Skocz do zawartości
Forum

Testy Psychologiczne


Gość Justyna507

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Justyna5077

Robi i to ogromne. Powiadają że Schizofrenicy nie ulegają tej iluzji :-) Ale to zapewne pani wie. To zaburzenie w ogóle jest bardzo tajemnicze przez co bardzo intrygujące a przynajmniej ja tak uważam. Szkoda że okryte bardzo zła sławą bo to krzywdzące w moim mniemaniu.

Odnośnik do komentarza

Oj, tak, to prawda, że wiele osób ciągle w sposób stereotypowy myśli o schizofrenikach, że to dziwacy, niebezpieczni, wariaci, słyszący głosy itp. Tymczasem schizofrenia może przybierać różne postacie (katatoniczna, hebefreniczna, prosta, paranoidalna etc.). Jest to zaburzenie bardzo intrygujące. Pamiętam, że sama mocno byłam zainteresowana tym tematem i pierwsza praca, jaką popełniłam na I roku studiów, dotyczyła właśnie schizofrenii :)

Odnośnik do komentarza

Zdaję się każdy lekarz z powołania stawia sobie wiele pytań na temat tej choroby, pytań o przyczyny. Myślę że w wyniku lat pracy lekarzy nad schorzeniami z obrębu psychiatrii i wyodrębnianiu kolejnych jednostek chorobowych pewne objawy tej choroby zostały kolejno wyodrębniane i nazwane a ich ogrom i błędne koło czasami mogą się stawać naprawdę przytłaczające. Proces rozpadu (rozszczepienia) osobowości w moim mniemaniu w dalszym ciągu jest zbyt mało poznany i niedopracowany. Chociaż mnie osobiście najbardziej zaintrygowała ambiwalencja uczuć i myśli w tej chorobie. W przypadku gdyby każdy z chorych wywodził się z rodziny dysfunkcyjnej czy patologicznej to można by było wyodrębnić pewne procesy i załamania w prostej linii dziecko->rodzic jako jedną z przyczyn wywołującej późniejsze zmiany w pracy mózgu u osób ze schizofrenią. Jednakże nie wszyscy chorzy wywodzą się z takich rodzin ale czy jest to jednoznaczne z odpowiedzią że takie złe relacje nie występowały pod postacią np. małego epizodu?
W każdym razie Bleuler zaznaczył potrzebę wystąpienia czynnika środowiskowego i później społecznego.

Jego teorię ja porównuję sobie i obrazuję na dość prostym przykładzie przeziębień u ludzi, nie każde przeziębienie czy przewianie wywoła grypę, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo że wywoła je u osoby z osłabionym układem immunologicznym ;-) A przyczyny osłabienia tego układu bywają różne. Tak samo schizofrenia u każdego prawdopodobnie te czynniki wywoławcze mogą być tak różnorodne jak i objawy chorobowe które dlaczego nie można by było podzielić na wrodzone i nabyte?

Ciekawi mnie jaką ma Pani opinię na temat F20.5 ponieważ poniektórzy lekarze psychiatrzy twierdzą że powinna zostać usunięta z ICD-10.

Odnośnik do komentarza
×
×
  • Dodaj nową pozycję...