Skocz do zawartości
Forum

Powstawanie i długość życia plemników


Gość bartosz4

Rekomendowane odpowiedzi

Ja słyszałem, że plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet 5 dni. To dlatego w naturalnych metodach antykoncepcji (kobieta mierzy temperaturę i bada śluz) bierze się to pod uwagę i nie wolno się kochać już 5 dni przed dniami płodnymi. Podobno były też przypadki, że plemniki żyły 7 dni, ale to już chyba bardzo rzadko się zdarza. I nie ma w tym nic dziwnego. Musisz się chyba trochę dokształcić. Ale nie martw się, ja też mam braki. U mnie w klasie to nawet niektóre dziewczyny nie wiedzą ważnych rzeczy o okresie, a to już jest wstyd.

Odnośnik do komentarza

Witam. By rozwiać niejasności - powstawanie plemników zależne jest od działania podwzgórza. To stąd pada rozkaz do wytwarzania hormonów, które rozpoczynają i podtrzymują produkcję plemników. Plemniki powstają w jądrach. Nie bez powodu znajdują się one w worku mosznowym, na zewnątrz ciała. Dzięki temu panuje w nich nieco niższa temperatura. Normalna dla organizmu człowieka, czyli 36,6 stopni Celsjusza, doprowadziłaby do ograniczenia, a nawet zatrzymania produkcji plemników. Każde z jąder składa się z kilkuset mikroskopijnych kanalików nasiennych. Plemniki, przechodząc przez kanaliki nasienne, mają czas, żeby się rozwinąć.

Cały cykl powstawania i dojrzewania plemnika trwa około 72 dni. Rozpoczyna się w plemnikotwórczych komórkach. Zanim plemnik osiągnie dojrzałość, przechodzi kilka etapów rozwoju. Najpierw rozwija się główka. Gdy jest należycie ukształtowana, plemnik jest uwalniany do mikroskopijnych przewodów w najądrzach. Tutaj, wędrując z miejsca na miejsce, pozostaje około trzech tygodni. W tym czasie staje się w pełni dojrzały.

W ruch wprawia go witka. Dzięki niej plemnik może się przemieszczać, poruszać. Zdolność do zapłodnienia i ruchliwość wykazuje przez wiele dni, ale jeśli nie doczeka się wytrysku, traci witalność i w końcu zanika.

Aby plemniki mogły prawidłowo się rozwinąć, organizm mężczyzny musi produkować odpowiednią ilość hormonów: FHS, LH i testosteronu. Jeżeli któregoś z nich brakuje, wytworzy się mniej plemników lub nie będą one dostatecznie ruchliwe. Gotowe do zapłodnienia plemniki są przechowywane w najądrzach aż do wytrysku. Gdy do niego dojdzie, zostają przesunięte do dwóch nasieniowodów, a następnie do przewodów wytryskowych. Ale zanim to się stanie, muszą się wymieszać z płynem wydzielanym przez gruczoł krokowy. W ten sposób powstaje sperma.

Odnośnik do komentarza
Gość maksymilian0

Hej, rozumiem Twoje pytanie. Ja też kiedyś się nad tym poważnie zastanawiałem. Uprawialiśmy z dziewczyną petting i doszło do wytrysku. Niestety, spermą pobrudziłem prześcieradło i poszewkę na kołdrę. Upraliśmy to w pralce, ale moja dziewczyna nie była pewna, czy może od razu korzystać z tej pościeli. Podobno na zewnątrz plemniki przeżywają około 3 godzin. Mam nadzieję, że to prawda. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...