Forum Psychologia

Ataki stresu i drżenia rąk

micchal922

micchal922

Witam. Mam na imię Michał i mam 21 lat. Potrzebuję państwa pomocy w ustaleniu co mi dolega. Mój problem zaczął się jakieś trzy lata temu na lekcji podczas odpowiedzi ustnej. Nie mogłem wtedy nic powiedzieć i strasznie drżały mi ręce. Nigdy wcześniej nic takiego się ze mną nie działo i żadnego rodzaju występy nie sprawiały mi najmniejszych problemów. Od tej nieszczęsnej lekcji nie mogłem już ani odpowiadać ani czytać swoich prac bo gdy tylko padało moje nazwisko serce zaczynało mi łomotać, głos się łamał, a ręce strasznie drżały, ale po chwili tej męczarni gdy tak stałem przed wszystkimi objawy ustępowały i mogłem już normalnie wystąpić. Bezradny, szukający pomocy, przetestowałem chyba wszystkie leki uspokajające bez recepty, ale ani trochę nie pomogły. Po jakimś czasie doszła do tego kolejna sytuacja w której mam te same objawy kiedy spotkam na ulicy jakąś znaną mi osobę, która nie należy do rodziny, ani nie jest mi bliska- kolega, koleżanka. Trzecia sytuacja jest trochę dziwna ponieważ taki atak następuje przy jakimś spotkaniu ze znajomymi kiedy jest alkohol. Wszystko jest ze mną ok do momentu kiedy trzeba podnieść kieliszek. Gdy nadchodzi ta chwila dzieje się ze mną to samo co w wyżej opisanych sytuacjach, a najgorsze w tych okolicznościach jest drżenie rąk. Nie mam problemu alkoholowego. Muszę jeszcze powiedzieć że zazwyczaj taki atak występuje raz dziennie, a gdy dana sytuacja się powtórzy funkcjonuje już jak normalny człowiek. Od dłuższego czasu odczuwam obniżony nastrój, myślę że spowodowany przez ten problem trwający już ok 3 lata. Jestem osobą wrażliwą, przejmującą się, nieśmiałą, lecz mam dużo kolegów chociaż nie najlepiej u mnie z nawiązywanie nowych kontaktów. Zazwyczaj potrafiłem sobie radzić z problemami i znajdować wyjście z każdej sytuacji. Większość czasu spędzam w domu i na uczelni. Kiedyś byłem osobą bardzo aktywną fizycznie, teraz tylko sporadycznie siłownia. Dużo czytałem o nerwicach, fobiach, lękach napadowych, ale nie do końca rozumiem momentu występowania objawów opisanych chorób. Najbardziej prawdopodobna wydała mi się fobia społeczna, tylko że nie mam problemów np. z pójściem do sklepu innego niż samoobsługowy, załatwieniem sprawy w urzędzie itp. Podejrzewałem, że skoro sytuacja społeczna, która nie jest stresująca nie wywołuje tych objawów, przyczyną może być stres występujący właśnie przed atakiem, więc zdecydowałem się na Nerwosol i Senospasminę i o dziwo były skuteczne. Jednak po jakimś czasie organizm chyba się uodpornił tzn. eliminowały stres, ale atak i tak występował. Podczas uczęszczania do szkoły żyłem w ciągłym stresie, więc to pewnie jego zasługa. Obecnie stosuję wyczytaną na pewnym forum suplementację witaminą B6, tonisolem, żeń szeniem oraz cynkiem. Jak na razie odczuwam poprawę nastroju. Podejrzewam, że polecą mi państwo wizytę u psychologa niemniej jednak chciałbym poznać wcześniej wypowiedź specjalisty. Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.

112001 micchal922 Mężczyzna, 26 lat, Chełm

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Martita89

~Martita89

Moim zdaniem , dopadła Cie nerwica - objawy te dlatego występują kiedy narażony jesteś na obserwacje przez innych .

Tego typu zaburzenia może jedynie stwierdzić specjalista . Pomocne leki - w powyższym zaburzeniach wypisywane są na receptę przez psychiatrę . Farmakoterapia i psychoterapia - przynosi zamierzony efekt i chory zaczyna funkcjonować normalnie.

Obniżony nastrój - tak jak napisałeś bierze się przez te długo trwałe , uciążliwe objawy .

Z domowych sposobów - praca nad pewnością siebie i przełamywanie dotychczasowych lęków . Stawianie im czoła .

pozdrawiam

psycholog Katarzyna Garbacz

psycholog Katarzyna Garbacz

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,
Michał napisałeś, że pierwsze niepokojące Ciebie objawy pojawiły się trzy lata temu w sytuacji odpowiedzi ustnej. Następnie zaczęły się powtarzać w innych sytuacjach wymagających ekspozycji społecznej.
Wydaje mi się więc, że za Twoimi objawami może stać lęk społeczny - lęk przed oceną innych, przed ewentualną kompromitacją. Lęk ten może wynikać z fobii społecznej - jednak niemożliwe jest postawienie diagnozy drogą internetową - warto, żebyś skonsultował się z psychologiem.
W między czasie wypróbuj metodę wizualizacji - w stanie relaksacji wyobrażaj sobie sytuacje wywołujące stres i lęk.
Pozdrawiam

84447 psycholog-katarzyna-garbacz Kobieta, 33 lata, Lublin