Forum Zdrowe zęby

Korona wyłącznie na jedynce - czy to dobry pomysł?

~Marta180

~Marta180

Witajcie,
nie znalazłam podobnego tematu dlatego postanowiłam zapytać Was w osobnym temacie. Czy ma ktoś koronkę na jedynce i może się wypowiedzieć jak to u niego wygląda? Jestem w trakcie leczenia kanałowego zęba no i jak już uda się skutecznie zakończyć ten etap to udaję się na konsultację w sprawie korony. Niestety obawiał się trochę zarówno piłowania zęba jak i efektu końcowego (boję się o to jak finalnie to wyjdzie). Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Dagmara_Wo

~Dagmara_Wo

Miałam podobny problem do Twojego. Mi stomatolog zalecił nałożyć porcelanę na jedynki i dwójki - dzięki temu nie rzuca się w oczy. I do tego to całkiem ładnie wygląda.

O piłowanie nie masz się co martwić. Jak weźmiesz znieczulenie to nic nie będziesz czuła.

~NatkaJot

~NatkaJot

Również dentysta podobnie doradził. Fakt faktem, że miałam 2 dwójki bardzo brzydkie to tym bardziej skorzystałam na całym tym leczeniu. Wygląda to dobrze i nie mam jakiś większych zastrzeżeń.

~Marta180

~Marta180

Drogie Panie,
a jak wyglądają korony bezpośrednio przy samym już dziąśle? Chodzi mi o to czy dziąsła nachodzą na zęby tak jak to przy naturalnym układzie wygląda? Czy bardziej te korony są grubsze od naturalnych?

~Agata900

~Agata900

Moja koleżanka ma akurat koronę na jedynce i przyznam, że gdyby nie fakt, że mi o tym powiedziała to bym do dziś o tym nie wiedziała.

Nie wiem czy dobrze myślę (jeśli nie to mnie poprawcie) ale wydaje mi się, że jak zakładają korony również na dwójki to zęby wymagają chyba spiłowania?

~Dagmara_Wo

~Dagmara_Wo

Odnośnie tego czy wygląda jak naturalny ząb? Tak
Na początku sprawdzałam to pod różnymi kątami i w różnym świetle i jakoś nie mogłam dostrzec różnicy. Efekt jest bardzo naturalny.

~Dagmara_Wo

~Dagmara_Wo

Tak - dziąsła całkiem naturalnie nachodzą na zęby.
Trochę sa grubsze od naturalnych zębów jednak u mnie ten efekt występuje od strony podniebienia. Na początku to wyczuwałam jednak dziś jest już ok.

~Paaulinna

~Paaulinna

Ja również dałam sobie zrobić koronę na jedynce i jestem bardzo zadowolona. Oczywiście to też pewnie zależy z jakiego stomatologa usług korzystasz ale ja tutaj nie chcę robić reklamy.

~Nettka

~Nettka

Słuchaj,
w przypadku wyglądu korony to wszystko zależy bezpośredniego od rodzaju. Porcelanowy ząb może być przygotowany na np. metalowej podstawie (wersja tańsza i faktycznie wtedy przy dziąśle widać ciemniejszy pasek). Mówi się, że z czasem dziąsło zasłoni taką koronę ale do końca nie jestem w to przekonana. Drugie są chyba przygotowane na porcelanowym mocowaniu to tutaj efekt jest faktycznie bardzo naturalny. Co prawda droższe ale chyba jest lepiej trochę zainwestować i cieszyć się pięknym i naturalnym uśmiechem. Taki moje skromne zdanie :)

~jedynka i dwójka

~jedynka i dwójka

jedynki i dwójki z reguły się nie koronuje, no chyba, że straciły wygląd i są już podatne na złamanie. Notabene, w przypadku złamania zęba, jest możliwość założenia ząbka na sztyfcie. U mnie taki ząbek przeżył > 40 lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kubawolski

Kubawolski

Moim zdaniem korony na jedynce to świetne wyjście nie widać ich wcale a i są o wiele tańsze nić implanty.

193469 kubawolski Mężczyzna, 24 lata, Kraków
~Steczko

~Steczko

Witajcie,

Zęby bardzo zniszczone próchnicą w pewnym momencie wymagają odbudowy protetycznej, czyli wykonania korony. W tym celu tkanki twarde zęba zostają opracowane - pomniejszone o grubość przyszłej korony. Następnie lekarz pobiera wycisk, bądź tez skanuje wewnatrzustnie, dobiera kolor. Kolejnym etapem jest wykonanie korony w laboratorium protetycznym. Gotowa korona po kontroli u pacjenta w momencie kiedy wszystko jest prawidłowe osadzona jest na zębie na stałe za pomocą cementu. W międzyczasie pacjent funkcjonuje z korona tymczasowa wykonaną w gabinecie przez lekarza.
Materiały z których obecnie wykonuje się korony protetyczne to głównie porcelana napalana na metalu lub na podbudowie z tlenku cyrkonu. Te drugie zwane też koronami pełnoceramicznymi są wysoce estetyczne gdyż zapewniają tak zwaną translucencję światła, czyli taki efekt jak własny ząb, jak również zalecane są u osób z alergiami na metale.

Pozdrawiam,
SteczkoDentysta.pl