Skocz do zawartości
Forum

Olej arganowy


Gość kasiaa_1988

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kasiaa_1988

Dlaczego olej arganowy mnie wysuszył?
Postanowiłam wreszcie zainwestować w olej arganowy. Używam go tylko na twarz. To już drugi tydzień. Aplikuje go na oczyszczoną twarz tylko na noc. Ostatnio zauważyłam, że nie dość, że nie nawilżył mojej cery to jeszcze strasznie ją wysuszył! Na twarzy mam pełno suchych skórek, które podkład dodatkowo podkreśla. Wczoraj wieczorem stosowałam peeling, później olej a dziś mam strasznie wysuszoną cerę? Przed rozopoczęciem stosowania oleju nie miałam takich problemów. A poza olejem nic nie zmieniłam w swojej pielegnacji, więc jestem pewna, że to jego wina.
Dlaczego tak się dzieje? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Gość kasia_1988

Olej kokosowy też mam, ale on raczej nie nadaje się do cery tłustej;/ A arganowy ponoć jak najbardziej. Nigdzie w internecie nie znalazłam informacji na temat tego, żee może on wysuszać, dlatego liczyłam na rade eksperta. Dlaczego żaden ekspert się nie wypowiedział?
W poprzednich wątkach tak ale nie tutaj...

Odnośnik do komentarza

Stosowanie oleju arganowego może przynieść skórze wiele korzyści. W jego składzie znajdują się przeciwutleniacze, które chronią naszą skórę przed działaniem wolnych rodników. Ponadto, w oleju arganowym zawarte są witaminy, które wzmacniają naszą skórę oraz sterole, które regenerują ubytki skóry.

Warto jednak pamiętać o tym, że czysty olej arganowy tworzy na powierzchni skóry tzw. "okluzję" - czyli tłustą warstwę, która powoduje zablokowanie procesu parowania wody z głębszych warstw skóry. Woda kumuluje się w naskórku dzięki czemu staje się on miękki, wręcz aksamitny w dotyku. Niestety zbyt częste stosowanie tego rodzaju preparatu może doprowadzić do wysuszenia skóry. Skóra otrzymuje sygnał, że procesy syntezy naturalnego płaszcza lipidowego nie są potrzebne. W wyniku tego, w momencie zmycia warstwy oleju ze skóry, odparowuje duża ilość wody znajdującej się w obrębie skóry. Konsekwencją tego są objawy o których napisałaś. Właśnie z tego powodu różnorodne maski kosmetyczne stosujemy jedynie 1-2 razy w tygodniu. Dotyczy to również czystego oleju arganowego.

Jako uzupełnienie kuracji olejem arganowym proponuję kosmetyki zawierające w składzie tę substancję. Są równie skuteczne, ale nie doprowadzą do odwodnienia czy wysuszenia skóry.

Odnośnik do komentarza
Gość kasia_1988

Bardzo dziękuję za odpowiedz. Nigdzie w sieci nie znalazłam nic na temat właściwej częstotliwości stosowania tego olejku.

Wobec tego rekomenduje Pani stosowanie olejku 2 razy w tygodniu?
Zastanawiam się też nad dodawaniem odrobiny olejku do kremu nawilżającego na noc. Czy to dobry pomysł?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Proponuję stosowanie czystego olejku arganowego dwa razy w tygodniu z tego względu, że preparat ten tworzy na powierzchni skóry silną okluzję (warstwę blokującą ucieczkę wody z naskórka). Działanie tego typu olejku jest analogiczne do działania masek kosmetycznych, których również nie stosujemy częściej niż dwa razy w tygodniu.

Dodanie olejku bezpośrednio do słoiczka z kremem nie jest dobrym pomysłem z tego względu, że krem nie połączy się z olejkiem. W skutek tego kosmetyk by się rozwarstwił, a w emulsji mogłyby się pojawić grudki.

Odnośnik do komentarza
Gość kasia_1988

Raz jeszcze dziękuję za odpowiedź.
Myślałam o dodawaniu olejku do kremu bezpośrednio przed aplikacją mieszając je na dłoni bądz na twarzy.
Zastanawiam się tylko czy takie łącznie olejku z kremem jest dobre dla mojej cery?

Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza

~kasia_1988
Raz jeszcze dziękuję za odpowiedź.
Myślałam o dodawaniu olejku do kremu bezpośrednio przed aplikacją mieszając je na dłoni bądz na twarzy.
Zastanawiam się tylko czy takie łącznie olejku z kremem jest dobre dla mojej cery?

Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Raczej odradzałabym mieszanie dwóch różnych kosmetyków. Receptura danego produktu jest odpowiednio komponowana, a wymieszanie dwóch różnych kosmetyków może nieść ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy substancjami w nich zawartymi. Co więcej, mogłoby to spowodować wystąpienie niepożądanej reakcji skóry (np. podrażnienie lub alergia). Najlepiej stosować te produkty naprzemiennie z uwzględnieniem częstszej aplikacji kremu :)

Odnośnik do komentarza
Gość DorotaaaA

Witam mnie także czysty olej arganowy wysuszył skórę a mam ją i tak bardzo suchą. Podejrzewałam, ze to własnie być może przez częste stosowanie go. Dziękuję za radę z chęcią skorzystam. Zapewne tak samo np raz w tyg należy olejować skore głowy i włosy?
A może jest coś super godnego polecenia dla bardzo suchej i wrażliwej na wszelkie zmiany skóry? i włosów także. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

~DorotaaaA
Witam mnie także czysty olej arganowy wysuszył skórę a mam ją i tak bardzo suchą. Podejrzewałam, ze to własnie być może przez częste stosowanie go. Dziękuję za radę z chęcią skorzystam. Zapewne tak samo np raz w tyg należy olejować skore głowy i włosy?
A może jest coś super godnego polecenia dla bardzo suchej i wrażliwej na wszelkie zmiany skóry? i włosów także. Pozdrawiam

Olejowanie włosów wykonujemy raz w tygodniu - zgadza się ;). Częstotliwość ta jest w zupełności wystarczająca, aby poprawić kondycję włosów.

