zachowanej ciągłości.
PCL o podwyższony sygnale przyudowo, haczykowato zagięte o zachowanej ciągłości.
MCL w granicy normy.
LCL z cechami niewielkiego uszkodzenia przyudowo, o zachowanej ciągłości.
Ś.m. podkolanowego prawidłowe.
Ś.m. prostego o podwyższonym nieprawidłowym sygnale przyrzepkowo;
Więzadło właściwe rzepki o podwyższonym sygnale podrzepkowo.
Pasmo piszczelowo biodrowe i Ś.m. dwugłowego w normie.
Chrząstka stawowa bez ubytków.
Rzepka symetryczna z tendencją do bocznego podparcia.
Fałd przyśrodkowy skierowany dośrodkowo, dochodzi do powierzchni rzepki.
Chrząstka stawowa rzepki prawidłowej grubości, bez ubytków.
Troczki rzepki o zachowanej ciągłości.
Dół podkolanowy bez zmian.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze to chce pogratulować wyboru lekarza, bo opis USG jest świetny i c najwazniejsze- całościowy. Lekarz wykonując badanie, nie ograniczył się jedynie do samej jamy stawu kolanowego, ale "wyszedł" tez dookoła. Super! :)

co do twoich objawów i wyniku USG....... objawy sugerują konflikt w stawie rzepkowo-udowym, potocznie zwany kolanem kinomana. I właściwie badanie trochę to potwierdziło, jednak, aby mieć pewność należałoby cię zbadać funkcjonalnie (najlepiej u fizjoterapeuty). Poza tym większość ważniejszych więzadeł kolanowych jest o podwyższonym sygnale.. co to znaczy? może to oznaczać stan zapalny, mikrourazy tego więzadła, zbliznowacenia itp. Jednak nie wykazano, aby któreś było zerwane czy naderwane, czyli ze stabilnością stawu powinno być ok, aczkolwiek trzeba by to było zbadać także funkcjonalnie. Czy kolano jest opuchnięte?
Reasumując, wydaje mi się, ze wieksza część dolegliwości może minąć, jesli zastosuje się leczenie nakierowane na staw rzepkowo-udowy, czyli rozciąganie i rozluźnienie pasma biodrowo-piszczelowego + wzmacnianie głowy przyśrodkowej mięsnia czworoglowego + moblizacje rzepki w kierunku przyśrodkowym. Chodzi o to, by nadać rzepce właściwy prawidłowy tor ruchu. Taka byłaby moja propozycja rehabilitacji.

Odnośnik do komentarza

Właśnie jest problem że nie mogę wziąć urlopu, wiec jak będę tylko miał wolne to odrazu pójdę do lekarza bo u mnie w mieście jest przyjęcie tego samego dnia jak sie przyjdzie. Także jak zeskakiwalem w pracy z wysokości to zawsze jak jest silny nacisk na te kolano to strasznie boli przez okolo pol godziny nie dam rady zgiac nogi jest tak intensywny ból. Powoli z drugim kolanem tak samo sie dzieje także chyba będę miał ogromne problemy na stare lata. Tylko nie wiem czy da się cos z tym zrobić. A jezeli lakotka jest uszkodzona to co poleca mi pani z tym zrobić? Da się to jakoś naprawić? :)

Odnośnik do komentarza

leczenie raczej operacyjne - artroskopowe. zachowawczo raczej nie da się wyleczyć, bo coraz problem będzie powracał.
jeżeli będa warunki do zeszycia łąkotki, to ją zeszyją, a jeśli nie, to "utną" uszkodzony fragment. w ostateczności jeśli uszkodzenie jest duże to się ją usuwa - ale ta opcja rodzi kolejne problemy związane z szybko postepującym zwyrodnieniem kolana.

Profilaktyka może byc następująca: dieta bogata w kolagen, ewentualnie suplementacja, tudzież lekarz może zaproponować wstrzyknięcie kwasu hialuronowego - jestes młody, to może warto by było spróbowac, choc wyniki takiego leczenia sa różne; po drugie ruch - ale bez nadmiernego obciążania kolan, czyli np. rower, plywanie

Odnośnik do komentarza

w rezonansie nie wyjdzie, jakie to uszkodzenie. żeby to sprawdzić, trzeba zajrzeć do stawu artroskopem... ale zdanie "Cechy śródłąkotkowego dochodzącego do tylnej powierzchni uszkodzenia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej." sugeruje, ze jest to spore uszkodzenie.
najlepiej zgłosic się do fizjoterapeuty choć na kilka wizyt. powinien ci pokazać, co możesz robić we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza

takie klikanie i przeskakiwanie w kolanie podczas chodzenia, zwłaszcza podczas wchodzenia po skokach, bieganiu czy robieniu przysiadów zwykle świadczy o uszkodzeniu łąkotki, zwłaszcza jej rogu tylnego, bo to oznacza, ze fragment łąkotki jest uwięźniety w jamie stawu i podczas ruchów "lata" sobie w stawie a przy zginaniu sie zatrzaskuje, stąd wyczuwalne przeskakiwanie, czasami jest to kłucie przyśrodkowo, bardziej z tyłu kolana.

lekarz operator decyduje o tym, ile czasu nie wolno obciążać potem tego kolana, bo on najlepiej wie, jaką technikę operacyjna zastosował. jest szeroki przedzial, mniej więcej od 2 do 10 tygodni.

Odnośnik do komentarza

Powiedział ze najprawdopodobniej to jest chrzestniak. Pytal sie czy mnie boli w nocy i jezeli boli i przechodzi po aspirynie to chrzestniak. Napewno mam jakiegos guzka na kosci udowej ale musi dokladne badania zrobić. Nie mam niestety bo wyniki zostaly u lekarza. Z tego co czytalem to jest lekki nowotwor. Troszke sie obawiam wizyty za tydzien co dokladnie beda robić z tym guzem.

Odnośnik do komentarza

ale w opisie rezonansu nic nie wskazuje na taką zmianę...

poczekaj oczywiście do wizyty lekarskiej... ale ja bym na twoim miejscu skonsultowała to z innym lekarzem ortopedą albo radiologiem.

Myślę, ze taką zmianę powinno być widać na RTG .Nie jest to drogie badanie, więc mógłbyś je powtórzyć nawet prywatnie i od razu mógłbyś zasugerować lekarzowi opisującemu badanie, czy widzi tam jakąś zmianę, która wygląda na zmianę nowotworową.

Odnośnik do komentarza

Na dodatek teraz nie moge w pelni spiac mięśni w tej nodze. Taki jakby flak z niej. Spinam miesnie ale nie napinaja sie tak jak w drugiej nodze. Tak samo co raz czestsze skurcze lydki. Na dodatek przy +20 stopni zachorowałem całe gardło czerwone męczący kaszel i katar. I częste pulsacje bólu na udzie i po prawej stronie kolana najczęściej.

Odnośnik do komentarza

Znalazłem te RTG co lekarz mi zlecil zrobic mowil ze nic tu nie widac na zdjęciu co później kazal mi zrobic rezonans lecz ja nie spojrzalem na te zdjecie RTG teraz jak inny ortopeda obejrzal rezonans i powiedzial ze moze to byc chrzestniak to spojrzałem na RTG i golym okiem widac ze na dole kości udowej jest mala biala kropeczka 1cm nad kolanem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...