Skocz do zawartości
Forum

Wkład korzeniowo-koronowy do zęba


Gość Plm12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Za kilka dni mam wizytę u dentysty, który zaproponował ki wykonani takiego wkładu do zęba 2.
Mój ząb jest martwy z dosyć dużą plombą pomiędzy 1 a 2 na nim mam założoną licówkę ale taką bez naruszenia mojego zęba, ostatnio omiędzy 2 a 3 na tym samym zębie czyli po przeciwnej stonie zrobiła się pod licówką dziurka, oczywiście idę ją przeleczyć i tak 50% mojego zeba bedzie musiało mieć plombe.
Dentystka zaproponowała mi taki wkład wcelu wzmocnienia zęba i wszystko byłoby ok gdyby nie moje obawy.

Mianowicie, takiego wkładu już podobno jie da się wyciągnąć i wcelu ponownego leczenia kanału wrazie gdyby coś się działo czeka tylko zabieg chirurgiczny i nie wiadomo czy nie straci się zęba a potem tylko implant?!

Czy nie mozna się obejść bez tego wkładu?
Czy ktoś z Was miał taki wkład lub ze znajomych?
Czy taki wkład może powodować jakieś skutki uboczne?
Nie wiem co mam robić, czy zrezygnować z tego wkładu?

Odnośnik do komentarza

Jeśli mówisz o wkładzie w korzeń martwego zęba,to takiego korzenia się nie leczy,
,trzeba uważać z jedzeniem,żeby nie złamać koronki przy dziąśle
a jak będzie coś się działo w korzeniu to trzeba wszystko wyrwać ,
jeśli masz bardzo dobrego dentystę to taki wkład może Ci trzymać latami ,
wieczne nic nie jest ,ten martwy ząb i tak kiedyś będzie do wyrwania,jak np.wejdzie zgorzel,chociaż pewnie prędzej się złamie,bo martwe zęby są słabe.

Wkład zawsze możesz zrobić,jak się ten ząb złamie,jest bezpieczny,o to nie musisz się przejmować.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Ząb jest martwy...
Czyli czeka mnie wyrwanie takiego zęba? To jest ząb przedni... Nie wyobrazam sobie robic implant...
Teraz to juz calkiem sie wystraszylam.

Czytałam , ze taki wkład jest cementowany na stałe, wiec mam obawy...
Taki wkład jest bezpieczny, ma wplyw na stan dziądła?
Czy jest tu kroś co nosi taki ząb latami i nic?mam dopiero 30 lat wiec, bardzo dbam o zeby a pomimo to mam ciagle z nimi problemy... Nie chce za pare lat robic implantow bo jakie inne wyjscie przy przednich zebach?

Czy jest to kimonieczne czy lepiej sie wstrzymać? Ten ząb jest słaby, bo wykonaniu drugiej w nim plomby będzie 60% plomy a 40% mojego zęba tak na moje oko.

Odnośnik do komentarza

Nic się nie martw. Dobry endodonta wymieni wkład bez problemu w razie czego. :) Sztyft jest usadzany na cemencie ale wcześniej wypełnia się korzeń gutaperką pod ciśnieniem. Sztyft może być z odpowiedniej stali albo z włókna szklanego.Taki ząbek trzyma się przez naście lat. Wkład nie ma kontaktu z dziąsłem. To jest siekacz i warto go wzmocnić. Ząbek będzie wyglądał jak własny i przez długie lata się utrzymywał. Na żywym zębie nie robi się wkładów a to że martwy nie oznacza że trzeba go wyrwać. Ważne żeby dbać o dziąsła,unikać cukrów,dbać by nie dochodziło do refluksu jeśli taki występuje i wszystko będzie dobrze. :)

Odnośnik do komentarza

Problem w tym, że pochodzę z małej miejscowości i wybrałam dentystkę u której będę pierwszy raz, wcześniej jeździłam do większych miast na leczenie ale teraz poprostu nie mam na to czasy, żeby dojeżdżać 70km w jedną stronę.

I nie wiem czy jest ona dobra czy nie, byłam na wstępnej konsultacji a w czwartek idę już na leczenie, oczekiwałam miesiąc.
Mam obawy jak doczytałam, że taki wkład jest na stałe, czy może on wywołać jakieś skutki uboczne? Wybrałam wkład z włókna szklanego, nie chciałam metalu.
Czy może jakiś inny wkład jest lepszy np. z tlenku cyrkonu? Nad tymi dwoma się zastanawiam.
Obawiam się, że dentystka może być mało wprawiona w wykonywaniu takich wkładów, jest młoda i napewno nie codziennie robi takie wkłady w tak małej miejscowości.

Czy źle wykonany wkład może powodować skutki uboczne?

Najchętniej zrezygnowałabym z takiego wkładu, bo to jednak jakieś ciało obce w środku :)
A z drugiej strony obawiam się, że połamie się ząb lub ukruszy i nie da się już nic zrobić poza wyrwaniem?

Dentystka zaproponowała, że wykona napierw zdjęcie, zobaczymy kanały, być może konieczne ponowne przeleczenie będzie potrzebne przed włożeniem wkładu, zaznaczyła , że nie będzie naruszony ząb do wkładu podobno, zero szlifowania, obcinania itp, ponieważ chce zostawić tą licówkę co już mam, no chyba że ząb w trakcie leczenia próchnicy się sam pokruszy, wtedy konieczna będzie koronka.
To są słowa dentystki....

Nie wiem co już mam o tym myśleć...

Odnośnik do komentarza

Nie musisz się obawiać ciała obcego w korzeniu zęba,jeśli ma zostać nawet stara licówka i ząb, to chodzi dentystce tylko o wzmocnienie zęba, bo jest on narażony na ukruszenie przy samym dziąśle,
możesz się nie zgodzić i poczekać ,aż kiedyś ząb się złamie ,wtedy założyć wkład z koroną.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Zaufaj stomatologowi. Jeśli młoda to nie znaczy że źle wyuczona. :) Włukno szklane to dobry wybór. Nawierci ząbka od tyłu i zamocuje sztyft. Nic się nie martw. Ja też 13 lat temu złamałam zęba który był piękny z zewnątrz a w środku coś się działo. Po 10 latach wymieniałam sztyft z metalowgo na szklane włukno. Ząb był ponownie przeczyszczony i odbudowany na kompozycie. I nic się nie dzieje. Nic się nie martw będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza

RzakeL
Czyli jesteś żywym przykładem, że jednak można wymienić wkład i ponownie w razie potrzeby przeleczyć :)
Ufff troszke mi ulżyło :)
Możesz powiedzić ile mniej więcej trwało wkładanie wkładu :)
Oraz czy to był wkład robiony na zamówienie indywidualny czy formował go dentysta na miejscu w kanale?
Jestem ciekawa bo dentysta przy umawianiu mówiła, że będzie rezerwować dla mnie godzine razem z rentgenem i przeleczeniem póchnicy a codalej to nie wiem, wiem tylko że istnieje szansa, że ząb przy wierceniu może się ułamać, oby nie :)

Odnośnik do komentarza

Hm... Z tego co wyczytałam to wkład albo robi sie indywidualnie, popiera wycisk lub na miejscu dopasowywują do kanału czyli taki uniwrsalny.
Rozumiem, że masz ten robiony od ręki nna miejscu bez czekania i pobierania wycisków??

Już jutro wizyta u dentysty, zobaczymy co będzie...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...