Co do kosmetyków przeznaczonych dla wyjątkowo wrażliwych cer - trudno polecić konkretny produkt, gdyż ryzyko podrażnienia zawsze istnieje. Wystarczy, że w składzie znajdzie się jeden jedyny składnik, którego skóra nie toleruje. Istotne jest to, aby wybierać produkty hipoalergiczne. W ich składzie nie ma, tzw. potencjalnych alergenów i ryzyko podrażnienia jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku stosowania typowych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Odnośnik do komentarza

Przeraziło mnie to, poniewaz ja od czerwcA stosuję olejek arganowy rano i wieczorem zamiast kremu...! Właśnie od kilku dni zaczęłam czuć dyskomfort związany z suchą skórą, czego nie miałam przez ten czas "od czerwca" (ale podczas stosowania kremu miałam to uczucie). Jak przejść teraz na krem i jaki-chciałabym naturalny. Dodam, że mój wiek to 22 lata i typ cery zawsze była sucha.

Odnośnik do komentarza

~Foremka
Przeraziło mnie to, poniewaz ja od czerwcA stosuję olejek arganowy rano i wieczorem zamiast kremu...! Właśnie od kilku dni zaczęłam czuć dyskomfort związany z suchą skórą, czego nie miałam przez ten czas "od czerwca" (ale podczas stosowania kremu miałam to uczucie). Jak przejść teraz na krem i jaki-chciałabym naturalny. Dodam, że mój wiek to 22 lata i typ cery zawsze była sucha.

W związku z tym, że w czasie stosowania poprzedniego kremu odczuwałaś dalej dyskomfort związany z suchością skóry, dobrze by było przed zakupem nowego kosmetyku wypróbować jego próbkę. Dobór odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego nie jest taki prosty. Nie wystarczy wybór kremu przeznaczonego dla cery suchej. Z marek naturalnych mogę Ci polecić Tołpę oraz oraz Sanoflore. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby kosmetyk miał gęstą, zbitą konsystencję. To świadczy o tym, że zawiera on w składzie dużą ilość emolientów, które są niezbędne przy cerze suchej, gdyż odbudowują jej naturalny płaszcz ochronny.

Odnośnik do komentarza

Ja zauważyłam jego magiczne działanie na włosach. Miałam strasznie zniszczone włosy po ciąży - łamały się, wypadały, rozdwajały się okropnie końcówki. W drogerii wpadła mi w dłonie odżywka ARGAN Cece of Sweden z olejkiem arganowym. Kupiłam, wypróbowała, zachwyciłam się. Zachwyciłam się na początek zapachem - był magiczny, orientalny i niejednoznaczny - de facto przyjemny ale ciężki w określeniu. Po miesiącu stosowania zauważyłam wyraźną poprawę kondycji moich włosów. Tak, więc przyłączam się do opinii, które mówią o świetnym działaniu olejku arganowego :)

Odnośnik do komentarza

~EddieGlam
Ja z Panią kosmetolog się nie zgadzam. Proszę przeczytać poniższy artykuł. Autorka również jest kosmetologiem i ma całkowicie inne zdanie.

Każdy ma prawo do własnego zdania ;-)...tylko jak wytłumaczyć przesuszenie skóry wynikające z częstego stosowania olejków?

Dzieje się tak między innymi dlatego, bo nasza skóra przyzwyczaja się do sporej dawki lipidów jaka znajduje się w olejkach, a to z kolei może zaburzać produkcję naturalnego łoju skórnego, czyli sebum. Co więcej, w momencie jak olejek zmywamy to dochodzi do nadmiernej utraty wody z naskórka, a to z kolei może skutkować przesuszeniem skóry.

Ponadto, warto wiedzieć, że niektóre firmy kosmetyczne wręcz dedykują olejki do skóry osobom o cerze tłustej i sugerują, że mogą one mieć właściwości seboregulujące (np. dr hauschka).

Osobiście polecam stosowanie olejków kilka razy w tygodniu - ale nie codziennie. To czy dana osoba zastosuje się do moich zaleceń jest tylko i wyłącznie jej sprawą :)...

Odnośnik do komentarza

Jasmi
jak kupisz dobry olejek arganowy to spokojnie możesz go klasć na twarz bo nie zostawia tłustej powłoczki. Mi tak doradziła moja fryzjerka, że bierzesz kapkę i rozmarowujesz na ręce, jak jest czysty to się wchłonie ładnie, a jak ma jakies udziwnienia lub dużo chemii to bedzie tłusty

Oleje arganowe przeznaczone do pielęgnacji skóry i włosów to, tzw. "suche oleje", które nie pozostawiają na skórze tłustej i lepkiej warstwy. Warto tylko pamiętać o tym, aby nie nadużywać tego produktu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...