Skocz do zawartości
Forum

Badania profilaktyczne przeciw rakowi


Morphine

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kokardka87

uchronić się nie uchronisz bo tego nie da się za bardzo przewidzieć. Jeśli jakiś nowotwór się powtarza to możesz zrobić badania markerów tego nowotworu lub zrobić badania genetyczne czy masz dany gen.
Po za tym badania okresowe, które może nie zapobiegną ale w porę wykryją raka i dadzą szansę na wyzdrowienie

Odnośnik do komentarza

Genetyczne przyczyny raka to zdaje się 10-15%( i na to mamy najmniej wpływu), ponad 70% to środowiskowe ( gł. papierosy), pozostałe to np. bakterie sprzyjające powstawaniu raka ( np. helicobakter, brodawczak). Tak więc profilaktyka, zdrowy styl życia mają jak najbardziej znaczenie, bo nawet jeśli się nie uniknie, to można wykryć w stanie, w którym jest szansa, że to dziadostwo się pokona. Chociaż oczywiście nikt nie da 100% gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Gość justynatyna222

Postawić na zdrowe odżywianie, unikać picia alkoholu, nie palić papierosów. Prowadzić higieniczny tryb życia
Regularnie się badać, bo to pomaga wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Raz w roku robić morfologię z rozmazem, OB, CRP. Podstawowe badania moczu. Badania kału na krew utajoną w kale. Raz na dwa lata RTG płuc, raz w roku
USG jamy brzusznej.
Szybko wykryty nowotwór, jest prawie w 100 proc do wyleczenia.

Odnośnik do komentarza

Niestety trudno jest się zmagać ze służbą zdrowia. Nikogo nie interesuje, że ktoś w Twojej rodzinie chorował i że jesteś w grupie ryzyka. Przecież nawet wnuki są w grupie ryzyka. To że matka nie chorowała nie oznacza, że dziecko nie zachoruje, a dodatkowo przecież mężczyźni też przekazują geny, więc jeżeli dostaniemy takie wadliwe i od ojca i od matki to już prawie pewne, że zachorujemy... szkoda tylko, że wybłagać skierowanie od lekarza na te wszystkie badania niemalże graniczy z cudem:/

Odnośnik do komentarza

Lekarz czasami jest Bogu ducha winny. Są limity badań i jeśli nie ma potrzeby to nie przypisują badań bo komuś one mogą się bardziej przydać. Profilaktyka lezy i kwiczy niestety, jeszcze tego nie pojeli ze jak dadzą więcej pieniędzy na profilaktykę to nie bedą musieć płacić tak dużo za późniejsze leczenie.
Jedyne co możesz zrobić to wykonywać badania prywatnie... albo wykupić jakiś pakiet badań u ubezpieczyciela lub placówce medycznej

Odnośnik do komentarza
Gość Orzech laskowy

Markerów jest masa, dlatego najlepiej najpierw zobaczyć jaki marker na co wskazuje. Wybrać te które wskazują na nowotwory występujące u ciebie w rodzinie i dopiero coś robić. Jeśli idziesz prywatnie nie musisz mieć skierowania od lekarza, idziesz mówisz co chcesz i płacisz. Tylko trzeba potem isć do lekarza z tymi wynikami co by je odpowiednio zinterpretował

Odnośnik do komentarza

W rzeczy samej, że co tydzień to przesada:) Ale jeżeli w tym wyniku nic nie wyjdzie to będzie napisane jasno i rzeczowo? Czy to będzie coś na zasadzie czego w życiu nie zrozumiem i będę musiała iść do genetyka niezależnie od wyniku? Nio i on mi ewentualnie powie, że jest ok, ale skoro choroba występowała w rodzinie to mimo wszystko powinnam się chyba badać częściej niż ktoś u kogo nie było tego w rodzinie?

Odnośnik do komentarza

igorbutor
Jak dla mnie nie ma reguły. Mój dziadek zmarł na raka płuc, chociaż nigdy w życiu nie zapalił papierosa:/

Ale ludzie wokół palą i to jeszcze gorzej być biernym palaczem. Ja rzuciłam papierosy, ale w zasadzie chyba zrobiłam to bardziej w celach finansowych niż zdrowotnych. Wszędzie ktoś pali i wdycham to mimo wszystko.

Dobra wskazówka z tymi markerami RzakeL!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...