Forum Schizofrenia

Psychoza reaktywna

jakgog9172

jakgog9172

Witam,
czy w przypadku psychozy reaktywnej należy podejmować leczenie?
Są to krótkie stany psychozy wywoływane przez bardzo silny stres, które rzekomo są uważane za normalną, zdrową reakcję psychiczną i dla odróżnienia od "prawdziwej" psychozy są nazywane właśnie psychozą reaktywną.

184973 jakgog9172 Mężczyzna, 26 lat, BIALYSTOK
Pląca

Pląca

Moim zdaniem kluczem jest silny stres, ja wybrałabym psychoterapię i głowa do góry !

186983 placa Kobieta, 64 lata, Warszawa
Złotarączka

Złotarączka

Psychozy w żadnym wypadku nie można nazwać zdrową reakcją psychiczną, zawsze oznacza patologię. Wiąże się z silnym niepokojem, dezorganizacją myślenia i zachowania, pociąga za sobą konieczność zaopiekowania i leczenia farmakologicznego, na wstępie podania środków uspokajających. Osoba w takim stanie nie może "wybrać psychoterapii" ponieważ przestaje być racjonalna.
Pytanie z kategorii teoretycznych.

--

PSALM 91

181732 zlotaraczka Mężczyzna, 50 lat, Ciechocinek
~Ustinja25

~Ustinja25

Psychoza reaktywna od psychozy Endogennej różni się tym że strzela pod wpływem silnego stresu i bardzo szybko się rozwija otóż do fazy ostrej dochodzi nawet w niecałe dwa tyg. i nigdy nie trwa dłużej niż miesiąc oraz mija samoistnie.
W psychozie endogennej tak nie jest stan przed psychotyczny tak zwany zwiastunowy może trwać nawet latami niezauważony, powoli z roku na rok pogłębiając się do tego stopnia iż chory wycofuję się z świata społecznego i zaczyna żyć światem własnych wewnętrznych przeżyć nie będąc świadomym tego że jest po prostu chory, po wkroczeniu w fazę ostrą schizofrenia sama nie ustąpi i zazwyczaj taka osoba zostaje poddawana leczeniu szpitalnemu lub ambulatoryjnemu (tu zależnie od stanu czy były próby samobójcze, okaleczenia itd. oraz od rodzaju tejże schizofrenii)

psychoza reaktywna: zawsze mija samoistnie
(mimo to reakcja jest niezbędna oraz leczenie farmakologiczne)
psychoza endogenna: nigdy nie mija samoistnie (konieczne leczenie ambulatoryjne lub szpitalne) jest najcięższą chorobą psychiczną stany chorobowe pogłębiają się z każdą przebytą fazą ostrą konieczne branie leków do końca życia.
Leczy się ją neuroleptykami na dzień dzisiejszy zazwyczaj jest to:
Olanzapina
Kwetiapina
Solian - choć rzadziej.

Jeżeli psychoza reaktywna u pacjenta powtórzy się to dopiero wtedy zachodzi podejrzenie schizofrenii.